Türkiye'deki Gitar Ustaları & Luthierler

@halilpazarlama , eğer acelen yoksa ya da içine sinen bir luthier bulamazsan kendin yap. Bir yılda yap, iki yılda yap. Luthiere zaten ne istediğini "tam" olarak anlatmak işin en zor kısmı. Çer çöp ağaç üzerinde çalışa çalışa kendini geliştirirsin. Isı tabancasıyla böl scarf joint'ten (şayet varsa) yeni sapa ekle. Planı, tasarımı çok zor değil ama işçiliği zor. Hem keyif verici bir deneyim olur.

SL730105.jpg

Bence de bunu yap, hatta klavye için hiç uğraşma Stewmac'den tek klavye al. Fret çakılmamış halde maple tuşe 16 dolar mı ne.

Yalnız böyle bi işe girişmek istiyorsan, düşündüğün kadar ucuza kapatamayacağını da hesaba kat. Sadece bu sap için alet edevat alacaksan, sonuç ya düzgün bişey olmayacak yada pahalı aletler aldığın için ucuza kapatamayacaksın. Uygun bi alanının olması lazım. Talaş veya kurumuş tutkal tozları çıkacak. Perdeleri çakacaksan, çekiç, eğe, kerpeten, ince zımparalar vs. gerekecek. Çakarken tutkal kullanırsan (kullanmazsan başına daha da dert açabilir), o tutkallar biraz dışarı taştığı yada bulaştığı için temizlemekle uğraşacaksın. Ondan sonra hepsi aynı seviyede olmayacak. Onun için mastar gibi düz bişeye ince zımpara yapıştırabilirsin. Sonra bazı perdelerin üst kısmı hafif düzleşecek, onları düzeltmezsen daha çok sürtünme olur. Onun için içbükey eğe lazım. Eğeledikten sonra, klavyeye zarar vermeden çok ince zımparalarla pürüzleri alacaksın. Bunun gibi şeylere hazırlıklı olmalısın :)

Hocam İzmir'de TCDD'nin tam karşısında bir enstrüman müzesi var. Orada işinin ehli luthierler var. Enstrümandan ağaçtan müzikten gerçekten anlayan adamlar. Oraya bir götür bakalım. Bence ücret almadan bu işi yaparlar :)

Ücret alacak olsalar dahi komik bir rakam olur kanısındayım... Oradaki luthierleri tanırım. Götürmek istersen ö.m. yolla, iletişime geçelim. Ağı kuralım.

Eskieşhirde gitar tamiri cevap için yardımcı olabilecek biri var mıdır? Daha önce söylenen yerler kapanmış galiba.

Fatih Usta'nın yeri yakın zamanda değişti mi o eski hep bildiğimiz yerinden acaba? Rıfat usta'nın bir alt sokağından sağa dönünce olan atölyesine bir iki defa gittim kimse yoktu.

Dün Ekrem ÖZKARPAT'a akustik gitarımın alt eşiğinin değişimi için gitmiştim; 2 saat içinde kemikten yapmış olduğu yeni eşikle teslim aldım gitarımı. Elinde onca iş varken göstermiş olduğu özveri için ulaşırsa eğer; buradan da teşekkür etmek isterim.

Arkadaşlar,
Elimdeki gitarın gövdesini farklı bir ağaçtan(kendi tabirimizle butik), standart ölçülerine bağlı kalarak yaptırmak istiyorum. Önceliğim koa ağacı..
Bunun için hangi lutiere gitmeliyim? Kim ilgilenir ? İşçilik malzeme vs.. ortalama bana ne kadara patlar?
Tavsiyelerinizi bekliyorum..

Tünel'de Fatih Yılmaz'ı (F Gitar Atölyesi/Nova Custom Guitars) tek geçerim. Muhabbeti, ilgisi, işçiliği süperdir, gitarınızla uğraşırken beklerseniz baya bir teknik bilgi de edinirsiniz. Fiyatları oldukça makuldür. Fender Telecaster ve Stratocaster'ımı başkasına teslim edeceğimi sanmıyorum :)

Eskişehir için post atacaktım ama 2014tenmiş. Ben Ercan Bilire götürmüştüm tel değişimi, genel bakım için çok memnun kalmıştım. Geçen tekrar gittim. Fretlessa çevirecekti. Haziran sonu verdim daha alamadım 1-2 güne alacağım umarım. Onun dışında davranışları, yaptığı iş iyidir; fiyat konusunda kıyaslama yapacak kadar bir bilgim yok maalesef. Ama normal gibi geliyor bana.

Eskişehir için post atacaktım ama 2014tenmiş. Ben Ercan Bilire götürmüştüm tel değişimi, genel bakım için çok memnun kalmıştım. Geçen tekrar gittim. Fretlessa çevirecekti. Haziran sonu verdim daha alamadım 1-2 güne alacağım umarım. Onun dışında davranışları, yaptığı iş iyidir; fiyat konusunda kıyaslama yapacak kadar bir bilgim yok maalesef. Ama normal gibi geliyor bana.

