Türkiye'deki Gitar Ustaları & Luthierler

yakin zamanda gitarimi feridun tanrikut'a gondermistim. Islemleri de bir kagida yazdm. tek kelime ile harikalar yaramis. Cok memnun kaldim.hemde cok uygun bir ucrete tum dertlerimi halletti.gitar adama dondu resmen. ayrica hatika bir insan kendisi. gozunuzu kapatin,gitarinizi teslim edin.(y)

bugün izmirde bir ustayla sap yapımı konusunda görüştüm. sap headstock hariç olacak. yani hazır headstock sapa oturtulacak. eşik v.s. hepsi hazır. üç parça sap için 1.000 TL. fiyat verdi. yani tuşe , üç parça ana sap ve perdeler için alınan fiyat bu. bana çok geldi.

Strat alacağını bilsem MJT'ye falan bak diyeceğim de malum bilemedim imdi :) Sen en iyisi bir neti deş araştır istersen. Güzel fiyata istediğin gibi bir sap düşer bakarsın.

bugün izmirde bir ustayla sap yapımı konusunda görüştüm. sap headstock hariç olacak. yani hazır headstock sapa oturtulacak. eşik v.s. hepsi hazır. üç parça sap için 1.000 TL. fiyat verdi. yani tuşe , üç parça ana sap ve perdeler için alınan fiyat bu. bana çok geldi.

Tecrübem yok ama bana da çok geldi, bizim ülkenin en güzel avantajı işçilik ücretlerinin yurtdışına kıyasla ucuz olması ama bu örnekte bunu göremiyorum...üşendi herhalde ondan şişirdi fiyatı :p

1000 TL bir sap için aşırı yüksek bir miktar. Paraya yazık. Yani ebay'den mjt, allparts, warmoth gibi bir siteden sipariş etseniz kargo dahil 1/3'ü fiyatına gelir.

Tavsiyem üşenmeyip Kenan ustadan bilgi alın, emin olun son anına kadar size destek verip, olabilecek en uygun fiyatı söyleyecektir.

1000 TL bir sap için aşırı yüksek bir miktar. Paraya yazık. Yani ebay'den mjt, allparts, warmoth gibi bir siteden sipariş etseniz kargo dahil 1/3'ü fiyatına gelir.

Tavsiyem üşenmeyip Kenan ustadan bilgi alın, emin olun son anına kadar size destek verip, olabilecek en uygun fiyatı söyleyecektir.

açıkçası bu atıl duran bir gitar ama en uzun süre kullandığım gitar emeği çok üzerimde. u yüzden tamir ettirip kullanayım diye düşündüm. dışarıdan sap getirmek de aklıma geldi ama açıkçası pek uğraşacak vaktim yok . hani düzgün bir ustaya vereyim halletsin şeklinde düşündüm. artık istanbula giden bir arkadaşla yollayacağım buradan hayır yok.

Hiç öyle İstanbul'a gelmenize gerek yok, e-mail atın, telefonla konuşun durumu anlatın, size uygun olanı yapıp kargolayacaktır. Zaten yanına da gitseniz aynı işlemler olacak, o sebeple bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

açıkçası bu atıl duran bir gitar ama en uzun süre kullandığım gitar emeği çok üzerimde. u yüzden tamir ettirip kullanayım diye düşündüm.

Allah sabır versin. Henüz bu durumu anlayan luthier ile karşılaşmadım. Manevi değeri olan bir gitarı adam etmek istediğimde "değmez, yeni sap yapalım, yeni gitar yapalım" minvalinde konuşmayana ben rastlamadım.

@halilpazarlama tam olarak anlayamadığım için soruyorum; headstock olmadan sap nasıl oluyor? Kırıldı mı headstock'tan yani?

hayır . sap zaten headstock kısmına yakın kesimden ekli. buradan ayrılıp yeni sapa bu şekilde monte edilecek. sap kırık değil sadece çok deforme olduğu için değişecek. tuşede sıkıntı var perdeler erimiş , truss rod yalama olmuş v.s. headstock aynı kalmasını istediğim için bu şekilde olacak.

@halilpazarlama , eğer acelen yoksa ya da içine sinen bir luthier bulamazsan kendin yap. Bir yılda yap, iki yılda yap. Luthiere zaten ne istediğini "tam" olarak anlatmak işin en zor kısmı. Çer çöp ağaç üzerinde çalışa çalışa kendini geliştirirsin. Isı tabancasıyla böl scarf joint'ten (şayet varsa) yeni sapa ekle. Planı, tasarımı çok zor değil ama işçiliği zor. Hem keyif verici bir deneyim olur.

SL730105.jpg

Geri