Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Thomann sitesinden amfi alacağım. Almanya'dan tanıdığım ile getireceğim. Amfinin geniş bir ses yelpazesine sahip olmasını istiyorum. Metal, rock, blues tonlarını da yakalayayım clean tonları da temiz bir şekilde yakalayayım. Aklımda Victory V 130 ve VX 100 var. Not: Ürünü sepete koyup gönderim yerini Almanya seçince fiyat artıyor ona göre bakıp yardım ederseniz sevinirim.

Selam kardeşim, bütçen yüksek fakat anlamadığın bir konu var: F1 aracından of-road performansı bekliyemiyeceğimiz gibi metal karakterli bir ampliden blues tonları bekliyemezsin. Clean tonları güzel high gain ampliler var lakin hiçbiri Fender bir ampli kadar lezzetli tınlamaz. Şahsen çok beğendiğim ve önerebileceğim high gain amplilerden biri Evh5150. Hakkında dolanan bir söylentiye göre “Fender üretimi olduklarından dolayı clean tonlarda da çok başarılı” dır. Tabi lambalı bir ampli alacağın için gaini ne kadar kısık tutsan bile sesi açınca kirlenme hisedeceksin (high gain ampliler için konuşuyorum). Modelleme amplilerine yönelebilirsin (Kemper ve Axe Fx). Modelleme amplileri konusunda fazla bilgim yok ama sormak istediğin sorular şurada cevaplanır:

Kemper Profiling Amplifier Bilgi Ve Tartışma Başlığı
Kemper Profiling Amplifier Bilgi Ve Tartışma Başlığı

Siz bu ampliyi nerede kullanacaksiniz? 100W RMS bir lambali ampli bu...
Kabininiz var mi? Hangi kabine baglayacaksiniz?

Hem Metal, hem Blues ayni amplide biraz zor. Önceliklerinizi iyi belirleyin derim. Eger Djent tarzi modern caliyorsaniz, ya da Overdrive'i pedaldan alacaksaniz EVH5150 bakin. Insanlar seviyor ama ben 3. kanalini begenmiyorum, benim tarzima göre muddy kaliyor. Birinci kanali tertemiz, pedallarla cok iyi gidiyor. Evde bu aletleri calmaniz epey zor, onu bilin.

ENGL Ironball Mini bakin, o da güzel alet.

Seviyorsaniz Laney IRT'lere bakin, ben bu yazdiklarimin hepsini uzun uzun deneyip IRT aldim, zevk meselesi.

Victory'leri hic begenmedigimi de söylemem lazim. Hangisini denediysem hosuma gidemedi. Fazla vintage, tinisi sönük geliyor.

E tabi ne alirsaniz alin, iyi bir kabin de almaniz gerekiyor.
Djent tarzı çalmıyorum. Çoğunlukla rock ve blues çalıyorum ama çalarken arada bir megadeth, slayer ya da metallica çalmam gerekiyor. Kabin olarakta 2x12 570 euro civarı bir şey alacağım.

Teşekkürler hocam. Detaylı araştırıyorum şimdi o amfiyi. Yalnız kafama takılan bir şey var. Bu amfi distortion pedallarına iyi tepki veriyor mu acaba? Bir de delay reverb ve chrous için send return girişleri var mıdır? Siz kullandığınız için direk ilk ağızdan bilgi alayım dedim. Sizdeki birebir şunun aynısı değil mi?
Engl GigMaster 315 15W Lambalı Elektro Gitar Kafa Amfi ( Siyah) | doremusic
Cahilliğime verin. Bu kafa amfiler kabin olmadan da kullanılabilir mi?

Daha önce Marshall JVM410H çalmış/denemiş birileri var mı? Daha önce dijital reverb hiç denemedim. Üzerinde dijital reverb olması beni düşündürüyor. Yeterince iyi mi sizce? Ve amfiyi genel olarak tavsiye eder misiniz? Yoksa başka alternatiflere mi bakmak lazım?

