Boss GT-10 'un manyetik modifikasyonlarına tepkisi

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda Özgür ÖNER tarafından 25 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Merhabalar,

  Ben bir boss GT10 kullanıcısıyım. Epiphone Les Paul Standard gitarım var ve FX loop 'u olan Jensen Speakerları bulunun Behringer bir amfim var. Gitar tonlarım (bu sorun stüdyodaki Marshall Valvestate amfiye girdiğimde de oluyor) çok net değil. Bu da epiphone üzerindeki manyetiklerden kaynaklanıyor. Yani solo atmaya başladığımda harmonikleri ve pickleri beğenmiyorum.

  Manyetik modifikasyonuna gitmeyi düşündüm ancak gitarımın manyetiklerini değiştirirsem GT-10 nasıl tepki verir bilemiyorum. Aldığım tonlarda bir iyileşme olurmu sizlere bunu sormak istedim.

  - Gitarı değiştirmeyi asla düşünmüyorum. Manevi değeri var çok benim için. Ve memnunum gitarımdan.
  - Processor benim için en mantıklı olanı. Alacağım tüplü bir amfi evimde sesini açamayacağımdan verim alamayacağım ve zaten bar'da çıktığımda değmeyeceğini düşündüğümden amfi taşımak istemiyorum. GT-10 'u çok seviyorum anlayacağınız kadarıyla. En mantıklı olanı o çünkü
  - Geriye aklıma manyetikler geliyor. Aynı problem GT10 ve direk amfiye girdiğimde de olduğundan sorun manyetiklerde bence. Aslında bu bir sorun değil tatminsizlik...


  Eğer değer al derseniz...
  Solo tonlarım ve distortion tonlarım için bridge Dimarzio X2n (bridge de clean kullanmayı sevmiyorum zaten ve genelde kullanmıyorum)

  Crunch ve Cleanler için neck Dimarzio PAF düşünüyorum.

  sizce nasıl seçimler? les paul yani maun ile nasıl olur?

  Vakit ayırdığınız için saolun.

  Özgür.
   
 2. Manyetikleri tanımadığımdan birşey söyleyemem fakat Gt10 tellerin eski veya yeni olmasına bile tepki verebiliyor
   
 3. ozaman bu analog sistemi çok iyi simule edebildiğinden dolayı, yaptığım manyetik modifiyesine de ciddi tepki verip, tonları toparlayacağı anlamına geliyor.
   
 4. Analog sistemi iyi simüle ettiğinden değil, tuşe hassasiyeti iyi olduğundandır o durum. Zaten takacağın manyetiklerin gitarına ve gitarının ağacına uygun mudur onu bir araştır, ekipmanın manyetiğe iyi tepki vereceği gibi bir düşünce çok saçma... Her halukarda takacağın iyi bir manyetik şu anki gitarının üzerindeki manyetikler dandik ise onlardan çok daha hacimli bir ton verecektir.
   
 5. Tonun boğuk gelmesi manyetiklerden olmamalı.O gitar tiz tonları bir tele kadar veremese de veriyor.Eq ayarlarını biraz daha kurcala derim.Amp smilasyonlarını da..
   
 6. Tuşe hassasiyeti iyi zaten GT10'ların onu biliyorum, ancak sorum tuşe hassasiyeti değil burda.. ben ton açısından düşünüyorum. sonuçta tüplü bir fender bassman simule ediyorsun, volume den kısıyorsun clean e kayıyor ton, eğer volume 'ü açarsın gitarının, aldığın ses daha crunch oluyor. aynı şey tellere vurma sertliğine bağlı olarak da değişiyor.
  ekipmanın manyetiğe iyi tepki vereceği gibi bir düşünce saçma değil aslında... Mesela POD XT Live veya X3 lerin manyetiğe çok bir tepki vereceğini sanmıyorum... Sizlere ondan sordum... herhangi bir humbucker bağlarsam gitarıma aynı tonları almaktan çekindim, boşa para vermemek için
   
 7. Boğuk olması da değil sorun tonların, analog sistemde de processor de de özellikle sololarda hacimsiz olması, dinamikleri iyi verememek. (processor den olmadığını biliyorum çünkü hybrid valvestate de de aynı sorun var) tatmin etmiyor anlayacağınız. İlginiz için teşekkür ederim.
   
 8. tel değiştir gitarını bir luthiere göster.
  Amfide de aynı sorun varsa geriye gitar kalıyor..
  Ama dediğim gibi eq ile biraz daha oyna.Gain falan aç :D
  Bu arada arkadaşım aynı kombinasyonda ds-2 kullanıyor ds-2 nin sevmeyeni cok(Ben de sevmem) ama gitara sustain yaratıyor.
  Bence kullanışlı
   
 9. proc. varken ds2 gereksiz geldi sattım vakti zamanında... zaten ds2 bana göre değil ya... Gitarda sustainden bol birşey yok da zaten, tonları iyileştirmek adına aklıma manyetik geldi işte..

  Kıvılcımdan bugün Gibson Std manyetik seti sordum tanesine 160 euro dediler :D

  Les paul'ler ile Seymour Duncan JB & 59' öneriyorlar... 59' clean ve blues tonlar için süper tam bana göre, ama JB yeteri kadar sertleşebiliyor mu acaba? yani dolu dolu drive ton alabilirmiyim?
   
 10. pardon o Kıvılcım değil Zuhal olucaktı...
   

Bu Sayfayı Paylaş