vintage zımpara ...

arkadalar 93 model çok güzel bir stratım var gerçekten yasına yakısır tonları bulunmakta tuşesi mapple ve yine yasına yarasır şekilde tuşeler soyuldu çok güzel bir görüntü oldu çalmaktan mütevellit :) gitarımın gövdesine benzer şekilde vintage zımpara attırmak istiyorum ama takdir edersiniz ki bu yasta bi gitarda çok hassas çalışılması gerekiyor o sebeple gerçekten güvendiğiniz bildiğiniz bu işi yapan mümkünse Ankara ' da bir luthier varsa bilgilendirirseniz sevinirim...

Örnek olarak bu derece sağlam çalışabilecek bir luıthier ...

Abi en iyisi bu işi kendin yap sen.. bu kadar abartma gerçi ama bir iki şekilde yardım edebilirim sana tavsiye ile. Şimdi öncelikle gitarın poli ise hiç bir işe yaramaz bu yazdıkların, yani dediğin olay mümkün değil.. ama eğer nitro ise kendin bile yaparsın bana göre çok basit. Eğer nitro ise sıfır zımpara ile kolun değdiği yerleri ve penanın sürttüğü yerleri yavaştan zımparalamaya başla. ağacı çıkıncada bu kutularda satılan siyah krem şeklinde ki ayakkabı boyasını bi beze çok çok çok hafifçe sürerek ağacın çıktığı yerleri yer yer karart sonra sil tabi daha doğal oluyor. Metal aksamlarıda tuzlu suda beklet istersen parlanması için biraz. Bu arada manyetik kapaklarını ve plastik aksamlarıda en klasik yol olan kahvenin içinde sarartırsan süper olur ama pickguard sararmıyor ne hikmetse.. sadece manyetik kapakları ve potanslar sararıyor ve çok güzel duruyor. Gitarın kenar kısımlarınıda zımpara ile değilde bıçak ile 90 derece açı ile sürte sürte boyasını döktürebilirsin hafiften.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
stevie boyası nitro öncelikle onu söyleyim poli değil :) ama bahsettiğin ayakkabı boyası vs işlerine bende hiç sıcak bakamıyorum riske atabilecek bi durumda değilim çünkü :) sağol yinede fikirlerin için :)

slm,

Ankarada Özgür Usta var onunla konuşmanı tavsiye ederim ;)

Ankara Mod Müzik -Yüksel Cad. 20/1 Kızılay-Çankaya /ANKARA
Tlf: 0( 312 ) 419 38 42

Vallahi abi siz bilirsiniz bir çok video izledim bu konu hakkında ve zamanımın bir çoğunu bu işe verdim ,youtubede bu iş için sarartma ve karatma işleri için yani kahve,tentirdiyot,su bazlı altın sarısı vernik,siyah ayakkabı boyası gibi maddeler kullanıyorlar.. siz bildiğniiz gibi yapın yada yaptırın ozaman ben izlediğim ve gördüğüm bilgileri sizlerle paylaştım vereceğiniz ustada bundan farklı şeyler yapmayacaktır emin olun...

Saygılar..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
tesekkürler arkadaslar yorumlarınız ve tavsiyeleriniz için ama gitarıma şahsi bir müdahale yapamam kıyamam :) sağlam luthierlere teslim etmeyi düşünüyorum dediğim gibi bildiğiniz işçiliğine güvendiğiniz bir usta ve bu vintageleştirme konusunda da deneyimli birisi çok yardımcı olacaktır.. ayrıca belirttiğiniz özgür ustaya da sınavlarımdan sonra ankara ya gidip ulaşacağım baska lıthierlerde varsa onlar hakkında da iletişim bilgileri verirseniz sevinirim... iyi geceler..

