köprü yüksekliği sap ayarıyla mı, yaylardan mı düzeltilmeli?

halilpazarlama demiş ki:
gitardan gitara değişir ama ben genellikle 1.0 üstü takımlarda floydta 3 yay 1.0 altı takımlarda 2 yay kullanıyorum.

Selam,

floyd rose 'un arkasında 5 tane yay koymak için yer vardır...
yay eklemek köprüyü biraz daha sertleştiriyor...
whammy bar(kolu) eğer çok çekmeyeceksiniz...
slap-funk çalmayı seviyorsanı 3 yay yeterli sertliği vermeyebilir...
ses zonkliyor olabilir...
aynı zamanda köprüyü biraz arkaya vererek tel yükseliğini düşürmüş olursunuz...

slap gitar dersi ve örnekleri..
http://www.youtube.com/watch?v=iy5QsCUIAYo
http://www.youtube.com/watch?v=FzUzkiJqXmE&feature=related

görüşmek üzere

actarus demiş ki:

Sertliğin yay sayısıyla hiçbir alakası yok. Sonuçta teller aynı basınçla dengeleniyor aynı tuningde.

Yani 2 yay takarsan yayları tutan vidaları çok sıkmak zorunda kalırsın, 3 yay tatarsan daha gevşek bırakmak zorunda kalırsın. Tellerin sertliği ikisinde de aynı olur.

Ancak, çok yay takıp vidaları gevşek bırakmanın akort stabilitesine etkisi var, tremolo ile dive ve pull yapmak zorlaşabilir, bendler zorlaşabilir, ama bendlerde köprü daha stabil olur, diğer tellerde fazla kayma olmaz haliyle ve tremoloyla oynadığın zaman köprü 0 noktasına daha kolay geri döner, akortla alakalı çok fazla sıkıntı yaşamazsın.

PhoibosApollon demiş ki:
actarus demiş ki:

Sertliğin yay sayısıyla hiçbir alakası yok. Sonuçta teller aynı basınçla dengeleniyor aynı tuningde.

Yani 2 yay takarsan yayları tutan vidaları çok sıkmak zorunda kalırsın, 3 yay tatarsan daha gevşek bırakmak zorunda kalırsın. Tellerin sertliği ikisinde de aynı olur.

Ancak, çok yay takıp vidaları gevşek bırakmanın akort stabilitesine etkisi var, tremolo ile dive ve pull yapmak zorlaşabilir, bendler zorlaşabilir, ama bendlerde köprü daha stabil olur, diğer tellerde fazla kayma olmaz haliyle ve tremoloyla oynadığın zaman köprü 0 noktasına daha kolay geri döner, akortla alakalı çok fazla sıkıntı yaşamazsın.

Dediklerinde haklısın dostum. Şunu belirtmektede yarar var ama... Tel kalınlığı çok önemli bu konuda yani ben köprü stabil olsun diye 5 yay takayım 0.9 tele D tune yapayım dersen köprüyü boşlarsın. (0.9 tellede re ye çeken olmaz ama neyse ;) )

PhoibosApollon demiş ki:
actarus demiş ki:

demek istediğimde buydu...

Geri