Charred Walls of the Damned

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda illnino tarafından 5 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. hackeiommi bunu beğendi.
 2. Tim iyi söylemiş ama albüm o kadar tatmin edici olmamış.Keşke kaptırıp gitselermiş. Ama yinede heavy sevenler bir kulak vermeli.
   
 3. ikinci albümleri de çıktı.
   
 4. İlkinden daha çok beğendim ben bu yeni albümü. Acaip riffler yazmışlar gene.
   
 5. Ya bu Ripper'ın detonelerine nasıl tahammül ediyorsunuz gözünüzü seveyim ? Malmsteen'e şarkı söyleyene kadar hiç umursadığım bir vokalist değildi; Malmsteen gibi vokal konusunda standartları yüksek bir adamın nasıl olup da Ripper ile çalıştığını da halen anlamadım. Koyun olmayan yerde keçi Abdurrahman Çelebi oluyor ya, o hesap herhalde. Bir başka Halford veya Dio çıkmayınca meydan bunlara kaldı galiba, ne diyeyim.
  Hoş, bana kalsa bu devrin Dio'su veya Halford'ı olarak da pekala Jorn Lande, Johne West, Mark Boals veya Russel Allen düşünüleblir. Ama kesinlikle Ripper değil...
   
 6. İmzaya istinaden, vokallik, davulluk kadar amele bir yanlış söyleyiş değil. Ama neticede yanlış, haklısın. Neden o kadar amele değil? Zira Türkçede, genellikle geri vokal yapan müzisyenlere vokal denir. Dile öyle ya da böyle geçmiş bir durum. Davul bu şekilde geçmemiş mesela, ama vokal geçmiş. Sezen Aksu'nun vokalisti kadar yaygın olmasa da "Sezen Aksu'nun vokali" deyişi de malesef ki var. Halbuki hem vokalist denmeliydi, hem de geri vokalist denmeliydi. Zira bir vokalistin vokalisti nasıl oluyor onu ben de çözemedim. :D

  Saydığın vokalistler cidden olağanüstü adamlar. Lande dışında en favori 5 vokalimdem 3'ünü saymışsın. Ha, sahi vokalistimden diyecektim. :)
   
 7. şok oldum bu isimleri görünce. dinleyeni görmek ve bu isimleri görmek sevindirici.:) yürekten katılıyorum.
    8. Aeonian Lich: Evet, saptamana katılıyorum. Benim kulağıma en çok batan durum, kişinin kendisinden "vokal yapıyorum" yerine "vokallik" yapıyorum diye bahsetmesi aslında. Yoksa pekala vokalist-vokal değişimli olarak kullanılıyor; ben de kullanıyorum. Ama "vokallik" yapıyorum denildiğinde sanki içine vokal konan bir şeyden bahsedilmiş gibi oluyor:) Yani kişi "vokalim" dediğinde kulağıma batmıyor, ama "vokallik yapıyorum" söylemi pek bir garip duruyor nedense.

  Ek olarak, bende elbette Lande-Allen-West-Boals seven başkalarını forumda gördüğüme sevindim. Genellikle bu isimler Türkiye'de "o da ne ? Yenir mi ?" gibi tepkiler alıyor:) Ne diyeyim, Türkiye'ye gelmesini umuyorum en az birinin (galiba Boals geldi ama Malmsteen'i canlı dinlemeye dayanamıyorum artık; gitmedim... İlk geldiğinde dinledim Mats Leven'lı kadro ile Malmsteen'i, o kadar sarhoştu ki çalamıyordu...)

  En güzeli de Allen-Lande projesi olurdu, bir taşla iki kuş:) Ama o proje bildiğim kadarıyla stüdyo odaklı, turne yapmıyorlar herhalde...
   
 9. Vay efendim detoneymiş, atonalmiş. Elbette Jorn Lande, Mark Boals vs. güzel adamlar falan. Ama zevkler ve renkler işte. Bir Warrel Dane'in testislerine gurban olsun onlar der, saygılar sunarak koşar adımlarla uzaklaşırım :D
   
  illnino bunu beğendi.
 10. Dane 52 yaşında, 20'lerindeki gibi vokal yapabilsin ondan sonra kurban olunsun ona. Boals yapabiliyor.
   
 11. Seviyorum sizi progresif hayranları :D
   
  illnino bunu beğendi.
 12. Her birini 67 yaşlarında göreyim, Dio'nun Heaven And Hell konserlerinden birinde Mob Rules'un girişinde attığı çığlığı atsınlar bakalım. Özellikle Jorn atsın.
  Tam trolleme modundayım bugün eheh :D
   
  hackeiommi ve illnino bunu beğendi.
 13. youtube da bir zahmet roadrunner united konserin de Tim Owens'ın canlı canlı mercyful fate ve annihilator performanslarını ve nasıl uzun havaya giriştiğini izleyelim. ;)
   
 14. Tatilde kafayı dinlerken, alışkanlıktan olsa gerek, şöyle bir göz atayım dedim foruma. Arkadaş yeter ama ya. Kendi başlıklarınızda prog-snobluğunuzu kustuğunuz yetmedi, bir de diğer başlıklara mı el atalım dediniz, hayırdır? Şimdi böyle deyince, "burası forum, fikrimizi belirtiyoruz" şekline girersiniz hemen. Hayır yani tutup Neil Turbin'den mi girelim biz de ne yapalım? Sanki burada birisi çıkıp da, kimi isimleri Dio ya da Halford'un varisi göstermiş gibi triplere giriyorsunuz.

