ELEKTRO GİTAR ALIÞTIRMA YARDIM

'Elektro Gitarlar' forumunda Kursad tarafından 26 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

1. ARKADASLAR YENI ELEKTRO GİTAR ÇALMAYA BASLADIM ELİMDE BİRKAÇ PARMAK EGZERSİZİ VAR. BİLDİKLERİNİZ LİNKLERİ YADA AKLINIZDAKİ EGZERSİZLERİ YAZARSANIZ BEN VE TÜM ACEMİ ARKADASLAR FAYDALANABİLİR. TESEKKÜR EDERİM ...

2. Google'a elektro gitarda egzersizler vs.. türevi arama yaparsanız istediğiniz kadar egzersiz bulabilirsiniz kanımca.

3. çok teşekkür ederim arakdaslar sizlerin bulduğu egzersizlerde warsa yazarsanız sevinirim:D

4. You Tube da tonlarca var. Görsel...

5. Bora Ulusoy'un solo gitar tekniği diye bir kitabı var onu alman yararlı olur senin için.

6. Evet katılıyorum Bora Uslusoyun kitabı başlangıç için tek başına yeter.

7. speed mechanics to lead guitar- troystatina icinde yeni baslayanlar icin baya egezersiz var.
    mp3leriyle indirirsen eger cok faydali olur

8. KoNt87

KoNt87

866
    147
    705
    troy stetinayı metronomla bitirirsen shred tekniğinin %65-70 ini kaparsın.(speed mechanics,speed guitar,heavy metal türevleri üzerine yazdığı kitaplar mevcut) kalan %30 da çalışmayla oluyor.Yalnız sabır gerektiren bir kitap ayrıca bol bol hız egzersizi var.fakat tappingin üstünde nerdeyse hiç durulmamış(legato tapping falan yoktu) pinch harmonic de heavy metalde var.
    kesinlikle metronom şart.

9. Tapping shred sayilmaz bence cok fazla bir olayi yok virtuoz olmadigimiz surece.Ama legato tabiki alinmali tappingden cok daha zor ve calisma temizlik isteyen bir teknik.Arkadaslarin yazdigi kitaplara ek olarak bende paul hanson - shred gitar kitabini onereyim.Egzersiz acisindan zengin benzer licklerle de pekistirmeni sagliyor.Sectionlardan olusan bir kitap o yuzden ihtiyacin olan gamlari da secebiliyorsun.Rapid arsivime bakayim e book linkleri veririm duruyor ise...

10. kursa git

11. onlıe ve birebir fark var aralarinda derslerin tabi kisiden kisiye degisiyor

12. KoNt87

KoNt87

866
    147
    705
    En temiz yol :D

Tapping sayılmayabilir belki fakat tappingin bir sürü çeşidi var.
    Steve vai özellikle legato tapping i cok kullanıyor.
    Van halen da cift parmak tapping i aşırı kullanıyor.Fakat tap olayı hayat kurtaran bir yöntem.Sweep pickingde aşırı yarıyor.
    Başlangıcta hammer on pull of bending ve slidelar bir yere kadar işini görür.Sonra olaya alternate picking girer.Tarz belirlendikten sonra ister chicken picking kasarsın ister sweep picking.
    Bana kalsa herşeyi bilmek lazım ama olmuyor işte :D

13. parmak ve çalım tekniklerinden çok ilk başta gamlar üzerinde yoğunlaşmak daha faydalı. solo dediğimiz şeyi oluşturan zaten gamların kombinasyonları. pentatonik gamdan başlamak üzere sırayla diğer gamlar üzerinde kombinasyonları oluşturmayı öğrenmek çok faydalı. zaten sonra legato tapping v.s. kendiliğinden geliyor. birde çalışırken metronom kullanmayı unutmamak lazım. teori ve pratik üzerine çalışırken düzenli olarak basit kült olmuş şarkılarıda kusursuz çalmaya çalışmak çok faydalıdır. misal çoğu müzisyen smoke on the water şarkısını cayır cayır çalar ama orjinal solosunu dikkate alıp çoğuda çalışmamıştır. doğaçlamadan çok belli başlı şarkıları kusursuz çalmaya çalışmak çeok etkilidir. misal richie blackmore deep purpleı turne sırasında bırakıp gittiğinde satriani çıkıp çatır çatır kusursuz deep purple şarkılanrını çalmıştı. bir röportajında zaten ezbere bildiğim gitara başladığımda çaldığım şarkılardı demişti. kusursuz bir david gilmour solosu atan adam band olayını öğrenmiş demektir :) tabi bunun yanında dediğim gibi bir yandan teori ve gam çalışması yapmak ufku açar. youtube bu açıdan çok faydalı ayrıca guitarpro gibi bir nimet var önümüzde :)

14. halilpazarlama yaş kac abi ?

15. 30 sularında seyrediyorum :)

16. iimiş ya, izmirdesin sende görüşelimde bana biraz su gitar işlerini öğret ya :D :D

17. Parmaklarını klavyede bol bol gezdirecek, Seni ve parmaklarını belli solo kombinasyonlarına alıştırmayacak şekilde( Egzersiz yaparken yaptıgın kombinasyonları ezberlemen değil onları o an düşünüp uygulayabilmen önemli) kendi metodunu yaratarak çalışabilirsin. Bunun yanında bol bol dinlediğin tarzda şarkıları calmanı öneririrm. Calabildiğin kadarını cal
    Şeytana her zaman uy sakıncası yok ama Sakın gitar konusunda Azmine sabrına hırsına yenik düşme.
    En önemli egzersiz Sabırdır. Bunuda sakın unutma

18. yardımcı olabileceğim birşey olursa memnuniyetle yardım ederim herzamanda beklerim. ö.m ile ulaşabilirsin bana. ama bilgim öyle atla deve değildir söyleyim :) zamanın verdiği pratik sadece. flamenko , klasik gitar ( klasik müzik) çok ayrı birşey ciddi akedemik eğitim almadan başarılı olunacağını zannetmiyorum. güzel sanatlarda öğretim görevlisi bir arkadaşımın yanına gidiyorum bazen , çalışmalaranı izliyorum. boyu kadar klasik gitara dalmış bach , paganini allah ne verdiyse gitara girişmiş ufacık çocuklar görüyorumn (liseden gelenler) eve gelince gitarı eline alası gelmiyor insan , pedal amfi hikaye geliyor insana. işte burda içimizdeki metalci uyanıyor yemişim solfeji deyip gitara yumuluyoruz. :D şaka bir yana bu tarz çok ayrı birşey eğitim olmadan ilerlemek mümkün değil. adam 15 yaşında klasikte 5 parmak 24 caprice (bknz niccolo paganini) çalıyor süslemeli hemde şaşırmadan neye çalışacaksın kime çalışacaksın , tabmış videomuş neye yarar. :) eğitim şart.

Bu Sayfayı Paylaş