gitarı müzik setine bağlama vs..

arkadaşlar ben gitarı müzik setine bağlayarak kabinleri kullanabilirmiyim? yada processerü nası bağlarım hangi girişlerden ? nası kablo lazım ? yardımcı olabilirmisiniz. şimdiden teşekkürler

Mendoza demiş ki:
arkadaşlar ben gitarı müzik setine bağlayarak kabinleri kullanabilirmiyim? yada processerü nası bağlarım hangi girişlerden ? nası kablo lazım ? yardımcı olabilirmisiniz. şimdiden teşekkürler

MultiFX'teki 1/4 mono cikisi muzik setindeki RCA girise baglayacaksin. Soyle bir kablo lazim:

247072.jpg

Eger MultiFX'inde iki tane 1/4 cikis varsa bu kablodan iki tane alip stereo olarak kullanabilirsin muzik setini.

(bu kablolarin farkli tipleri de var, aklinda olsun, gorursen sasirma, 2 tane 1/4, 2 tane RCA cikis (yukarda bahsettigim stereo olay tek kabloda), 1 tane 1/4 2 tane RCA (mono cikisi her iki speaker'a gondermek icin) vs.)

progressiva demiş ki:
Ya da muzik setini pc hoparloru gibi kullanip processor'u de pc'ye gireceksin. Boyle de oluyor sanirim. Benim planlarim o yonde.

Muzik seti hoparlorlari pasif olduklari icin onu pek yapamazsin. MultiFx'lerde bir power amp kati olmadigindan hoparloru takabilsen bile alacagin ses kulakliktan gelen ses kadar olur. MultiFX ile hoparlor arasinda bir amp olmali ki multifx'ten gelen ses arttirilip muzik seti hoparlorune gitsin.

Seceneklerin, ya bir receiver tarzi amp kullanman (muzik seti), yada aktif monitorler (fise takilan, icinde kendi amplifier'i olan, mesela Cube Monitor CM-30, studio tarzi monitorler, yada keyboard monitorleri, vs) satin alip onlari direk multiFX'e takman.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ya bendeki müzik seti cok eski aslında kaset calar diyelim ama belime kadar pioneer kabinleri var en azından onları değerlendirebilirmiyim ? müzik setinede giriş cıkış hic yok ya böle kablo sokabileceğim =) cok garip bi durum yani tam bilemedim durumu isterseniz foto cekip koyayım ?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
hatta söle bi fantazi olurmu onuda sorayım. hadi gitarı bağladık sisteme sanırım sırf clean ton alırım, bende ds-2 pedal var onuda böle bağlasam gitardan distortion ses alırmıyım ? cok cahilim ondan böle alakasız sorular soruyorum kusura bakmayın =) el yapımı distortion amfi gibi oldu :p

Mendoza, maalesef direkt kabinlere bağlayamazsın DaRtH_ErLiK güzel açıklamış. Ya müzik setinin bir girişi olacak oraya gireceksin, ya da bir power amp bulacaksın ona girip, çıkışlarını kabinlere göndereceksin. Ds-2 pedal konusuna gelince. O pedal gitar amfileriyle kullanılmak üzere üretilmiş bir pedal. Onu direkt müzik seti gibi sistemlere girersen çok kötü bir ses alırsın.

Ben soyle diyecegim.

Technics SA-AX 710 Hi-Fi AVR var elimde. bunu ben muzik setine baglayacagim. Hi-Fi'nin external EQ kati da var bi tane. Onu da kullanacagim. Jamo BX 200A kabinleri de AVR'ye baglayacagim. AVR'yi de PC'nin ses kartina girecegim. Boylece muzik setini PC'im ile kullanacagim daha once yaptigim gibi. Bu sekilde oldugunda processoru PC'ye baglasam ses zaten AVR'den gecmiyor mu ? Amp katmanindan geciyor yani. Yanlis mi biliyorum?

progressiva demiş ki:
Ben soyle diyecegim.