Merhaba,
Bahsettiğiniz kafa ampli el34 power lambaları ve 12ax7 preampli lambaları kullanıyor.
Dort kanal bir push pull ampli.
Eğer el34 lambaların erken kırılması (ses anlamında) yani tube breakup denilen mevzuunu seviyorsanız, bas frekanlarındaki seslerin gevşek değil sıkı gelmesini seviyorsanız, parlak tizler seviyorsanız (-ki bu husus single ended amplilerin parlaklığından oldukça farklı) daha ziyade biraz cayırdayabilen anlamında, ancak benim kulağıma göre herşeyin ötesinde mid ve high-mid frekanslardaki seslerde ön planda olan bir ampli istiyorsanız harika bir ampli.
Gaini yuksek mi; bence ihtiyacınızdan fazla gaine sahip. Öte yandan overdrive pedallarıyla, ampli üzerindeki gaini orta seviyede tutup ( tabiiki kullandığınız kanala ve zevkinize bağlı olarak ) amplinin preampli katını zorlarsanız çok iyi distortion ve overdrive tonları elde edebiliyorsunuz. Bu, kesinlikle overdrivesız elde edemezsiniz demek değil,yanlış anlamayın. Ampli overdrive pedalları ile birlikte kullanıldığında kendi üzerindeki gain yükseltildiğinden daha farklı tepki veriyor kesinlikle.
Benim dikkatimi çeken ise normalde el34 lambalar daha cayır cuyur seslerde başarılı iken, özellikle d ve c den akortedimiş gitarlarda bir od pedalıyla preampli katı zorlanarak gain yükseltildiğinde çok acayip sonuçlar çıkıyor ortaya.
Bunun haricinde söyleyebileceğim, dört kanalın hepsini midi ile kontrol edebilirsiniz bildiğinizi dğşünüyorum bunu. Seçtiğiniz kanalın bildiğiniz üzere gain modunu da midi footswithden kontrol edebiliyorsunuz.
Ampli üzerindeki reverbe gelince...bence onu hesaba katmayın, o ampliye parasını verebiliyorsanız gidib bir de güzel bir reverb pedalı alın. Bir marshall kullanıcısı olarak bir türlü amplileri üzerindeki dijital reverbleri sevemedim şahsen. (Muhtemelen 72 model fender twin reverbü denemek gafletim nedeni ile)
Sonuç olarak ampliyi tavsiye eder miyim; ederim ama marshall tonunu genel olarak seviyorsanız (buradan kastım eski bir jcm800 de bulunan tonu tabiiki almazsınız, yakın tat alırsınız ama aynısı olmayacak. Aynı şekilde plexi tonu almayacaksınız tam olarak ama yakın olacak, sonuçta bu amplilerin devre topografyaları jvmden farklı)
Umarım yardımcı olabilmişimdir, esenlikler dilerim.

Not: Başka ampli önerin derseniz, Blackstar Series One 200 kafa düşünebilirsiniz eğer KT-88 power ampli lambalarının seslerini seviyorsanız.
Yok ben el34 ihtiva eden çok iyi bir ampli istiyorum, servet ödemeye de hazırım, her şekilde kafama koydum diyorsanız, Marshallı falan bırakın ne yapın edin gidin Friedman BE-50 Delux alın (aman dikkat BE-100 veya BE-50 modelleri değil, onlar da süper ama yazdığım model başka bir şey)

