cort x6 yeni başlayan birine sorun çıkarırmı?

arkadaşlar hayatımda hiç bir müzik aleti elime almadım.ibanez grg170dx le cort x6 arasında kaldım.tercihim x6 oldu.ama daha almadım.benim korkum gitarla alakalı hiçbişe bilmiyorum.akord etmek,clean çalmak vb.bu x6 çokmu akord kaçırıyor.yani her çaldıktan sonra akordumu bozuluyor?yapması zor oluyormu?x6 nın sesini çok beğendim tek problemim bu akord olayı.öğrensem falan yapabilirmiyim akordu?

gitarı mydukkandan getirtmeyi planlıom daha önce getirten arkadaşlar herhangi bir problemle karşılaştılarmı?

Hayatında ilk defa gitar kullanacaksan bence sabit köprülü bir gitarla başlamalısın. Birde 2. el almanı önereceğim tabiki. X6 hiç kullanmadım ama akort kaçırdığı söyleniyor. Bu seni rahatsız etmeyecek tabiki, ilk başlarda kulağın algılayamayacak. Ama yeni başlayan birinin her zaman sabit köprü gitar alması kanaatindeyim.

Ben de gitara X6 ile baslamistim. Acikcasi iyi gorunumlu ama her seyiyle berbat olan bir gitardi. RG 350EX-WH almani oneririm. aralarinda ne kadar fiyat farki var bilmiyorum ama RG 350EX veya DX kullanip da kral gitar calan baya insan gordum. TR'de gitarlar pahali oldugu icin yetismek zor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
peki tavsiyen varmı?200-400 tl arası.sabit köprülü olunca akord kaçırmıyormu?sabit falan nedir bilmiyorum pek.grg170dx sabitti galiba onu düşündüm ama x6 ona bin basar dediler.fiyatıda pahalı

x2 sabit köprülü oluyodu galiba ama oda çok hafif gelir diye düşünmedim.ibanez sa160 ve cort kx5 diğer alternatifler bunlar nasıl.sa160 x6 dan iyimidir?

Kevingarnett arkadaşım,ilk başladığın gitarın çok kaliteli bişey olması senin için daha kötü emin ol. Kalitesiz gitarda pişmek en iyisidir, hatta ucuzundan bir klasik gitar da al, parmak açma hareketlerini onda da yap, çok faydasını göreceksin. İlk zamanlarda gitarın hırpalanır, kalitesini alsan bile 2 yıl sonra değiştiresin gelecek, insanoğlu sıkılır. Hırpalandığı için iyi fiyata gitmez. Bana kulak ver bence. x6 yeterli bir başlangıç gitarıdır, aman diyim saçma sapan rockson,rockstar falan alayım deme,gitar mağazaları bunları kaktırmaya çalışır. sakın !! Başlangıç olarak bahsettiğin ibanez de olur,her türlü cort da olur. Amfin var mı? Ufak bir de amfi al, maksat distortion, gain, middle, treb, bass, clean vs ana terimler nedir öğren, hem çaldığın tatmin etsin.

Bilgisayarına bir akort programı yükle,tak jack'ı bilgisayarına küçültücü ile,akort et. Kulağın yanlış notaları da duysun ki,gelişsin.

Bilgisayarına metronom programı yükle,metronomla çalışmak iyidir. Ama ona şartlama kendini, Yeri gelince kapat, kendin ver komutunu. Geliştirir.

İlk zamanlarda full ekipman olmak dezavantajdır, yapamadıkça öğrenirsin, zorlandıkça gelişirsin, sinirlendikçe azim yaparsın. Azim geliştirir.

Ermiş gibi konuşuyorum yanlış anlaşılmasın, bana kimse yardımcı olmamıştı her şeyi kendim çözerken zorlanmıştım, böle bi arkadaşa yardım etmek gönlümü rahatlattı. :D

Kore versionunu artik bulamaz herhalde bu fiyatlara. Arkadas anladigim kadari ile sifir gitar alacak ve butcesi en fazla 400 TL'ye cikiyor. Bu durumda o fiyat araliginda ben olsam herhalde yine Cort X6 alirdim.

2. el almayi dusunmuyorsan eger ki ben de bu ara 2. el olayindan cok sogudum,ortahalli bir gitarla baslangic yapmak mantikli parmaklarin alismasi acisindan. Ama RG 350EX-WH de cok pahali bi alet degildi sanirim. yani butceni biraz arttir derim. 2. el 450 liraya falan benim dedigim gitardan bulursun da guvenilir birinden alman lazim. Amfi olarak da Roland Cube 15X-20X-30X tavsiye ederim.

O fiyatlarda nasıldır bilmemekle birlikte sabit köprülü Cort X5'in de olduğunu söyleyeyim (Cort arıyorsanız).

