Forumda Yeniyim Yardımcı Olurmusunuz ? :)

Herkeze Mrb Arkada$lar :)

1Kaç Sorum Var Ayrı Ayrı Sorayım
Tecrübelerinizi Benle Payla$ırsanız Sevinirim :)

1) Gitara Yeni Ba$lıyorum Ne Tür 1 Gitar Almalıyım ?

Tarzım : Muse . Emre Aydın . $ebnem Ferah . Çileke$
Arternatif Rock Dinliyorum Metal ve Benzeri Sevmem
Bütçem : 500 800 Gibi Ama 500 de Nakitim Var
Yani Kafama Yatarsa 1300 e Dayanır Sorun Değil
Gerek Yok Derseniz Yerine Amfi Alırım

2 ) Eyvahhhh Ben Solağımmm :(

Cumartesi Günü Beyoğlundaki Mağazaları Gezdim
Solak Deyince Uzaylı Görmü$ Gibi Bakıyolar
Kafam Bu Konuda Çok Bulanık Sağ Elle Çal Diyolar

3 ) Özel Dersmi Yoksa Kursmu Daha Yaralı Olur?

Istanbul Sanat Akademisini Dü$ünüyorum Ciddi 1 Yer
Özel Ders Biraz Sakat 1i$ Kim Vericek Nasıl Vericek Vs..

$imdiden Te$ekkür Ederim İyi Forumlar :)

2. nolu soruna cevap vereyim : solak olmak Allah'ın bir lütfudur ama gitar çalacaksan, insanoğlu bu lütfu bizim için bir lanete dönüştürmüştür. :LOL: Yol yakınken, imkanın varsa, sağlak gitar çal bence, yoksa sağlaklar her türlü marka, modeli alırken sen sadece onları imrenerek izleyeceksin.

Büyük paralar verip custom gitar işlerine yöneleceksin. Paran yoksa o işe de giremiyeceksin. Forumlarda x,y,z markaların bin türlü modeli satılıkta uçuşurken, sen sadece x,y,z markanın siyah renk, tek bir modeline mahkum kalacaksın. (Fender marka hariç, en solak dostu gitar bana göre :LOL: )

Eskiden solak çalmayı tavsiye ederdim ama artık yol yakınsa sağ çalmaya alış diyenlerdenim ben de.

FlagellumDei demiş ki:
Herkeze Mrb Arkada$lar :)

1Kaç Sorum Var Ayrı Ayrı Sorayım
Tecrübelerinizi Benle Payla$ırsanız Sevinirim :)

1) Gitara Yeni Ba$lıyorum Ne Tür 1 Gitar Almalıyım ?

Bütçem : 500 800 Gibi Ama 500 de Nakitim Var
Yani Kafama Yatarsa 1300 e Dayanır Sorun Değil
Gerek Yok Derseniz Yerine Amfi Alırım

2 ) Eyvahhhh Ben Solağımmm :(

Cumartesi Günü Beyoğlundaki Mağazaları Gezdim
Solak Deyince Uzaylı Görmü$ Gibi Bakıyolar
Kafam Bu Konuda Çok Bulanık Sağ Elle Çal Diyolar

3 ) Özel Dersmi Yoksa Kursmu Daha Yaralı Olur?

Istanbul Sanat Akademisini Dü$ünüyorum Ciddi 1 Yer
Özel Ders Biraz Sakat 1i$ Kim Vericek Nasıl Vericek Vs..

$imdiden Te$ekkür Ederim İyi Forumlar :)

Öncelikle Türkçemizi düzgün kullanmayı denemeni rica edeceğim.

solak fender al

cümlesini açalım.

Solak : Arkadaşımız sağ eliylede rahatlıkla çaldığını söylüyor. Neden binbir türlü gitar modeli varken, solak 1-2 gitarla yetinsin.

Fender al : 500 limitim var diyor, 1300 e kadar çıkarım diyor fakat 1300 e USA Fender yok! 500 e hiç yok. Mexico'mu al dedin ne dediğin belli değil.
Hem arkadaş iyi bir Fender aldıktan sonra PC'nin ses kartına mı girecek? Yapmayın allah aşkına. Yeni başlayacak kişilere böylemi destek oluyorsunuz siz?

