M-Audio Firewire 410 ile 5.1 Surround Ses Sorunu

'Müzik Teknolojileri & Kayıt Forumu' forumunda thesnakesabo tarafından 12 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

1. Arkadaşlar yeni almış olduğum M-Audio Firewire ses kartımı Logitech x530 ile kullanmaya başladım.Ses sistemimin sahip olduğu tek çıkış şekli olan 3 tane analog (biri siyah,diğeri yeşil ve üçüncüsü turuncu) kabloları çivi jack dönüştürücüsü ile kartın analog outputlarına bağladım.İlk başta şöyle bir sorun yaşadım ; kartın arkasındaki analog çıkışlara bağladığım 3 kablodan yerlerini değiştirerek denememe rağmen sadece ön ve arka sol ve merkez uydular ile subwoofer dan ses alabildim.Ön ve arka sağ hoparlörlerde ses yoktu.Biraz kurcaladıktan sonra,kablolardan birini yarıya kadar takınca bütün hoparlörlerden net olarak ses alabildiğimi gördüm.Garip ama gerçek :) Yalnız aldığım ses stereo ses yani 5.1 filmlerde ortam,konuşma vb sesler bütün hoparlörlerden aynı şekilde geliyor.Bazı şarkılarda da arka plandaki sesler daha da arkadan geliyor.Ama aldığım ses kalitesi gayet hoş.Kartın yazılımından bütün ayarları kurcaladım ama sonuç aynı.Bazı forumlarda benzer konuya bazı arkadaşlar bu kart harici bir dekoder olmadan analog çıkıştan 5.1 surround ses vermez gibisinden yorum yapmışlar.Ama kartın özelliklerinde 7.1 e kadar bütün ses şekillerini kendi başına desteklediği yazıyor.Fakat burda da gözüme çarpan birşey oldu.M audionun kendi çıkardığı Bass Management adlı bir yazılım varmış.Bu yazılım sayesinde surround ses ayarlarını yapmak mümkünmüş.Araştırdığımda yabancı forumlarda hakkında birsürü mesaj buldum.M audio, o yazılımı Vistaya çıkarmamış ve hiçbiyerde de bulamıyorlar.Fakat bir arkadaş da windows xp de karttan surround ses aldığını fakat vistada denetim masası ses özelliklerindeki ses ayarlarında ses seçeneklerinden sadece stereo olduğunu söylemiş.Yani 5.1,7.1 gibi seçenekler yok.Bende de aynen o şekilde.Windows 7 kullanıyorum ve onboard ses kartımda da ilk başlarda bazı hoparlörlerden ses gelmiyordu ama sonradan halletmiştim.Şimdi benim yapmam gereken şey nedir surround ses almak için?Tavsiye ve yardımlarınız için teşekkürler...

Bu Sayfayı Paylaş