Technics SA-AX 710 Hi-Fi AVR var elimde. bunu ben muzik setine baglayacagim. Hi-Fi'nin external EQ kati da var bi tane. Onu da kullanacagim. Jamo BX 200A kabinleri de AVR'ye baglayacagim. AVR'yi de PC'nin ses kartina girecegim. Boylece muzik setini PC'im ile kullanacagim daha once yaptigim gibi. Bu sekilde oldugunda processoru PC'ye baglasam ses zaten AVR'den gecmiyor mu ? Amp katmanindan geciyor yani. Yanlis mi biliyorum?

Tamam, ben arada amfi olayini anlamamistim onceki mesajinda, bu aciklayici oldu, evet boyle olur.
Eger kayit icin PC'ye gireceksen MultiFX'i, benim tavsiyem AVR'yi yine multiFX'e monitor olarak baglaman (PC'ye baglamak yerine). Boylece lag olmadan caldiklarini duyabilirsin. Yok eger MultiFX'i PC'ye PC'den kolay edit icin giriyorsan o zaman dedigin sey daha dogru ve kullanisli.

nese arkadaslar bişeler yaptım paylaşayım =) bilindik bişe gerci, DaRtH_ErLiK dediği gibi yaptım rca kablo buldum evde (bir kırmızı, bir beyaz uclu) kablonun iki ucuda o şekildi bi ucunu kestim, eski bozuk jacklarımın kavasını koparttım ve kırmızı beyaz uclu yerlere lehimledim müzik setine baladım oldu clean ses alıyorum su an =) tek rahatsızlık verdiği nokta cok boğuk basslar cok fazla müzk seti ekolayzerindan sonuna kadar kapatınca bi nebze düzeliyo bu seferde sol si ince mi tellerindeki sesler azalıyo neyse bişeler başardım yardımınız icin teşekkürler=) şimdide ds-2 bağlayacam bakalım nasıl olcak =) ama hic ümitlenmiorum gayet kötü bi ses alacagımı düşünüyorum =)

Kayit yapmak disinda keyfi calim icin direk Hi-Fi'ye Processor baglamam yeterli diyorsun. Processor - Amfi , Processor - Hi-Fi AVR arasinda ne fark var ev ortami icin keyif almamiza yeter degil mi bu sistem ? Amfi kullanisli olmuyor pek ev ortaminda. Yasim da ilerledi fazla ses acmak istemiyor canim =)

ds-2yi bağladım o kadar mutluyum ki =) gerci bir cok şekilde bu pedalı kullananlar cok dandik ses diyebilir ama yıllar sonra guitar rigden kurtuldum sanırım =)))

alla halla Guitar Rig o kadar kotu bir program mi ya ? Millet processor'e alternatif olabilir diyor sen onun yerine analog setup'i hoparlore baglamayi tercih etmissin : ))

ya pc cok dandik abi ses kartı ıvır zıvır cok kötü hic iyi bi ses alamadım ben belkide ben beceriksizim bilemicem, ama cok preset araştırdım benim harika soundum dedikleri presetlerden sacma salak sesler aldım =) youtube da yayınlanan tüm videoları denedim aynısnı uyguladım hep hüsran. kendi icindeki presetlerle falan yetiniodum ama dediğim gibi belki ben hic kullanamadım :S

progressiva demiş ki:
Kayit yapmak disinda keyfi calim icin direk Hi-Fi'ye Processor baglamam yeterli diyorsun. Processor - Amfi , Processor - Hi-Fi AVR arasinda ne fark var ev ortami icin keyif almamiza yeter degil mi bu sistem ? Amfi kullanisli olmuyor pek ev ortaminda. Yasim da ilerledi fazla ses acmak istemiyor canim =)

Bende de senin Technics amfinin bir benzerinden var, RP350'yi ilk aldigimda elimdeki SS amfiyi satip uzun sure rp350 -> receiver -> speaker ile kullanmistim. Simdi CM-30 kullaniyorum muzik seti yerine, cok da memnunum (her iki durumda da). Dedigin gibi her zaman amfi acilmiyor, yasli basli iki cocuk babasi adamiz artik, olmuyor belli bir saatten sonra. :)