Zaten kullandığın amfi herşeyi açıklıyor. İyi bir Fender'in var, ses kartından bile kötü amfin var. Hayırlısı olsun. Bol müzikli günler dilerim.

@progressiva, arkadaşım yeni başlıyorsan eğer bütçeni zorlamayacak gitar seçimi yap. Sana önerim; Cort X6 ve Marshall MG30Dfx amfi alman. Bütçeni hiçmi hiç kasmaz. Güzelde tonlar alırsın. Yeni başlıyorsan tatminde edecektir. Başka sıkıntın olursa buradan bildirirsin, gerekli yardım(!) ı yaparız.

1-Yeni başlıyorsan eğer pahalı USA malı gitarları tafsiye etmem. Çok kaliteli ve herkesin aşık olduğu gitarlar olmasına karşın,
1300 liranı Gitar + Amfi + Efekt aleti olacak şekilde değerlendirmelisin. Açıkcası Amfi + efekt aletinin fiyatlarını toplayıp 1300 den çıkarttğımızda elinde kalan para bir USA gitar almaya yetmeyecektir. Bu sebepten ötürü tafsiye etmiyorum. Tafsiye etmememin bir sebebide şudur ki; Yeni olduğun için heves eder alırsın yarın bir gün sıkılırsın yada tarz değiştirirsin ozaman elinden cıkartmanın derdine düşersin. Ve USA gitar almak gibi bir heves bir aşk olmaz ozaman sende... Eğer bu heves olmazsa gitardan sıkılabilirsin. Bu benim şahsi kanaatimdir. Kişiye göre değişebilir. Yoruma açıktır.

2-
sacthres demiş ki:
2. nolu soruna cevap vereyim : solak olmak Allah'ın bir lütfudur ama gitar çalacaksan, insanoğlu bu lütfu bizim için bir lanete dönüştürmüştür. :LOL: Yol yakınken, imkanın varsa, sağlak gitar çal bence, yoksa sağlaklar her türlü marka, modeli alırken sen sadece onları imrenerek izleyeceksin.

Büyük paralar verip custom gitar işlerine yöneleceksin. Paran yoksa o işe de giremiyeceksin. Forumlarda x,y,z markaların bin türlü modeli satılıkta uçuşurken, sen sadece x,y,z markanın siyah renk, tek bir modeline mahkum kalacaksın. (Fender marka hariç, en solak dostu gitar bana göre :LOL: )

Eskiden solak çalmayı tavsiye ederdim ama artık yol yakınsa sağ çalmaya alış diyenlerdenim ben de.

Bak arkadaşımız ne kadar güzel açıklamış.

3- Özel ders, dersin konusu ne olursa olsun her zaman daha faydalı olur.
Ama bir süre kendi çabalarınla çalmaya çalış. bilenlere danış biraz kendini geliştir sonra ders al derim ben. Ayrıca gitarı sadece dersten derse yahud kurstan kursa çalacaksan sana şunu söylemeliyim ki
"Hiç başlama"

Osxfang2 demiş ki:
solak fender al

cümlesini açalım.

Solak : Arkadaşımız sağ eliylede rahatlıkla çaldığını söylüyor. Neden binbir türlü gitar modeli varken, solak 1-2 gitarla yetinsin.

Fender al : 500 limitim var diyor, 1300 e kadar çıkarım diyor fakat 1300 e USA Fender yok! 500 e hiç yok. Mexico'mu al dedin ne dediğin belli değil.
Hem arkadaş iyi bir Fender aldıktan sonra PC'nin ses kartına mı girecek? Yapmayın allah aşkına. Yeni başlayacak kişilere böylemi destek oluyorsunuz siz?

Zaten kullandığın amfi herşeyi açıklıyor. İyi bir Fender'in var, ses kartından bile kötü amfin var. Hayırlısı olsun. Bol müzikli günler dilerim.

