Gitardaki dip ses sorunu nasıl çözülür?

Merhaba arkadaşlar gitarımda dip ses sorunu var (emg 81&85 set var)fakat herhangi bir knoba (voume-tone) dokununca dip ses çokca azalıyor aynı setupta diğer gitarımda sorun çıkmıyor aceba nedendir bir fikri olan varsa benle paylaşırsa cok sevinirim:)

Birde eğer bu konu hakkında derin bilgisi olan varsa mesela potansların manyetik devrelerini bulunduğu kısmın etrafı farklı metaryellerle kaplanırsa(pickguardsız gitarlarda) dip ses minumuma inermiş diye birşeyler okumuştum yabancı bir sitede fakat hangi mertaryeller olduğunu hatırlayamıyorum çünkü o zaman lazım değildi bu değerli bilgi.

Herkese saygı ve sevgilerimi sunarım,iyi günler...

üstad selamlar, fabrika çıkışı Emg lerde, genelde EU standartları uyması için, şase-köprü bağlantısı yapılmıyor "cause risk of electric shock" diyolar, yani elektrik hattı üzerinde hiç bir açık noktaya temas etmemen hususu ile alakalı bu durum. 10*15 cm lik bi kablo al, potanslardan birinin dışına bi ucunu, ve diğer ucunu da köprüye lehimle, sorun ortadan kalkar.

sevgi ve saygılarımla.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
teşekür ederim tedaviyi az önce uyguladım fakat artık elimi tellere deokunduğumda dip ses gidiyor yani boştaiken hala var.zaten anladığım kadarıyla artık lehim yardımıyla potansa tellerle dokunucaz:)bunu kökten çözmenin bir yolu var mı aceba?

Elini tellere götürdüğünde kesilmesini sebebi,dokunduğunda sen toprak hattı olmuş oluyorsun,yani topraklama senden geçiyor.

Dip gürültüsü dediğin şey aslında,yeterli topraklama omajını sağlayamamış olman.

Bunun için gitarı kullandığın yerde topraklama hatlarının çok iyi olması lazım,eğer olamıyorsa,balance'lı bağlantı yapmalısın.

DI box ta çözüm olabilir,denemek lazım.

bence de sorun kesinlikle toprak sorunu, aynısından ben de çekiyorum 81-85 setle ama biliyorum ki topraklama berbat olduğu için.di-box deneyebilirsin bazen çok etkili olmazken bazen %100 çözüm olabiliyormuş topraklama sorunlarına.

Amfinin topraklamasını yapmak lazım. Binanızda topraklama vardır sanırım. Prizlerde topraklama bağlantısı olup olmadığına bak. Buzdolabının prizine bakarsan topraklı olduğunu görürsün. İşte öyle bir priz ve fiş gerekli.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Toprak sorunu olabilir dicem ama pek sanmıyorum.Cunku diğer gitarımda nerdeyse sıfır(ama aktif manyetikli degil) dipses var.Gitarı toneport ux1 e giriyorum oda 5+1'e bağlı.Mesela gitara değilde bilgisayara elimi koyduğumda dip ses gene yok oluyor.

Tel mevzusuna gelince daha gitarım yeni 1 haftalık ondan telinin markasını bilmiyorum fabrikasyon telleri var:)elixir sıkıntı mı çıkarıyor?Yani matıken her tel iletken yani devreyi bir türlü tamamlıyacak ve sorun gene ortaya çıkmıcak mı?

sadece o gitarda oluyorsa bağlantılarını bir kontrol et manyetiklerin belki o kısımda sıkıntı olabilir.Etrafta çalışan büyük makine,süpürge,klima,monitör falan olmasın bir böyle dene denemişsindir muhtemelen ama hatırlatayım.manyetik alandan kaynaklı birşey de olabilir genelde feedback e sebep olur ama 5+1 de dipses gibi duyulabilir belki ...

Benim de hazır baslık varken bir kac sorum olacak dibox dip sese ne kadar engel olabilir ve sustaini etkiler mi ? Ya da bu dip sesi engellemenin noise gateten baska çaresi var mıdır ?