Şu başlığa da bu mesajı yapıştırıver de bilgi birikimi şenlensin bari kurban :)

Yurt Çapında Alternatif Esnaf Önerileri

Son düzenleme:
Ben de guncel bir yorum paylasiyim. Yanliz ben klasik gitar caliyorum, o sebeple klasik gitarla ilgili yazacagim. Benim ilk goz agrim bir gitarim vardi. Babam ben ortaokuldayken Ispanya'dan bir seyahati sirasinda getirmisti, o sebeple bende manevi degeri cok yuksekti. O zamanlar biraz da bilincsiz kullanim sebebiyle on ses kapaginda sisme oldu (tam koprunun orada). Gorselligi bir yana artik akor tutamaz hale gelmisti. Goztepe'de oturdugumdan ve daha once komsumuz Feridun Tanrikut'a gitar yaptirip memnun kaldigindan, Kadikoy'deki yerine goturdum. Bir de sadece gitar kulaklarinin yaglanmasi v.s. yani ufak bakim gerektiren 2.klasik gitarimi da goturdum. Tabi en basta yukardaki hikayemi kendisine anlatmadim. Kulaklari yaglanmasi v.s. gerektiren 2.gitarim icim cuzi bir para aldi. Asil problemli ilk gitarim icinse xxx TL masrafli olur, hazir obur gitariniz var ve bakimini da yaptik bence bunu hic yaptirmayin dedi. Sonra olabilecek son fiyati konustuk on ses kapaginin komple degisimi ve yeni bir kopru yapimi icin... Bence kendisi inanilmaz samimi ve durust bir insan. Sonra ben benim icin manevi degerini anlatip, son verdigi fiyata yaptiracagimi soyledim. Acikcasi hayatta bircok seyi alirken pazarlik edeirm de 'el emegi' ve/veya 'goz nuru' oldu mu samimi buldugum insanlarla abartili pazarligi da dogru bulmuyorum. Benim gozumde isin icinde sanat yada zanaat olunca ve bir de samimiyet olunca, ayri bir mesele cunku... Neyse kendisi 3 takstitte odememi kabul etti. Ek olarak, ufak bir ameliyat gecirdigim icin 2.odememi 1 ayi askin yakin aksattim. Bir kere bile beni aramadi odeme ne oldu diye sormadi, tam tersine ben arayip ameliyatimi haber verip gecikme icin ozur diledim. Sonucta, benim icin manevi degeri olan gitarim yeniden hayat buldu. Studyosunda ne zaman gitsem cok sayida elektro ve akustik gitar da gordum. Ozetle, ustaligi cok iyi, cok samimi biri Ferudun Bey. Yukarida yazdigim meseleden dolayi bence hak ettigi parayi aliyor ama asla paragoz biri degil. Kendisini siddetle tavsiye ederim...

Arkadaşlar öncelikle selamlar. Yaklaşık 2 ay önce aldığım gitarımın bazı özelliklerinden hoşnut olmadığım için luthier'e götürmek istiyorum. Ankara'da önerebileceğiniz ustalar kimlerdir?

Bu arada sorunlarım: 2. perdede olan cızlama, yüksek teller ve sap manyetiğinin yakınlığının ayarlanması. Gitar Schecter olduğu için do-re'de ücretsiz bakım yaptırma hakkım var sanırım ancak herhangi bir luthier kadar önem göstereceklerini düşünmüyorum.

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.

Arkadaşlar öncelikle selamlar. Yaklaşık 2 ay önce aldığım gitarımın bazı özelliklerinden hoşnut olmadığım için luthier'e götürmek istiyorum. Ankara'da önerebileceğiniz ustalar kimlerdir?

Bu arada sorunlarım: 2. perdede olan cızlama, yüksek teller ve sap manyetiğinin yakınlığının ayarlanması. Gitar Schecter olduğu için do-re'de ücretsiz bakım yaptırma hakkım var sanırım ancak herhangi bir luthier kadar önem göstereceklerini düşünmüyorum.

Gitari bir luthiere verecekler veya bu konuda isin ehli biri tarafindan yapilacak. Birine para odeyip digerine odemeyeceksiniz. Karsilasacaginiz hizmet muhtemelen ayni olacaktir.

Bu tür işler için, sadece garantisi olduğu için değil, her zaman, gönül rahatlığıyla Hatay sokak Do-Re'deki Tolga Güngör'e teslim edebilirsiniz...

Piyano - Dijital Piyano - Gitar - Müzik Aletleri Sitesi - doremusic

Sevgiler ve saygılar...

Ağır işler harici (tesfiye gibi) luthiere götürmüyorum gitarımı. Sebebi tamamen zaman ile alakalı.

Ankara'da @Grundar abinin de dediği gibi Do-Re müzikteki Tolga Güngör çok iyi bu konuda. Bir de Kıvılcım Müzik'te uzun saçlı bir abi var. O da baya iyi ve aynı gün teslim alabiliyorsunuz.

Geri