Bir de su var, MultiFx'ler yapi itibariyle Hi-Fi'dir, gitar amfileri de Lo-Fi, biraz da bu yuzden MultiFx'ler gitar amfileriyle bir arada pek iyi calismazlar, gene Hi-Fi ve sesi bulandirmayan bir power amp'e baglarsan multiFx'in gercek kalitesini gorursun. O yuzden bir MultiFX'i gitar amfisine direk (hele amfi ve kabin modellerini de acik tutup) girip camur gibi ses alinca bir suru insan laf eder MultiFx'lere :)

Guzel kullaninca bence MultiFx'ler benim gibi evde takilan adamlar icin birebir :) Hatta barda falan caliyorsan ve PA varsa yine kullanisli.

progressiva demiş ki:
alla halla Guitar Rig o kadar kotu bir program mi ya ? Millet processor'e alternatif olabilir diyor sen onun yerine analog setup'i hoparlore baglamayi tercih etmissin : ))
GuitarRig çok sağlam bir program fakat çok iyi ayar çekmek gerekir. Kafanıza göre herşeyi koyarsanız çok saçma tonlar elde edersiniz. Benim şahsi olarak evde sürekli kullandığım bir programdır ve gerçekten başarılı sonuçlar alınıyor. Bilgisayarın bu konuda biraz sağlam olması gerekiyor ama şu anda benimki idare eder seviyede ve arızalıda olduğu için sadece kayıtlarda biraz zorlanıyorum işlem veriyolu tıkanıyor sürekli yüklendiğim sürece. Onboard ses kartında yaptığım bir kayıttır dinleyebilirsiniz. Gitarlar tamamen GuitarRig ile kaydedilmiştir.

www.myspace.com/smtzdmr

Edit: Uzun zamandır myspace açmak istiyordum vesile oldu. Hoş hiç hoşlaşmadım yapısından o ayrı bir konu.

Biraz deneme açısından buda GuitarRig 4 ayarlarım. Farklı bir gitarda ayarların değiştirilmesi sünnettir ve aynı performans alınamayabilir. Üç preamp ve 2 head in her birinde farklı bir ton asılıdır. Kimi ritim ve clean için kimi lead için. Üç preamp ı yada 2 head birden çalıştırmak uygun olmaz rezil edebilirsiniz. Loop layacaksınız o ayrı ama bu seferde 2 kabin gerekiyor. Eq ayarlarını kendi referans monitörlerime ve kulaklığıma göre ayarladım. Bazı şeyleri kötü ifade edebildiysem affola açıklık getiririz elbet.

Dostum dinledim. Benim zamaninda yaptigim amator kayitlara benziyor. Biraz ayni tarz caliyoruz sanirim :) ben de kafama gore basiyorum sololari hehe. keyfi olarak ders mi alsam diyorum herhangi bir hocadan da, cover disinda ne ogrenirim onu dusunuyorum.

progressiva demiş ki:
Dostum dinledim. Benim zamaninda yaptigim amator kayitlara benziyor. Biraz ayni tarz caliyoruz sanirim :) ben de kafama gore basiyorum sololari hehe. keyfi olarak ders mi alsam diyorum herhangi bir hocadan da, cover disinda ne ogrenirim onu dusunuyorum.
Ben kafama göre soloları sadece antremanlarda yapıyorum, sonrasında zaten ritme göre başlangıç ve bitiriş zamanlamasını kendi içimde planlama yapıyorum ona göre absuruk bir solo değilde daha yerinde hissettiklerimi solo çalışmalarına katıyorum. Yaptığım kayıt eğlence amaçlı basit bir kayıttır pek kaaleye alınacak bir yanı yok ha uğraşıldı mı? evet uğraşıldı çünkü basit bir iş değil. Hızlı çalmak ile gitar çalmak yada bir çaldığını birdaha çalamamak arasında dağlar kadar fark vardır. Eğitim aldığında bu konuda bilinçlenebilirsin.

Geri