Arkadaşlar konuyu ayrıntılı bir şekilde netten araştırdım ve bazı sonuçlar buldum nekadar doğru olduğunu tartışalım:

1)Evin topraklaması,prizin topraklanması,elektrik aksanda kullanılan (gitarın içindeki kablolardan....;anfi gitar arasındaki kablolara kadar),etrafındaki elektrik ile çalışan cihazlar(yani kısaca yüksek elektromanyetik alan luştura bilecek etmenler)

2)Gitardaki lehim kalitesi ve elektrik devre elemanları(potans...)

3)Gitardaki elektrik devre elmanları olan kısmı 'faraday cage'(nasıl yapılıyor bilmiyorum finallerden sonra araştırıcam:)) yaparak etrafını kapatmak.

Özellikle şu faraday kafesi uygulaması mükemmel sonuçlar verdiğini youtube da bulabilirsiniz.Eger başka bilgileri olan varsa bizimle paylaşssın lütfen...

Saygılar,sevgiler..

şu an gitara dokunmayınca dip ses var;fakat herhangbir metal aksama dokununca azalıyor(eskiden potasa dokununca azalıordu dediğinizi yapınca tum metal aksama dokununca azalıyor).Ama ben diğer gitarımda hiç dip ses sorunu yaşamadım.bunuda çözme istiyorum.yani aynı ev-aynı topraklama,kullanılan diğer elemanlar da aynı:)

üstad bu durum gayet normal.

Gitarda topraklama denen hadiseyi tamamlayan yegane unsur: gitaristtir.

Gitar kendini topraklayamaz, yani üstündeki + fazla yükü kendinden daha büyük bir kütleye temas ettirmeden ortadan kaldıramazsın. Topraklamanın temel mantığı budur. En büyük nesne dünyadır ve onun için + yük toprağa aktarılır.

ps: nacizane tavsiyem çalmadığın zamanlarda potansı seri bir hareketle kapalı konuma getir-kıs, bak ozaman problemler baya azalır ;)

vigiliante demiş ki:

Gitar kendini topraklayamaz, yani üstündeki + fazla yükü kendinden daha büyük bir kütleye temas ettirmeden ortadan kaldıramazsın. Topraklamanın temel mantığı budur. En büyük nesne dünyadır ve onun için + yük toprağa aktarılır.

ps: nacizane tavsiyem çalmadığın zamanlarda potansı seri bir hareketle kapalı konuma getir-kıs, bak ozaman problemler baya azalır ;)
Dakka başı potans bozuluyor usta :))) heheh :) saka bi yana gitarin potansinin etrafindaki boya bile kalkti artik benim ;) el aliskanligi haline getir bu durumu dost, fatih usta iyi bir noktaya yumruk atti dank etmeli bir yerde :D

hocam yalnız şöyle bir durum var. Arkadaşın muzdarip olduğu durumdan ben de çekiyorum epey süredir evimde..Evelsi gün arkadaşın stüdyosundaydım kendi gitarımla. Orada bu olay hiç olmadı, yani dokunmak-dokunmamak arasında hiç fark yoktu, dip gürültüm sıfır idi. Fakat evde, durum farklı biraz, ses kartı aracılığı ile giriyorum gitarı bilgisayara. Gitarın metal aksamı bir yana, bilgisayarın kasasına da dokunsam bu dip gürültüsü kayboluyor. Ne yapmalı ne etmeli acaba, camdan aşağı bir kablo mu sallasam toprağa gömsem direk :)

Elektrik fazını ters çevirmek gerekli. Lift Ground denen bir tuş olur bazı amfilerde, sanırım asıl olay bu, dip gürültü yok oluyor. Prizi ters çevirerek takmayı deneyin, ya da lift ground nasıl yapılır onu öğrenmek lazım. Amfi üzerinde bu switchten yoksa elektrikçiden ya da internetten araştırmak lazım.

Arkadaşlar bende de buna yakın bi sorun var amfiyi tek başına kullanırken hiç dip gürültüsü yok ama pedal ile kullanırken dip gürültüsü oluyor pedalım MXR Dime-Distortion

Geri