korn_u17 demiş ki:
tesekkürler arkadaslar yorumlarınız ve tavsiyeleriniz için ama gitarıma şahsi bir müdahale yapamam kıyamam :) sağlam luthierlere teslim etmeyi düşünüyorum dediğim gibi bildiğiniz işçiliğine güvendiğiniz bir usta ve bu vintageleştirme konusunda da deneyimli birisi çok yardımcı olacaktır.. ayrıca belirttiğiniz özgür ustaya da sınavlarımdan sonra ankara ya gidip ulaşacağım baska lıthierlerde varsa onlar hakkında da iletişim bilgileri verirseniz sevinirim... iyi geceler..
Yahu ustam sen bu saatten sonra gitarı elinden bırakamazsın kolay kolay, alıştın mı bırakması zor mereti malum... Eee o zaman sen eskit hemde en güzel yolla çalarak eskit, kendi çalış tarzında eskisin gitar yani senin penanın vurduğu yer, senin kolun eskitsin ;) Bundan daha güzel ne olabilir ki... Yoksa emin ol bir an gelir keşke yaptırmasaydım dersin.

smtzdmr demiş ki:
korn_u17 demiş ki:
Yahu ustam sen bu saatten sonra gitarı elinden bırakamazsın kolay kolay, alıştın mı bırakması zor mereti malum... Eee o zaman sen eskit hemde en güzel yolla çalarak eskit, kendi çalış tarzında eskisin gitar yani senin penanın vurduğu yer, senin kolun eskitsin ;) Bundan daha güzel ne olabilir ki... Yoksa emin ol bir an gelir keşke yaptırmasaydım dersin.

off abi kusura bakma ama artık baydı bu muhappet biliyomusun sakın yanlış anlama ama yani tabiki dediğin güzel birşey ama ben en aktif olduğum gençlik yıllarımda öyle bir gitarla çalmak istiyorum bunun için neden 20-30 yıl bekleyeyimki.... 10-15 sene sonra zaten çoluk çocuğa karışırım ozamanda bar programları gitar çalmak vs. başka bir yere geçer hayatımızda, kolay kolay eline gitar almazsın bu sefer o relicinde bir anlamı kalmaz işte..

bence arkadaş haklı ver bilen bir ustaya halletsin yada kendin yavaştan yavaştan yap.. ama ustaya vereceksende sağlam bir usta olsun gerçi türkiyede pek relic üstüne bir ustta yok ama umarım bulursun.. ben kendi gitarımı kendim yaptım ve süper oldu şu an çok seviyorum stratımı aşık derecesinde:) .. 77 yapımı olmasına rağmen çok ağır relic değildi ama ben cidden profesyonelce hallettim işi ve süper oldu. Zaten saptaki yazı stili ve big headstock olmasından dolayı eski olduğuda belli oluyor. Şu ana kadar kim gördüyse gitarı hasta oldu yani :) darısı başına umarım sende işini görürsün kısa sürede.

Ana mesajda SRV'nin gitarının fotosu var, aklıma geldi. SRV'nin 83 yılındaki bir konserinde nasıl gitarı yerlere atıp tremolo kolundan döndürdüğünü ve üzerine bastığını görmüştüm. Bence zımpara falan hikaye, benzer eskitme yöntemini dene, luthier'e de daha sonra bozulan ayarlarını düzeltmek için götürürsün. Yıllarca çalmakla veya zımparalamakla falan ancak David Gilmour gitarı kadar eskitebilirsin, SRV tarzı istiyorsan yerlerde süründüreceksin :LOL:

Videosunu buldum: Stevie Ray Vaughan - Live At The El Mocambo, Third Stone From The Sun
http://www.youtube.com/watch?v=igWl1lT1Kuo

Nitro cilaysa güneşe bırakırsan çatlıyor boyası bu 1.si
2.si hafif zımpara zaten tüm arkadaşlar bahsetmiş.Stevie doğru söylüyor ayakkabı boyasını bende cok duydum.tornavidanın başıyla hafif hafif kazandığı da doğru.Nitro zaten kağıt bazlı bir cila.Ter duman vs. çok iyi eskitiyor.
Ne yazıkki benim strat da poli cila ellemiyorum parlasın parladığı kadar:D

Geri