  Tamam en bilmiş sizsiniz, en güzeli de sizin dinlediğiniz ve daha da önemlisi SİZDEN BAŞKA PEK KİMSENİN BİLMEDİĞİ gruplar. Tamam mı; geldik mi, İtalya'da mıyız?

  Ne acayip insanlarsınız siz ya. Bir kaçınız daha var, gördüğüm kadarıyla henüz onlar damlamamış. Nedense, Hababam Sınıfı'nda Ahmet'in dellendiği o an gelir aklıma hep; ve akabinde konuşmasını bitirirken kurduğu şu cümle:

  "Utanacağınızı bilsem yüzünüze tükürmek isterdim ama; ondan da anlamazsınız ki siz..."

  Oh be rahatladım, şimdi tatile devam edebilirim.
   
 15. sanırım bu taş bana da geldi. Nerede bir snob'luğumu gördüğünü belirtirsen mutlu olurum Cantstandya. Ha konu dışılık dersen, tamam, ama snob'luk olarak, en azından rainbow'dan öte bir atraksiyonum olduğunu sezemedim? Son sözüne katılmamama rağmen cevap vermedim hatta. Hele ki "kusmak" gibi şiddetli bir aksiyona nerede girmişim, hiç anlayamadım.

  Zannedersem progresif metal başlığını okuyup oradan bir kıl olma hadisesi olmuş olmalı. Lakin hatırlatırım ki iki tarafta da "başlatan" ben değilim. Hele ki burada Warrel'in testislerine kurban olsunlar gibi bildiğin sinir etme maksatlı benzetme tarzı bir atraksiyonum da yok.
   
 16. Burada en ironik olan şey, kendi beğenileri ve zevkleri konusunda son derece muhafazakar/katı olduğu anlaşılan ve buna laf söylenmesine zerrece tahammülü olmadığını açıkça sergileyen kişilerin "snobluk" suçlamasında bulunması galiba. Oysa bu tavrın kendisi de bir başka tür snobluk içermiyor mu ??
  Pek çok forumda olduğu üzere burada söz konusu olan bir "testosteron" konuşması olmuş aslında (öyle ki, testisler bu sefer doğrudan ifadelere girmiş zaten...). Argümanın akılcı zeminde tutulamadığı, fikri tartışmak yerine kişilere saldırmanın yeğlendiği, her zaman kötü niyetli olmasa bile saldırgan nitelikte bir üslup bu. Klasik bir "külhanbeyi" tavrı. Kısaca bakalım:

  Benim asıl iddiam Ripper'ın ciddi entonasyon problemleri olduğu (detone şarkı söylediği) iddiasıydı. Bu iddiaya karşılık hiç bir akılcı yanıt verilmemesi bir kenara, konu derhal minder dışına çekildi. "Ripper gayet iyi şarkı söylüyor, detone filan değil bence" BİLE diyen çıkmadı. (Karşı tarafın hiç işine gelmeyecek, ama ben buradan benim iddiama karşı duracak hiç bir fikir üretilemediği sonucuna vardım). Diğer taraftan, benim iddiamı akılcı bir şekilde değerlendirmek şöyle dursun, böyle bir iddianın dile getirilmesine tahammül bile edemeyen fanatik arkadaşlar, bir şekilde lafın altında kalmamak, taşı gediğine koymak, en son sözü kendisi söylemiş vs... olmak için (klasik alışkanlıklarımız...) hemen "benim babam senin babanı döver - deveden büyük fil var" söylemlerini benimseyip "ona bakarsan filanca da şöyle çığlık atar... yiyorsa o bunu yapsın..." kalıplarına sığındılar. Açık konuşacağım, hiç kusura bakmayın: Kendimi ortaokulda gibi hissettim (itiraf ediyorum, ortaokulda ben de "kim daha hızlı, kim daha tiz..." gibi tümüyle NİCELİKSEL parametreler üzerinden müziği değerlendirirdim...) Ama burada daha düzeyli bir tartışma umardım. Kimin kaç oktav sesi olduğu beni ilgilendirmiyor. Benim vurguladığım konu, "doğru ses" verebilmekle ilgili, ses genişliği ile ilgili değil. İyi vokalist de, benim gözümde herşeyden önce şarkının duygusunu iyi aktarandır; fakat bunu detone olmadan yapabilmesini tercih ederim.