@progressiva, arkadaşım yeni başlıyorsan eğer bütçeni zorlamayacak gitar seçimi yap. Sana önerim; Cort X6 ve Marshall MG30Dfx amfi alman. Bütçeni hiçmi hiç kasmaz. Güzelde tonlar alırsın. Yeni başlıyorsan tatminde edecektir. Başka sıkıntın olursa buradan bildirirsin, gerekli yardım(!) ı yaparız.

Osxfang2 amaçsız,eleştiri yapmak için eleştiri yapmışsın."Sağ elle rahatlıkla çalabiliyorum." adında bi cümle göremedim ben ,sen rüyanda gördün herhalde.Fender al dedim USA Fender den bahsetmedim bile.İyi bir meksika olayı çözer.İmkan varsa müziğe iyi bir enstrumanla başlamak her zaman iyidir.Ben bu konuda çoğunluktan farklı düşünüyorum.Gitar ses kartına bağlayabilir tabiki iyi ton veren bir ses kartı varsa.Ben kayıtlarımı öyle alıyorum.Bunda anormal bir taraf yok.Tavsiye ettiğin amfiden kat kat iyi ton veren ses kartları mevcut.Sonuç olarak eleştiri yerinde yapılır.Ben bişeyi tavsiye edeceksem bunu 2 paragraftada yazarım 2 kelimedede yazarım o benim bileceğim iş

Şimdi dostum, yeni başlayacak olan birisi gitar almak için bile bize danışıyorsa, hangi ses kartını alıp, hangi mikrofonu alıp vs. kayıt yapmayı nasıl başaracak ? Hangi bilgisiyle bu kadar işin altından kalkacak. kayıt bu kadar kolay birşeymi ? Onu geçtim.. Gitar, ses kartına bağlanabilir diyorsunda. Bu arkadaş hangi programlar sayesinde hangi latency değerleriyle nasıl ton alacak ? Yani bunlar detaylı şeyler. Sen adama "Fender Al" dediğin zaman. Bir dükkana gidip; abi bana Fender verirmisin dediği zaman, müzikten bile soğutan insanların dalga geçmesiyle bile karşılaşabilir ki ülkemizde müzik enstrumanı satan bir çok yerin karşılaması bu şekildedir.

Progressiva ya söylemişim yanlışlıkla. onun mesajını tavsiye bekleyen kişi zannettim. Hiç farketmez Cort un solak modelleride mevcut. Belki adam Fender(yarım kilo) alacak. Olduda çalamadı. Ben yapamıyorum dedi. Solak Fender'i nasıl satmayı planlıyor bu devirde? Verdiği paraya yazık değilmi? 500 ü geçmeyecek ekipman söyledim kendisine. İster tavsiyelerime uyar iyi bir seçim yapar. İster bir dükkana gidip yarım kilo Fender alır. Seçim onun. Ben sadece gerçek bir tavsiye önerdim.

Arkada$lar Herkeze Yeniden Mrb
Herkez Kendi Çapında 1$eyler Yazmı$ Çok Te$ekkür Ederim :)

1 ) Fender Değilde İbanezin 800 1000 lira Arası Gitarlarından 1 Tane Almayı Dü$ünüyorum.
Floyd Rose Olsun İstiyorum
Uzun Süre Gitsin İstiyorum Ne Dersiniz?

Hatırlatma !!

2 ) Yol Yakından Döndüm Sağ Devam
Gerçekten Solakların Durumu Ürkütücü :)

3 ) Özel Ders Alırsam İyi Birinden Almak İsterim
Ne Kadara Patlar Bana Ayda 4 Ders ?
Kurs Yeni Ba$ladığım İçin Daha Mantıklı Geliyo
Geli$tirdiğimde Teknikler İçin İyi Birinden
Ders Alabilirim Siz Ne Dersiniz

