Les Paul gitara nasıl topraklama yapılır?

Selamlar,başlık gayet açık, fikir yürütmeden buraya bir sorayım dedim birsürü les paul cü var aramızda,

eskiden nasıl oluyorduysa tellere değdiğim zaman topraklamadan kaynaklanan dip ses kesiliyordu,manyetiklerimi değiştirdim ve o dip sesin kesilmesi hadisesi bitti :) manyetikleri takarken çok fazla dikkat etmedim ama köprüye giden bir delik görmedim ortalıkta.düz manyıkla gitarı delip birşeyi köprüye bağlamak lazımdır ancak bu delik her les paul de oluyor da ben mi görmedim ya da önceden nasıl oluyordu , önceden tellere dokununca sesin kesilmesi gitarda biryerde kesin bir delik oldugu anlamına mı geliyor :D aslında aradığım tek cümle bir cevap, gitarı şu an için açma imkanım olmadıgından buraya soruyorum.ona göre açtıgım zaman direk girişip halledicem sorunu.Teşekkürler şimdiden herkese.

Ediz başlığından yola çıkarak konuşuyorum yazdıklarınıda okudum. Topraklama olayının zilyon tane çeşidi yok. Tek düze mantıkla yapılan birşey. Fatih ustanın dediği gibi amaç kendinden büyük bir maddeye enerji geçişi sağlamak. Bunun içinde metal aksamların hepsini birbirine bağlamak gerekiyor. Amaç budur... Sorunun ne olursa olsun gitarın hangi model olursa olsun yapılacak şey aynıdır topraklamada. Jactan başlayıp potlardan switch en sonra köprüye bağlarsın.

Aratırsan yakın zamandaki bir konuya çok açık bir şekilde anlatmıştım nasıl yapılacağını.

Hayırlı günler.

smtzdmr demiş ki:
Ediz başlığından yola çıkarak konuşuyorum yazdıklarınıda okudum. Topraklama olayının zilyon tane çeşidi yok. Tek düze mantıkla yapılan birşey. Fatih ustanın dediği gibi amaç kendinden büyük bir maddeye enerji geçişi sağlamak. Bunun içinde metal aksamların hepsini birbirine bağlamak gerekiyor. Amaç budur... Sorunun ne olursa olsun gitarın hangi model olursa olsun yapılacak şey aynıdır topraklamada. Jactan başlayıp potlardan switch en sonra köprüye bağlarsın.

Aratırsan yakın zamandaki bir konuya çok açık bir şekilde anlatmıştım nasıl yapılacağını.

Hayırlı günler.

+1

• Konu Sahibi Konu Sahibi
burcin7 demiş ki:
05324227147! ararsan yardımcı olurum!

yardımcı olacağın şey 1 cümlecik keşke onu yazsaydın bunun yerine.

,

Ayrıca sorumu anlatamadım sanırım, topraklamanın mantığını ve nasıl yapılacağını kısmen biliyorum (kısmenden kastım ezbere değil potanslarda neyin nereye geleceği kısmını şemalardan bakıyorum yaparken emin olmak için)

Sorduğum kısım köprüden devreye bir delik yoksa bunu nasıl yapacağım aklıma delik açmaktan başka birşey gelmedi de, bu delik mecburen olacak yani biryerlerde nerelerde olur gizli saklı biyerde midir çünkü "delik var mı" diye bakmadım ve yeni tel takımı da alamadığım için sökmek istemiyorum köprüyü,bu delik her gitarda var mıdır?Yok olma ihtimali karşısında delik açmak dışında ne yapılır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
smtzdmr demiş ki:

Hayırlı günler.

üstteyken ekleyeyim cevabın için teşekkür ederim, sorun kısmım zaten bahsettiğin gibi jack dişisinden potanslar üzerinden ve switch ten geçiyor toprak hattı ancak köprüye gidemiyor, sorun bu :)köprüden manyetik yuvalarına mı geçiş var acaba o şimdi aklıma geldi.Cevabı gitarda çıkarıp köprüyü bakmadan bilemem nerede oluduğunu ama zaten 1ayını geçirmiş olan telleri sökersem hepten batacaklar.eğer bu işin bi standardı yoksa gider borca tel alırım değiştiririm arada deliği de bulurum :) İstediğim bilgi sadece yani köprü ile o toprak hattının bağlantı konusunun standardı nedir? Delik nerededir :D Aynı soruyu 2 postta 20 kere sordum sanırım neyse.Teşekkür ederim yine de yardım etmek isteyen herkeslere.

Arka kapağı aç, Neck volume yada tone potansı ile köprü arasına denk gelen çeperi incele orda bulacaksın , genelde tail denen parçanın elek. aksama bakan ayağımdan , necp pickup tone pot una bağlanır, yarın bi resim çeker yollarım bulamazsan.

Geri