Bildiğim kadarıyla Cort, Kore fabrikasını kapattı, en üst modeller dahil tüm gitarları Endonezya üretimi oldu. (Yanılıyor olabilirim)

cevap veren herkese teşekkür ederim.hey-me alakan için çok saol.dediğin gibi hiç bir terimi bilmiyorum.hatta tremolo kolu nedir onu bile tam bilmiyorum.x2 de falan yok galiba tremolo.benim avantajımmı olur yoksa dezavantajımmı?x6 da karar kılmıştım ama akordu çok kaçar diyorlar.yapması zor olurmu falan hiç bilmiyorum.programla yaparsam bilgisayarda çabuk olurmu yada beni uğraştırırmı akord işi?yukarda yazdım ibanez grg170dx,x6,x2,sa160,kx5 bunlardan birini düşünüyorum.sen hangisini önerirsin bunlardan.müzik olarak rock(manga falan),anadolu rock(barış akarsu,barış manço,kurban) tarzı takılcam.yani beni bıktırmıcak hevesimi kırmıcak bişe olsun
badsolo1 arkadaşım dediğin gitara daha önce baktım ama kimse almamı önermedi

kevingarnett demiş ki:
badsolo1 arkadaşım dediğin gitara daha önce baktım ama kimse almamı önermedi

Kim sana tavsiyede bulunuyor kesinlikle x6 al yada lp100 kesinlikle alma diye? Çok merak ettim doğrusu mydükkandaki yorumlara bakıptamı gitarın iyi olup olmadığını anlamaya çalışıyorlar. :)

progressiva demiş ki:
DX imis. : ) http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=632&gid=110 biraz pahali galiba aradiklarina gore ama calarken zevk de alirsin ve ilerlediginde de hemen degistirmek istemezsin bence. guzel gorunumlu klas bir gitar bu

hocam naptınya 700 tl bu benim gücüm yetmez :D

budsolo benim bir arkadaş vardı elektro çalıyodu ona sormuştum x6 sana en uygun dedi sesi grg170 dx daha iyidir dedi o açıdan dedim.o epiphone uda sormuştum ama iyi markaların kötü gitarları dedi :)

2. el olarak bu fiyatlara satiyorlar yine ara sira kaliteli gitarlar goruyorum uygun fiyattan ondan soyledim dostum. GRG170 dx hic calmadim denemedim baslangic icin cok kotu gitarlar verecegini sanmiyorum ama Ibanez'in. Cort X6 da beni 1 sene kadar idare etmisti hakkini yemeyeyim. Daha sonra Joe satriani signature alinca bi daha yuzune bakmamistim ve elimden cikarmistim:)

Kevingarnett senin yapacağın tarz için deli tonlara falan ihtiyacın yok, bütçem de belli diyorsun. Yani sen şu anda gitar+amfiye 700 lira da versen 400 lira da versen 2 yıl sonra değiştirme ihtiyacı duyacaksın. Dediğim gibi yap, cort,ibanez ve türevleri olan, elden çıkarması kolay piyasa gitarlarından al, üstte yazdığın her gitar uyar. Hangisi ucuzsa onu al. Ordan para artırıp bir de amfi al kendine. Sen takma akordu kaçar falan diyenleri,akord etmek 1dakikanı almayacak bir şey. Zamanla kulağın alışıcak kulaktan akord edeceksin. Bilgisayarına kuracağın akort programı falan zahmetli şeyler değil bunlar,kurmak da 1-2 dakika,gitarını akord etmek 20-30 saniye almaz. Gitarını efendi kulanırsan akordu falan kaçmaz zaten. kaçsa da yaparsın, zor bir şey değil. Yapamazsan bana özel mesaj atarsın ben anlatırım sana. Bunlar çok teferruat ve çok çok basit işler.

Bulabilirsen 70liraya falan washburn bd 12 amfiler var 2. el. Al onlardan bi tane,işini görür 2 sene. Yeni başladığın için kazıklamaya çalışırlar, dikkat et. Her önüne gelenden alış veriş yapma. Amfisiz rahat edemezsin, istediğin sesler çıkmayınca 3 ay sonra ben bırakıyorum gitarı demeye başlarsın. Gitardan 50-100 neyse artırıp amfi almaya bak.

ekle beni sen.

[email protected]

İkisini karşılaştrmak gerekirse; ibanez, cort a göre kıs aömürlü ve malzeme kalitesi kötü, cort u alınca yapacağın ilk iş iyi bir ustaya götürüp temizce ayarlatman ve periyodik olarak (3 veya 6 ayda bir) sadece" göstermen dir" araba gibi düşün. çoğu cort kullanıcısı standart bakım masraflarını yüksek bulduğu için yaptırmıyor, ve kötü kondüsyonda çalıyorlar, haliyle buda maalesef kötü yorumlara bırakıyor performans kriterlerini.

Ps: ömrü kısa üstad, 1 yıl sonra fretler neredeyse pert oluyor. Sapta kullanılan gül ağacı kalitesiz, fretler yuvalarında durmuyor. Kendini salıyor, gereksiz can sıkıntısı yaratır, demedi demeyin.

vigiliante hangisi için dedin?
hey-me ekliom kabul edersin
galiba x6 alıcam yada stokta bulabilirsem ibanez sa160 düşünüyorum.cort kx5 de kafamı kurcalıyor x6 daki akord probleminden hala korkuyorum o yüzden.kx5 i deneyen varsa yorumlarını yazabilirmi?yani x6 daki tonları yakalayabilirmiyim?eğer aynıysa kx5 i de alabilirim heralde çünkü amfiye para yetiremicem
amfiye nasıl para yetircem bilmiyorum.Ibanez IBZ10G alıcam heralde fiyatından dolayı :(
bu x6 nın tromolo kolu kilitleniyormuş.zaten akord kaçırma problemide bildiğim kadarıyla tremolo kolu yüzünden.eğer tremolo kolunu kilitlersem yine akord kaçırırmı?

Geri