Chapman Stick - Bas + Elektro Gitar

'Elektro Gitarlar' forumunda -bElAlI- tarafından 13 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

1. Müzik teknolojileri ve enstrümanlar her geçen gün değişiyor ve gelişiyor. Bugünlerde değişim genelde elektronik müzikte ve pop tarzında olsa da rock, metal ve cazda da yeni gelişmeler var ve bunlardan biri "Chapman Stick"(Chapman Çubuğu) isimli enstrüman. 1971'de Emmett Chapman isimli bir basçı, sağ elin tellere vurmak, akor çalmak veya pena kullanmak işlevlerinden kurtulup aynen piyanoda olduğu gibi iki elin de notalara rahatça basmasını sağlayacak bir cihaz geliştirdi. Kendisi bu tekniğe "Freehands"(Serbest eller) tekniği adını verdi ve enstrüman da "Chapman Stick" veya "The Stick" adı altında anılmaya başladı.

Peki, nedir bu chapman çubuğu?
    Chapman Stick, adından da anlaşılacağı üzere bir çeşit uzun çubuktur. :D Ancak normal bir gitarda olduğu gibi üzerinde teller vardır ve tellerin sayısı 8(Bas için) ile 12(hem bas hem elektro gitar için) arasında değişmektedir. Standardı 10 teldir. Daha önce de bahsettiğim freehands tekniği kullanılarak çalınmaktadır. Bu da enstrümanı çalan müzisyene büyük bir rahatlık sağlamaktadır. Bir bas gitarda tapping tekniği ile çalmaktan çok daha kolaydır çünkü Chapman Stick'te bu teknikle çalmak.

Fiyatları?
    En uygun olanları 2100$'dan başlıyor. Çok uygun fiyata edinilebliecek bir enstrüman değil doğal olarak. Dünyada sadece tek bir firma üretiyor.

Çalanlar?
    Liquid Tension/Trio Experiment ve King Crimson gibi gruplarla kendini duyuran basçı Tony Levin'ın Chapman Stick kullanarak çaldığı birçok parça var ve Chapman Stick kullandığı "Stick Man" isimli bir albümü var. Bunun yanında dünyada adını Chapman Stick'le duyuran Greg Howard isimli bir müzisyen ve besteci de var. Daha birçok müzisyen bu enstrümanı kullanıyor ve dinleyicilerine ulaşıyor.

Daha ayrıntılı bilgi için: http://www.stick.com

Ülkemizde pek tanınmayan bu enstrümanı tanıtmak istedim. Ancak benim de bu konudaki bilgilerim gerçekten sınırlı ve gerekli araştırmalar üzerine yoğunlaşıyorum. Bu konu hakkında daha fazla bilgisi olan arkadaşlarla bilgilerimizi paylaşmak isterim ve bu nedenle bu konuyu açtım...

Umarım yakın zamanda Türkiye'de de Chapman Stick ile uğraşan bas gitaristler veya elektro gitaristler görebiliriz...

Loreena bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş