Ibanez Prestige RG fabrika telleri

J

Juggernaut

merhaba,

ibanez rg prestigelerdeki fabrika çıkışı tel seti hangisi oluyor acaba? ilk defa telini değiştireceğim gitarın (rg2570z) kendi üstündeki tellerinden memnun kaldım aynı seti alacağım da..
9-11-16-24-32-42 midir bir de hangisini önerirsiniz d'addario mu yoksa ernie ball mu?

teşekkürler

Merhabalar...

Müzik tarzı ve akort düzeni tel seti tercihinde önemli bir faktördür. Benim tercihim ve kullandığım en ince set 0.10 dur. Ben metal müzikle uğraşan birisi olarak şu aralar signature serisi kullanıyorum dean markley'in. sadece alt tel 0.10 geri kalanı normal bir setten daha kalınlaşarak gidiyor. en üst telde 0.56 olabilir tam bilmiyorum köprü halatlarından :D herneyse demek istediğim akort şekline göre tel seçmen gerekiyor.

Şimdi tutup 0.9 tel takıp re ye yada c ye çekmeye çalışırsan o teller ... yanağı gibi sallanır ama yok ben mi yapıcam diyorsan 0.9 dan öteye geçtiğinde bu vakit tellerin çok gerilecektir ve bendlerde çok zorlanıcaksın.

Umarım anlatabilmişimdir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
standard EADGBE kullanacağım.
bilgi için teşekkürler smtzdmr
bir de benim asıl sormak istediğim hangi gauge tel kullanayımdan ziyade ibanez rg serisindeki fabrika çıkışı tellerin ne olduğu; bu konuda yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

Prestige serisi D'addario 09-42 ile geliyor. Uzun sure D'addario kullandim, simdi Dean Markley Blue Steel kullaniyorum, her ikisi de iyi kalite tellerdir.

DM Blue Steel'ler D'addario'lardan daha uzun gidiyor, eger benim gibi tel degistirmekten usenen adamsan denemeni tavsiye ederim :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
cevaplar için çok teşekkürler.

peki bu tellerin nikel kaplama olup olmama durumu ile uzun vadede gitar klavyesine verdiği zarar arasında bir orantı var mıdır?

bir de elixir tel kullanmış olan varsa önerir mi?
darth_erlik dediğin gibi zırt pırt tel değiştirme meraklısı değilim pek, uzun ömürlü tel olarak elixir diyenler de olmuştu da onun için sordum.
teşekkürler

PhoibosApollon demiş ki:

O diyosa iyidir. =))

Abiler konu biraz sapacak ama konu telden acılmısken bende bi soru yoneltmek istiyorum belki arkadaslarada yardımcı olur gelen cevaplar.Söyle ki ben yaklasık 5 ay kadar 9 no tel kullandım ama 11 no bana daha uygun oldugu icin onu sectim ve dogal olarak sapın ortası cukurlastı.Gozunuzde buyutmeyin bu soyledigimi ortada teller biraz daha yuksek iste.Ancak truss rod cok sıkı ve ceviremedigim icin o halde duruyo gitar.Sap bu durumdan zarar gorur mu ? Haftasonu bir ustaya gidecegim ama o da sonucta truss rodu kıracak degil yerinden oynamıyor gerci ben cok zorlamadım ama o bir cozum bulur herhalde.Sizin gorusleriniz de benim icin onemli "phoibos" saolsun ilgilendi.Sizlerinde yorumlarınızı almak isterim.Ben kopruyu biraz indirdim ama arada gozle gorulur bir fark olmadı sanırım.Su an teller gevsek durumda tedirginim biraz cunku sapa zarar verme konusunda.

be4iforget demiş ki:
PhoibosApollon demiş ki:

O diyosa iyidir. =))

Abiler konu biraz sapacak ama konu telden acılmısken bende bi soru yoneltmek istiyorum belki arkadaslarada yardımcı olur gelen cevaplar.Söyle ki ben yaklasık 5 ay kadar 9 no tel kullandım ama 11 no bana daha uygun oldugu icin onu sectim ve dogal olarak sapın ortası cukurlastı.Gozunuzde buyutmeyin bu soyledigimi ortada teller biraz daha yuksek iste.Ancak truss rod cok sıkı ve ceviremedigim icin o halde duruyo gitar.Sap bu durumdan zarar gorur mu ? Haftasonu bir ustaya gidecegim ama o da sonucta truss rodu kıracak degil yerinden oynamıyor gerci ben cok zorlamadım ama o bir cozum bulur herhalde.Sizin gorusleriniz de benim icin onemli "phoibos" saolsun ilgilendi.Sizlerinde yorumlarınızı almak isterim.Ben kopruyu biraz indirdim ama arada gozle gorulur bir fark olmadı sanırım.Su an teller gevsek durumda tedirginim biraz cunku sapa zarar verme konusunda.
Gitarı mi ye çektiysen o sap zor düzelir. 0.11 do yada re ye iyi gider. Ayrıca truss rod u zorlaman halinde kırılma yaşaman an meselesidir hassastır sap ayarı hemen yerine gelmez beklersin biraz. Herneyse işte sap ayarı konusunda çok az bilgin var anladığım kadarıyla yoksa zorlama gibi bir işe girişmezdin gerçekten Allah korumuş gitarını ben öyle söyleyeyim. En kısa zamanda üstada göster gitarını.

Düzelir düzelir. 0.12 ile çalan cazcı çok. Kendim epey uzun bir süre standart tuning 0.11 kullandım üstelik 7 telli ile. Şu an 0.11 standart A kullanıyorum.

Sen yine en kısa zamanda luthier'e götür gitarını.

Geri