  Ben bu tartışmayı kesinlikle "kim ne kadar tiz çığlık atabilir" seviyesine düşürmedim. Bunu yapanlar utansın. Söylediğim şey, Ripper'ın (ve "balon" olduğunu düşündüğüm başka müzisyenlerin) bulunduğu yeri haketmediğidir; çünkü KÖTÜ icra ediyorlar. Benim DUYDUĞUM şey bu; sizi memnun etsin, etmesin. Bunu söylemeye hakkım var. Hatta, bunu DUYABİLEN herkesin söylemek de sorumluluğu olmalı, aksi takdirde Ripper Owenslar başımıza Halford varisi olur çıkar. Malmsteeni de, Judas Priest'ı da yedikleri bu halttan dolayı kınıyorum; bu kadar berbat bir vokalisti Halford / Doogie White gibi adamların arkasından bize layık görmeleri ayıptır.

  Hemen şunu da ekleyeyim; bu tavrımın tarz ile hiç bir ilgisi yoktur. Meselenin progressive metal dinleyicisi "snobluğu" olarak algılabileceğini ancak buradaki mesajları okuduktan sonra fark ettim. Ben benzer bir tartışmayı vaktiyle Nil Karaibrahimgil için de yaptım başka yerde. Karaibrahimgil'in arkasında gitar çalan (doktoralı bir müzisyeni) eleştirmek için de, detone bir şarkıcının arkasında sadece para için çaldığını ima ettim ve bunun ayıp olduğunu söyledim. İster inanın, ister inanmayın, orada da aynı külhanbeyi ağzıyla yanıtlar verildi bana. "Kral çıplak" diye bağıranları kimse sevmez çünkü:) O yüzden, lütfen bana yanıt verecekseniz "o kadar adam aptal, bir sen mi akıllısın" demeyin; sürüler beni ilgilendirmiyor. Nil Karaibrahimgil kaç satıyor kimbilir... Bilmem anlatabildim mi ?

  Son olarak, geriye dönüp bakınca burada yazdığım mesaj içeriğinin konu ile doğrudan bağlantılı olmadığı görüşüne ben de katılıyorum. Bu başlığı amacından saptırdığımı düşünenler varsa kusuruma bakmasınlar, onlardan ÖZÜR DİLERİM. ilk mesajım ayrı bir başlıkta açılabilirmiş pekala. Bu durumda gerekirse bu ve diğer mesajlarım da silinebilir ve başlık temizlenebilir, ben bundan rahatsız olmam en azından.

  NOT:Lütfen külhanbeyi ağzıyla başka mesajlar yazmayın. Hiç kimse o söyleme tahammül etmek zorunda değil. Tartışacaksak bunu medeni bir şekilde yapalım. Mümkünse de hayran olduğumuz gruplara ve müzisyenlere tapan ve eleştirilmelerine tahammül edemeyen "fanatikler" gibi değil, gerektiğinde eleştiri de yapabilen ve bunun müziğe hizmet edeceğine inanan "fanlar" olarak hareket edelim.
   
 17. Yahu aslında böyle uzun uzun yazmaktan ziyade, "Ya bu Ripper'ın detonelerine nasıl tahammül ediyorsunuz gözünüzü seveyim" sorusuna klişe de olsa "zevkler ve renkler" cevabını vermemle kapanması gereken konuydu. Sayemde biraz dallanıp budaklandı, ziyanı yok. Konuşuyoruz, tartışıyoruz. Warrel Dane ile ilgili yazdığım espritüel bir mesajdı, cümle sonuna eklediğim smileyin bu anlamı çıkarmakta yeterli olduğunu düşünmüştüm. Ki işin tekniğine taktiğine çok derinlemesine inmemiş birisi olarak bazı adamlara şarkıyı atonal okumak da yakışıyor kanısındayım. Warrel bence en iyilerinden biri. Royal Hunt, Malmsteen vs. benim de severek dinlediğim gruplar, adamlar falan. Malmsteen ile ortak yönümüz var hatta, ikimiz de Blackmore hayranıyız deliler gibi :)

  Aeonian_Lich son mesajıma katılmadığını belirtmiş, saygı duyarım. Ronnie James Dio ile ilgili konularda objektif yorum yapamadığım doğrudur. Ayrıca Dio'nun yorumu, vokal kabiliyeti herkesin malumu olduğundan değinmedim, yoksa tizini çığlığını tartıştığım yok kimseyle. Sohbet o yönde gelişti sadece. Progresif olaylarla alakalı attım kuyuya taşı, şimdi yorum yok. Lütfen bu bahsi kapatalım, uzlaşamayacağızdır kanımca :D

  Blackmore demişken, Malmsteen'den de bahsetmişken Abdurrahmanlı Çelebili atasözünü tam da bu noktada kullanmaktan çekinmem, onu da belirtmek isterim.

  Saygılar.
   

Bu Sayfayı Paylaş