Burak Canözer

'Müzik - Genel' forumunda bluegreen tarafından 21 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. 05.01.1980’de İstanbul’da doğdu. Müziğe 14 yaşındayken elektro gitar çalarak başladı. 15 yaşında ise klasik gitar ile tanıştı. Ortaokul ve lise yılları boyunca lisanslı olarak yürüttüğü basketbol hayatını noktalayarak müziği seçti ve bir yandan da tahsiline devam etti.. Lise yıllarında okul grubuyla sayısız konser verdi.1999’da kazandığı İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi müzik kariyerinin olgunlaşması için çok yararlı olmuştur. Bu okul bünyesinde yer alan Müzik Kulübü’nün 4 sene süreyle başkanlığını yaptı ve bu sürede yaklaşık 500 öğrenciye gitar ve armoni dersleri verdi. Yine aynı süreçte okul çevresinde birçok konser verdi.

  Profesyonel anlamda ise 2000 senesinin başında Progressive Heavy Metal grubu Knighterrant’a katıldı ve bu grupla birçok konsere çıktı. Anathema, Overkill gibi dünyaca ünlü gruplarla aynı sahneyi paylaştı. Bu konserlerden en önemlisi şüphesiz tarihinde ilk kez bir Türk grubunu festivale davet etmiş ve onurlandırmış olan Wacken Open Air’dir. (02.08.2001) Bu konser ilk uluslararası deneyimidir ve Türk rock tarihi için de grup bazında bir ilktir. Açılış grubu olarak katıldığı bu festivalde grubu ile tam not almıştır. Bu festivalde Helloween W.A.S.P. gibi dünya devleriyle aynı sahneyi paylaşmıştır.

  2001 sonu bu gruptan ayrılarak Almora grubuna katıldı ve kurucularından biri oldu. 2001-2006 seneleri arasında 4 albümde yer aldı ve sayısız konserde çaldı. Aynı sahneyi paylaştığı gruplar arasında Dio, Kreator, Opeth, Pain Of Salvation ve Therion gibi heavy metalde öncü olan grupları sayabiliriz.

  2003 senesinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat bölümünden mezun oldu ve 2004 senesinde askere gitti. Ankara TSK Armoni Mızıkası’na seçildi ve burada çok saygın müzisyenlerle dolu dolu 5 ay geçirdi. Kendi tarzlarında çok kaliteli bir çok müzisyenle 41 adet konsere çıkmıştır. Bu süreç müziğe bakış açışını genişletmiş ve olumlu yönde etkilemiştir.

  Sadece rock ve metal müzikte değil diğer müzik tarzlarında da var olabileceğini kanıtlamak adına Çağ Erçağ ve Ali Akaçça ile 2005 senesinde SAKLIKENT adlı enstrümantel albümünü (Çello-piyano-klasik gitar) çıkardı. Bu albüm büyük beğeni topladı. Birçok belgeselde, radyo programlarında, dizilerde kullanıldı. Kültür bakanlığınca da alınmış bir albümdür.

  2006 senesinin sonunda Almora grubundan ayrıldı ve enstrümantel müzik üzerinde yoğunlaşmaya başladı. 2007 senesinde piyasaya çıkan Valstanbul enstrümantel albümüne beste vererek katkıda bulundu ve 2008 yılında piyasaya çıkan SAKLIKENT 2 adlı enstrümantel albümde klasik gitarları çaldı.

  Kısa bir süre ara verdiği müzik çalışmalarına 2009 başında kurduğu KUVARS isimli grubuyla son hız devam etmektedir. 2010 yılı başı itibariyle yeni solo enstürmantel albümü 'UFKA DOÐRU' müzik marketlerdeki yerini almıştır.

  www.burakcanozer.com
   
Benzer Konular
 1. Crom
  Yanıt:
  35
  Gösterim:
  2,909
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş