Kalın tel ayarsız sapa zarar verir mi ?

Konu açık.Gitarımda 9 numara tel vardı dün 11 kullanmaya basladım.Sap doğal olarak eğildi ve sap ayarı yapmayı çok iyi bilmediğim için uğraşmadım.Eğer sap ayarı yapılmazsa kalın teller sapın catlamasına yada herhangi bir zarar görmesine sebep olur mu ? Bu konuda çok tedirginim.Konuyla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

be4iforget demiş ki:
Konu açık.Gitarımda 9 numara tel vardı dün 11 kullanmaya basladım.Sap doğal olarak eğildi ve sap ayarı yapmayı çok iyi bilmediğim için uğraşmadım.Eğer sap ayarı yapılmazsa kalın teller sapın catlamasına yada herhangi bir zarar görmesine sebep olur mu ? Bu konuda çok tedirginim.Konuyla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.
Duruma göre değişir. Truss rod vidası çok gevşek durumdaysa problem oluşturabilir. Yani çevirince boşa dönecek bir konumdaysa, sap truss roddan hiç destek almıyorsa.
Luthier'e götürüp ayar yaptır bir an önce derim ben.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sıkmayı denedim ama hareket ettirmek cok zor gozukuyodu bende zorlamadım bıraktım.Tellerde gevşek şuan.İzmir'e yeni taşındığım için nereye götürebilirim bilmiyorum.Yardımcı olabilecek var mı ?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Abartcak kadar bi yamulma yok tabiki sapta kalın tele gecince olduğu kadar.Truss rodda cok gevsek değil hatta cok sert oynamıyo yerinden ama emin olamadım.Bide bu gibi durumlarda sap hemen mi bozulma gosterir zaman icerisinde mi ?

be4iforget demiş ki:
Abartcak kadar bi yamulma yok tabiki sapta kalın tele gecince olduğu kadar.Truss rodda cok gevsek değil hatta cok sert oynamıyo yerinden ama emin olamadım.Bide bu gibi durumlarda sap hemen mi bozulma gosterir zaman icerisinde mi ?
Zaman içerisinde. Büyük ihtimalle anormal bir durum yoktur zaten. Truss rod oynamıyorsa sakın zorlama.
En kısa zamanda bir luthiere götür gitarı. İzmirde kim nerdedir bilemiyorum. Forumlarda biraz araştırma yaparsan luthierler ile ilgili bir iki başlık bulabilirsin sanıyorum.

persembe demiş ki:
Ben daha önce de bu başlık altında yazdığım gibi hem iyi bir luthier hem de düzgün bir insan olan izmirli Muharrem Nalbant'ı herkese tavsiye ediyorum. Telefonunu da tekrar veriyorum. Arayın ve fiyat alın, kargo dahil İstanbul veya diğer şehirlerdeki ustalardan ucuza gelebilir, belli mi olur. Tüm işlerini de bizzat kendi eliyle yapmaktadır.

GSM: 0 505 334 00 73

Ayrıca Çalgıcı Müzik var Çankaya da. Odak Dövizin hemen yanında iş hanı var onun ikinci katı, Elçin Abi yardımcı olur.

Bir de gururumuz Atilla Tan var ADD+ Pedallarının üreticisi. Fakat o gitar tamiri yapıyor mu bilmem.

Elçin Abiye git o kendi yapar, yapamasa da yönlendirir.

Kolay gelsin...

hiç bir şey olmaz.fakat her telin takımı sırasında ağaçlarda fizyolojik olarak değişim olur.her tel takımı sırasında yani işte bittikten sonra sap ayarı kontrol edilmelidir.ama dediğiniz gibi sapta çatlamaya vb sorunlara tel hiç bir zaman sebebiyet vermez.çünkü gitar sapının kaldıracağı baskı atıyorum 100 kilo ise telin yaptığı çekim baskısı en fazla 15 kilodur.rakamlar atmasyon.

Geri