Osxfang2 demiş ki:
Şimdi dostum, yeni başlayacak olan birisi gitar almak için bile bize danışıyorsa, hangi ses kartını alıp, hangi mikrofonu alıp vs. kayıt yapmayı nasıl başaracak ? Hangi bilgisiyle bu kadar işin altından kalkacak. kayıt bu kadar kolay birşeymi ? Onu geçtim.. Gitar, ses kartına bağlanabilir diyorsunda. Bu arkadaş hangi programlar sayesinde hangi latency değerleriyle nasıl ton alacak ? Yani bunlar detaylı şeyler. Sen adama "Fender Al" dediğin zaman. Bir dükkana gidip; abi bana Fender verirmisin dediği zaman, müzikten bile soğutan insanların dalga geçmesiyle bile karşılaşabilir ki ülkemizde müzik enstrumanı satan bir çok yerin karşılaması bu şekildedir.

Progressiva ya söylemişim yanlışlıkla. onun mesajını tavsiye bekleyen kişi zannettim. Hiç farketmez Cort un solak modelleride mevcut. Belki adam Fender(yarım kilo) alacak. Olduda çalamadı. Ben yapamıyorum dedi. Solak Fender'i nasıl satmayı planlıyor bu devirde? Verdiği paraya yazık değilmi? 500 ü geçmeyecek ekipman söyledim kendisine. İster tavsiyelerime uyar iyi bir seçim yapar. İster bir dükkana gidip yarım kilo Fender alır. Seçim onun. Ben sadece gerçek bir tavsiye önerdim.

ha ha yarım kilo espirin çok komikti.ben ne diyorum sen ne diyosun.ben belirli ses kartlarından belirttiğin amfiden daha iyi ton alabilirsin diyorum sen latency den bahsediyosun.tavsiye ettiğin amfinin ayarları yok mu? ozaman onlarıda yapamayacak.herşey öğrenmekle ve araştırmakla alakalı.cortu çalacağı ne malum.bir dükkana gidipte solak fenderlere bakabilirmiyim demek dalga konusu olabiliyorsa ben daha başka birşey demiycem.

Konuya dönmek gerekirse FlagellumDei ibanezde iyidir beğeni meselesi tabiki.hem kayıt yapmak istiyosan hemde iyi tonlar almak istiyorsan sana line6 ux1 ses kartını öneriyorum.kolay gelsin

Emre Aydın falan çalacaksan Floyd Rosedan uzak dur,akort problemi yaşarsın, gitardan soğursun, şimdilik uzak dur, sabit köprü bir gitar al, Epiphone Les Paul 100, Standart olabilir. Oxsfang a sonuna kadar katılıyorum. Ucuz gitar+Amfi işini sonuna kadar görür. Ses kartı olayına falan girme. Karışık işler bunlar, bir dolu terimi var, bağlantısı var, uzak dur. Ha illa Floyd isterim dersen al bir solak Cort X6+ MG15-30DFX, dibine kadar işini görür.

@arnatuile: Tafsiye değil, tavsiye ;)

Kolay gelsin...

AykanKK
Bn Sol Almıcam Sağ Alıcam Bide
İbanez Önerebilirmisin Cort İstemiyorum
Hele x6 İçin Büssürü $ey Dediler

metalcafe
Amfiye Param Kalır 500 ede Alsam 1300 ede Alsam
Amfi İçin Ayrı 1 Ödeneğim Olucak Merak Etme :)
Fakat Tabiki Ne Kadar Az Harcarsam O Kadar İyi Olur
Bide 2. El Alamam Çünkü Gitardan Anlamıyorum
Arkada$la İ$ Olmuyo Kendin Bilceksinki
İnceliceksin Sağlammı Fiyatları Kar$ıla$tırcaksın Ws :)
Zaten Etrafımdada Öyle Alıp Gidebilceğim
Aklı Ba$ında 1 Adam Yok Ondan 0 a Yöneldim

Bak şimdi, 1300TL limitin olduğunu varsayarak yazıyorum.

İbanez demişsin, Floyd demişsin ona göre yazıyorum.

1000TL ye forumdan çok kral Japon İbanezler bulursun caseli falan.1570, 2550 modelleri olabilir.

300TL ya da MG30DFX bulursun.Oh mis :D

Alım-satıma ilan aç, önce forum kurallarını oku tabi.