Merhaba,
Bahsettiğiniz kafa ampli el34 power lambaları ve 12ax7 preampli lambaları kullanıyor.
Dort kanal bir push pull ampli.
Eğer el34 lambaların erken kırılması (ses anlamında) yani tube breakup denilen mevzuunu seviyorsanız, bas frekanlarındaki seslerin gevşek değil sıkı gelmesini seviyorsanız, parlak tizler seviyorsanız (-ki bu husus single ended amplilerin parlaklığından oldukça farklı) daha ziyade biraz cayırdayabilen anlamında, ancak benim kulağıma göre herşeyin ötesinde mid ve high-mid frekanslardaki seslerde ön planda olan bir ampli istiyorsanız harika bir ampli.
Gaini yuksek mi; bence ihtiyacınızdan fazla gaine sahip. Öte yandan overdrive pedallarıyla, ampli üzerindeki gaini orta seviyede tutup ( tabiiki kullandığınız kanala ve zevkinize bağlı olarak ) amplinin preampli katını zorlarsanız çok iyi distortion ve overdrive tonları elde edebiliyorsunuz. Bu, kesinlikle overdrivesız elde edemezsiniz demek değil,yanlış anlamayın. Ampli overdrive pedalları ile birlikte kullanıldığında kendi üzerindeki gain yükseltildiğinden daha farklı tepki veriyor kesinlikle.
Benim dikkatimi çeken ise normalde el34 lambalar daha cayır cuyur seslerde başarılı iken, özellikle d ve c den akortedimiş gitarlarda bir od pedalıyla preampli katı zorlanarak gain yükseltildiğinde çok acayip sonuçlar çıkıyor ortaya.
Bunun haricinde söyleyebileceğim, dört kanalın hepsini midi ile kontrol edebilirsiniz bildiğinizi dğşünüyorum bunu. Seçtiğiniz kanalın bildiğiniz üzere gain modunu da midi footswithden kontrol edebiliyorsunuz.
Ampli üzerindeki reverbe gelince...bence onu hesaba katmayın, o ampliye parasını verebiliyorsanız gidib bir de güzel bir reverb pedalı alın. Bir marshall kullanıcısı olarak bir türlü amplileri üzerindeki dijital reverbleri sevemedim şahsen. (Muhtemelen 72 model fender twin reverbü denemek gafletim nedeni ile)
Sonuç olarak ampliyi tavsiye eder miyim; ederim ama marshall tonunu genel olarak seviyorsanız (buradan kastım eski bir jcm800 de bulunan tonu tabiiki almazsınız, yakın tat alırsınız ama aynısı olmayacak. Aynı şekilde plexi tonu almayacaksınız tam olarak ama yakın olacak, sonuçta bu amplilerin devre topografyaları jvmden farklı)
Umarım yardımcı olabilmişimdir, esenlikler dilerim.

Not: Başka ampli önerin derseniz, Blackstar Series One 200 kafa düşünebilirsiniz eğer KT-88 power ampli lambalarının seslerini seviyorsanız.
Yok ben el34 ihtiva eden çok iyi bir ampli istiyorum, servet ödemeye de hazırım, her şekilde kafama koydum diyorsanız, Marshallı falan bırakın ne yapın edin gidin Friedman BE-50 Delux alın (aman dikkat BE-100 veya BE-50 modelleri değil, onlar da süper ama yazdığım model başka bir şey)
Çok aydınlatıcı bir yanıt. Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Merhabalar, 400 lira bütçem dahilinde elektro gitar amfisi almak istiyorum. İkinci el düşünüyorum daha iyi bir amfi almak için, metal ağırlıklı çalıyorum. Kafamda Marshall 15'lik var ama onun bile bir sürü modeli (cfr, dfx vb.).

Siz ne önerirsiniz, direkt ilan da gönderebilirsiniz, tavsiyelere açığım.

Zevk meselesi tabi. Vox vt 20 de bakabilirsin ama fiyat artıyor o zaman. Marshall alacaksan şimdiki değilde bir önce seri olan valvestete serisini öneririm. İkinci el de bulabilirsin. Sahibinde de var bir tane. 500 tl sanırım. Tek kanal İngiliz malı bir amfidir. Ben de bayağı kullandım. Vs 15r diye arat çıkıyor. Denemeni tavsiye ederim tabi.

Geri