ACİL: Kırık klavye!

PhoibosApollon

Dostum o şekilde tepki vermene gerek yok. saçmalamayın filan ne demek? burda herkes doğruluğuna inandığı bilgisini veya tecrübesini paylaşıyor aynı sen gibi. Herkes birbirine ortada olan yanlış bir görüşü nezaket çerçevesi içinde dile getirmeli. Kesin kuralcığılığın lüzmu yok ben hiç karşılaşmadım demek dünyada o gitarı bir tek senin kullandığının anlamına gelmez herkes farklı yoğunlukla farklı şartlarla çalıyor gitarlarını mantıken düşünüldüğünde ki zaten sapın arkasındaki o 2 vida basınç mukavemetinin en yoğun olduğu bölgelerden biri özellikle floydrose sistemi gitarların en hassas bölgesidir. ha bu demek değildir tabi floydrose kullanırsan orası çatlar diye... ama nedir hassastır. Herkesin yaşadığı tecrübe farklıdır ibanez 90 model rg 760 ltd gitarımda son anda bendeyken olmuştu şu an kullandığım 94 model ibanez jem77 bfp gitarımda aldığımda vardı. Ben nedense böyle problemlerle çok karşılaştım.

Neyse konuyu uzatmanın gereği yok.. Hala bir sorun varsa da özelden halledelim.
Topici açan arkadaştan özürdiliyorum. bu tarz yorumlara kaşı kendimi engelliyemiyorum

Saygılar...

Sapı oraya buraya vurmazsan, üstüne oturmazsan, gitarı yere koymazsan, düşürmezsen, hor kullanmazsan orası çatlamaz arkadaşım. Kilit kapalıyken "bu niye akort olmuyo ya?" diye kulakları sıktıkça sıkar adam, sonra headstock elinde kalır haliyle. Öbürü teller takılıyken köprünün yüksekliğiyle oynayıp durur, 3 sene sonra vida kopar köprü fırlar. Akort kilidindeki vidaları o kadar çok sıkanlar var ki, vidaların başı kırılıyor, yarısı kilidin içinde kalıyor. Çok gördük bunları yani. Jackson'larda da aynı şey var, headstock arkaya doğru, millet yere bırakıyor gitarı, gidiyor üstüne oturuyor, basıyor, oraya buraya çarpıyor sonra headstock ellerinde geziyorlar.

Ibanez yıllardır bu neck'leri kullanıyor, yapısından ötürü problem çıkartmaya yatkınlığı olsaydı efsane olmuştu zaten şimdiye. En sık görülen problem sap dönmesidir eski ibanezlerde, eski super-wizard'larda, o bile pek bilinmez çook nadir olduğu için.

"Entonasyonun tel basıncına etkisi" diyorsunuz, saçmalamak değildir de nedir bu? Hayır, bişey biliyosanız tamam konuşun arkadaşım.

Usta, tamam bana söylemiyorsun ama; 'Sapı oraya buraya vurmazsan, üstüne oturmazsan, gitarı yere koymazsan, düşürmezsen, hor kullanmazsan orası çatlamaz arkadaşım' tarzı şeyler söylüyorsun sinir bozucu şeyler diyorsun. Büyük konuşmamak lazım, bir yabancıya bakıyor gitarının yanından geçen bu tür şeyler. Akabininde akord kilidinin üstünde kırıldıysa çalabilirsin demişsin de şaka mı yapıyorsun :D Gözünün önüne getirdiğinde mümkün olabilir ama karşına çıktığında ne kadar imkansız birşey olduğunu anlayacaksın bunun. Şurayı bile yetersiz bilgi ve çarpık mantık işlemlerle ne hale getirdiniz.

Moderatörlerden ricam konunun kitlenmesidir. Problemim çözüldü, herhangi bir şekilde yardımı dokunan herkese teşekkürler. Ama uzatmanın, lafı evirip çevirmenin anlamı yok.

Orda kastettiğim dışarıdan etki olmadan o sapın kendi kendine kırılamayacağı. Tabi ki kaza olur, illa senin hatanla olacak bişey de değil. Benim kastettiğim gitarın dizaynından kaynaklanan bir zayıflığın olmadığı idi. Herhalde kırılacak çelik değil bu, gidip eklemin ordan da kırılacak değil, sapın en zayıf noktası headstock'un orası ve ilk birkaç frettir, oradan kırılır haliyle. Her gitarda böyle bu, ibanezlere özgü değil. Bunu diyorum ben.
Gitarı "o haliyle çalabilirsin" ya da "otur öyle çal napacan" falan demedim, akort kilitleri kırılırken kilitli ise akortu bile kaçmamıştır gitarın dedim. O şekilde yapılan gitarlar var arkadaşım, headstock'u olmayan.

PhoibosApollon demiş ki:
"Entonasyonun tel basıncına etkisi" diyorsunuz, saçmalamak değildir de nedir bu? Hayır, bişey biliyosanız tamam konuşun arkadaşım.

Arkadaşım üslubuna dikkat et burda senin düşüncenin yanlış olduğunu söyleyen biri yok. Niçin ve ne'ye celallendin anlamıyorum sakin ol stres yapma. Birsey biliyosanda yanlış veya doğru önce nezaket kurallarına uy ondan sonra söyleyeceğini söyle.

Normalde alıntı yaptığım mesajına istinaden cevap yazma tenezüllünde bile bulunmayacaktım ama topici açan arkadas konunun kitlenmesini istemesi ve bundan sonra belki tavırlarını değiştireceğini umarak birseyler söylemek istedim..

Saygılar.

İbanezler oradan bir darbe yada bir hata yapılmadanda kırılır, biz buna meslekte"tasarım hatası" diyoruz.

İbanez bi akrabanmı üstad :) boşver ticari bir firma işte diğerleri gibi, allahtan gibson değil, onların sapları fabrikadan çıkmadan kırılabiliyor. büyütmeyin allanıseversen, rahat olunuz :)

vigiliante demiş ki:
İbanezler oradan bir darbe yada bir hata yapılmadanda kırılır, biz buna meslekte"tasarım hatası" diyoruz.

İbanez bi akrabanmı üstad :) boşver ticari bir firma işte diğerleri gibi, allahtan gibson değil, onların sapları fabrikadan çıkmadan kırılabiliyor. büyütmeyin allanıseversen, rahat olunuz :)

sana puanım 10 kanka !

padawan01 demiş ki:
vigiliante demiş ki:

sana puanım 10 kanka !

Eyvallah üstadım ;) ben tartışmayı anlamış değilim, boş beleş havadan sudan, ucu bir yere varmaz hadiseler sadece gerginlik yaratır :)

aslında forumdan da bir sap satın alabilirsin. özellikle cort gitarların parçaları sanki ibanez in yedek parçası gibi =) değiştirmeyi düşünebilirsin sapı, ya da sen gövdeyi manyetikleri satarsın, yeni bir gitar alırsın bu da bir seçenek senin için...

Ağaç bu arkadaşlar en basitinden kırılmaz diye bir kural yok.
Kaldı ki internette çok okudum headstockdan kırılmış ibanezleri.fatih usta da gitarpedal forumlarında bahsetmişti şu kadar sap var şu kadarı kırık ve büyük çoğunluğu headstockdan kırılmış ibanezler diye..

Geri