De ki, 1000TLye kadar İbanez, ayrıca MG30DFX arıyorum. Amfi için fiyat belirtme, pazarlık yaparsın, daha ucuza da alabilirsin. Belli olmaz, piyasa bu. Ama İbanez için fiyat belirtmen lazım, istediğin özellikleri de yaz hatta, işte floyd istiyorum falan feşmekan. İlanı açtıktan sonra sana bir şekilde yardımcı olurum, madem forumda ve gitarda yenisin. Hemen atlama aa süper gitar falan diye. İnternette araştır, gitarlar hakkındaki yorumları oku. Hatta İngilizcen varsa harmonycentral.com diye bir site var, oraya teklif edilen gitarların marka ve modellerini yazarak kullanıcıların gitarlar hakkındaki yorumlarına da ulaşabilirsin.

Kurs olayına da çok takılma. Ben yaklaşık 5 yıldır çalıyorum, kursa gitmedim adam akıllı :) İş çalışmada bitiyor. Yoksa yukarıda denildiği gibi kursa git, eve gelince çalışmayım, parmaklarım acıyo falan, olmaz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Kolay gelsin dostum...

Cort istemem demişsin ama, şu ilandaki gitara bir bak, gerçekten kral gitar, bi dolu İbaneze on basar.

http://www.turkrock.com/ftopic118831.html

700TL denmiş, elinde 600TL kalır amfi için. Küçük bir alltube(ful lambalı yani, tonlar daha sıcak, daha güzel) veya 50 watt civarı hybrid(tek lambalı o da, bende var bir tane, gerçekten markaya göre çok güzel sonuçlar alabiliyorsun) veya yine Marshall MG30DFX ve yanına güzel bir distortion pedalı, wah falan alabilirsin.

Floyd yok ama tremolo sistem var, uzaktan yakından alakalı şeyler, kullanımı daha kolay hem.

Kolay gelsin...

1300e 2. el çok kral gitarlar var. Sıfır alsan yarın sattığında o gitar olacak 500 TL. Ayrıca yeni başladığın için 2. el alman daha mantıklı. Neden?

Birincisi gitarın bakımını bilmiyorsun ilk gitar haşat olur hep. İkincisi haşat olmuş gitar 500'ede gitmez. Üçüncüsü 2. el 1300 e aldığın gitarı en kötü 1000 TL'ye satarsın max 300 TL zarar edersin. Sıfır alsan 1300 TL sattığında 500 yapar 800 TL zarar.

Çok değil 1 yıl sonra yeni gitar almak için yanıp tutuşacaksın. 1 yılda 800 TL zarar yazıktır =) Ayrıca 1300 TL 2. el aldığın gitar min 2000 TL değerinde bir gitar olur. Al sana floydlu ibanez istiyordun rg2550 al taş gibi gitar. 2. el 1300e bulursun. Şimdi bunu almak var birde dandik floydlu bir gitar almak var. Aynı fiyata arada uçurumlar var.

2. el gitar alırkende araştırmanı yapıcaksın bunda gitardan anlamamanın bir anlamı yok. Sonuçta sıfırınıda araştırıcaksın. Ama dikkat etmen gereken. Güvenilir alışveriş ve gitarı gör öyle al. Kazık yemedikten sonra her 2. el alışveriş kardır =)

Yardımların Çok İ$ime Yarıyor Saol
Ben O Gitarı Biraz Ara$tırayım
Fakat 2. El Gitar Alımına 1 Türlü Sıcak Bakamıyorum
Aynı $ekilde Cort ada :(

İngilizcemde Sorun Yok Umarım I$ime Yarar :)

Metalcafe Dediklerine Katılıyorum 2. El Bakıcam
Fakat Dediğim Gibi Yanıma Bilen Biri Almam Gerek :(
Yani 1 Sıkıntı Olmasından Korkuyorum
O Kadar Para Vericem Yazık Olmasın :(
Korktuğum İçin Bilmediğim İçin Sıcak Bakamıyorum:)
Almı$ken Düzgün 1$ey Alayım Diyorum :)

Geri