Orjinal gibson yan sanayi gibson nasıl farkedilir..

'Elektro Gitarlar' forumunda DeF tarafından 15 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

1. DeF

DeF

282
    0
    300
    arkadaşlar nete çok fazla gibson kopyaları girmiş durumda.. bu gitarları nasıl ayırt edebilir orjinalinden.. ne gibi farklar vardır.. kopya gitarları orjinali fiyatına satan olsa kanıp orjinal diye kafa karıştırcak.. bu konuda ilgili bir başlık varsa linki yazarmısınız yada bilgisi olan yazarsa sevinirm

2. Merhaba, Gibson firmasının müşteri hizmetleri seri numarası konusunda gayet titiz çalışıyor. Seri numarasını gönderdiğiniz taktirde, kısa süre içinde cevap vereceklerdir.

3. DeF

DeF

282
    0
    300
    peki yan sanayi gibsonlarda orjinal gitarların seri numaralarınıda taklit etme kopyalama imkanları yok mu??

4. Vallahi daha önce o tarz bir durumla karşılaşmadım.

5. DeF

DeF

282
    0
    300
    ben karşılaşmadım ama merak ediyorum.. bilgilenmek lazım

6. TurkRock'ta o konuda cok bilgi bulamazsin buyuk ihtimalle, Harmony Central'i kontrol etmeni oneririm. Ama genel olarak:

1 - Gibson headstock'un kenarlarinin hafifce bozuk olmasi (acik kitap degil, carpik acik kitap gibi) :)

2 - Headstock'taki Gibson yazisinin font'unun, buyuklugunun ve yerinin hafifce farkli olmasi (Bu biraz bilgi isteyen bir konu, cunku Gibson farkli yillarda farkli font (temelde ayni font'un ufakca modifiye edilmis halleri, mesela sondaki n'in ucu uzun/kisa vs) ve yerler kullandi, hangi yil nasil oldugunu bilirsen anlayabilirsin incelikle). Ama sahte olanlarin cogunun Gibson yazisi kendini belli ediyor.

3 - En belirgin olan da tross-rod kapaginin 2 vida yerine 3 vida olmasi.

4 - Tuner'larin o modelde kullanilandan farkli olmasi, mesela Kluson kulakcik yerine sahteligi uzaktan bile belli olan Grover kopyalari kullanmalari vs.

Simdilik aklimda olanlar bunlar, dedigim gibi, Harmony Central forumlari bayaga iyi bu konuda.

7. çalarak farkedilebilir ?
    denemeden gitar alınır mı ?

8. Gitarpedal forumlarında bu konu üzerinde sayfalarca durulmuş. Oldukça ilgi çekici yazılar mevcut. Bir göz atın isterseniz

9. gibson kullanan birinin bu farkı anlamaması imkansız fakat ilk defa gibson alacak biri kaliteli bir kopyayla karşılaşırsa ayırt etmesi zor olacaktır.

Bu Sayfayı Paylaş