Ulytau

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda GateSXraY tarafından 28 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  Ulytau; Kazak Folk-Metal grubu. Grup 2006 yılında Kazakistan'da kurulmuştur. Tarzları Folk-Metal olsada biraz progressive metal, birazda klasik müzik izlenimleri mevcut. Müziklerinde başlıca Elektro Gitar, Keman ve Dombra kullanılıyor. (Dombra: Bağlamanın atası. İki telli yerel bir Türk çalgısı.)

  Müziklerinde söz bulunmamakla beraber sadece bir tek albümleri var. Jumyr Kylysh (Cumir Kılıç) adındaki tek albümleri on parçadan oluşmakta ve 40 dk sürmektedir. Albüm yurtdışında "Two Warriors" adıyla satışa sunulmuştur.

  Grup müziklerinin yanında, Jumyr Kylysh adlı klibiylede dikkatleri üzerine çekmiştir.

  Grubun Kayıt Direktörü Tabriz Shakidi, Müzik Prodüktörü Maxim Kichigin ve Kydyrali Bolmanov öncülüğünde Vladimir Osinsky Stüdyoları’nda Slava Motilev tarafından 2006 yılında kaydedilen Jumyr Kylysh albümü büyük bir başarı yakalayınca albümü yeniden mixleyen Paramout Recording Studio larının sahibi Tim Palmer, Yağmur Kılıç’ı Amerika ve diğer ülkelere dağıtımını gerçekleştirdi.

  Grubun Amerika ve Uluslararası dağıtımlarını yapan daha öncede Ozzy Osbourne ve U2 gibi Rock Müzik devlerinin prodüktörlüğünü yapmış olan Tim Palmer grubu ve gelişmeleri şöyle anlatıyor;

  Ayrıca grup Adai adlı şarkısı ile Altın Disk ödülü almıştır.

  Grup Üyeleri
  Grup üyeleri:

  * Erjan Alimbetov - Dombra
  * Maxim Kichigin - Gitar
  * Alua Makanova - Keman


  Bazı parçalarda çalan müzisyenler;

  * Roman Adonin - Klavye
  * Oleg Tarnovskiy - Gitar
  * Kanagat Abdukadirov - Bass Gitar
  * Arslanov Rafael - Davul[/list]


  Albümleri
  Jumyr Kylysh 2006

  1. Adai (3.12 dk)
  2. Winter (3.56 dk)
  3. Kurishiler (3.29 dk)
  4. Jumyr Kylysh (5.04 dk)
  5. Tokkata and Fuga(4.15 dk)
  6. Ata Tolgayi (4.11 dk)
  7. Tureckiy Marsh (4.11 dk)
  8. Yapir-Ay (3.49 dk)
  9. Terizkakpay (4.03 dk)
  10. Kokyl (3.36 dk)

  Jumyr Kylysh Klip: http://www.youtube.com/watch?v=ebUKYQKL9bA

  Albümü dinlemek için: http://www.ulytau.kz/index.php?mod=faq&menu_id=7&in=5

  Kaynak
  : http://g1tr.blogspot.com/2010/01/ulytau-kazak-folk-metal-grubu.html
   
  hackeiommi bunu beğendi.
 2. Bir probblem vardı sanırım. Konu görünmüyordu, düzeldi.
   
 3. Müzik güzel. Vivaldi'nin Winter'ı hakkıyla coverlanmış. Yalnız ritm gitarları beğenmedim. Tonları kuru, çalınımları da klişe olmuş. Bir de etnikten ziyade klasik kısımlar daha hoş. Bazı etnik telliler biraz kulak yoruyor.
   
 4. TMB adlı yeni bir müzik kanalı var. Türkiye ve orta asya ülkelerinden klipler yayınlıyor. Bunların klibini orda gördüm. Hem klip hemde duyduğum müzik çok güzel geldi bana. Gerçek Türk müziğinin metalle kaynaşmış hali.
   
 5. Klipleri gerçekten benide çok etkilemnişti.

  Evet, ritimleri çok sıradan ama bence müziklerine çok iyi oturmuş. Farklı müzik aletlerinin bu derece başarıyla kullanılması her yiğidin harcı değil :)
   
 6. Folk metalin iyisini illede iskandinavlar ya da almanlar yapmıyormuş bunu öğrendim.
  Birara Amon Amarth topicinde "turancı metal" muhabbeti dönmüştü. Bu grup ona yakın. Viking metali dinleyen Türk genci bu grubuda kesinlikle dinlemeli.
   
 7. Haklısın ama şunu kabul edelimki ülkemizde metal dinleyen gençlerin %70i özenti. Bu grup duyulmamış olduğundan dinleyeceklerinide sanmam.
   
 8. Cok metal olmasa da Yat-Kha'yi oneririm. Onu da bi dinleyin. Muzigi guzel, coverlari da ilgi cekici. Asya'ya ozel "Throat Singing" olayini guzel pekistirmis muzigiyle. Alternatif bir sound olusturmus kendi folk muziklerine.

  Ek olarak katiliyorum ki Avrupa menseili folk metal gruplarina hayran "yetme" genclik, onlara verdigi degeri biraz Asya folk gruplarina verse, öze dönse, oradaki muzikal zenginligi bir gorse keske. Bu sirf folk rock - folk metalle de sınırlı degil elbet.
   
  hackeiommi bunu beğendi.
 9. Değerlerimizin çürüdüğü, yozlaştığı bir dönemdeyiz :)

  (Örnek olarak kullanıcı adıma bakabilirsiniz. Bu adı alırken kimden etkilendim, hangi mantıkla aldım bilmiyorum...)
   
 10. "Throat Singing" denilen tarz aslında Türk Şamanlarının arkaik vokal tarzıdır. Zaman zaman ozanlarda da görülür. Dünyanın ilk brutal vokal tarzı da bu olsa gerek. Dikkat ederseniz bilhassa eski tarihi Türk filimlerinde de bazı ilahilerde derinden derine duyulur.
   
Benzer Konular
 1. mystery_
  Yanıt:
  2
  Gösterim:
  959
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş