yeni gitarın telleri cızırdıyor B.C Rich

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda Angelus884 tarafından 1 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. arkadaşlar daha acemi sayılırım ve yaklaşık 1 ay önce zuhalden b.c rich warlock gitar aldım. her gün 1 2 saat vakit ayırıp çalışıyorum bu akşam gitarı elime alıp baktığımdaise D A ve kalın E gibi tellere basınca acayip cızırtı gelmeye başladı. akortu yaptım perdelerde dolaşıyorum fakat gene cızırdıyor. arada düzelir gibi oluyor arada gene ses kötüleşiyor. neden kaynaklanabilir.
   
 2. Gitarının sap ayarına ve yeni tellere ihtiyacı var. Ne desekte şu an tecrübe gerektiren şeyler olduğu için sap ayarı gibi hassas ayarlar gitarını luthiere götürmen en sağlıklı yoldur.
   
 3. Tremoloyu ya da yoksa köprüyü biraz yükseltirsen de olur.
   
 4. gitarı alalı 1 ay olmuştu tellerin değişmesi gereklimi acaba. elbette dükkanda ne kadardır duruyor gitar bilemeyiz.

  tremolo yok köprüyü yükseltsem acaba ayarı iyice bozulurmu. bu işlerden pek anlamıyorum.
   
 5. Çok fazla değil cızlama rahatsız etmeyecek seviye azalana kadar azcık azcık kaldıracaksın. Çok fazla değil takriben max 3 5 mm bişi kaldıracaksın. Eğer olmazsa hala sap ayarı gerekmektedir. Bunun için luthier yolu gözlemen gerekiyor.

  Teller kullanıma bağlı olarak 1 gün ile 1 ay arasında değişmesi iyidir. Ev kullanıcıları elixir marka tel alarak 5 6 ay tel değişimi yapmadan kullanabilir. Gitarı kullanıp bıraktıktan sonra kuru bir bezle yada limon yağıyla telleri silmek hem telin daha stabil kalmasını hem çalımı hemde fretlerin ömrünü uzatır.
   
 6. Eğer yeni bir gitarsa, üzerindeki teller muhemelen fabrikadan çıkarken takılan tellerdir. Hiç çalınmasa bile durduğu yerde eskir. İlk alındığı zaman luthiyere götürülüp yeni tel takılması ve sap-entonasyon ayarının yapılması iyi olacaktır.
   
 7. Eğer o cızırtı amfiye takınca gelmiyorsa amplikatörden sorun yok.Ama arkadaşların dediği gibi köprüyü biraz yukarı kaldırman ve telleri değiştirmek sorununa çözüm olabilir.
   
 8. çok saolun arkadaşlar. anlamadığım olay gidip 400tl bayılıyoruz gitara yepyeni alıyoruz sözde. diyorumki kutusunda olandan verin şuan yokdiyorlar bunlarda sıfır falan. eline aldığında belli teller biraz kullanılmış. şimdi gidip 70 tlde luthiere vericez kaldıki 25 de tele vericez. yaş 27 hobi amaçlı çalmaya çalışıyoruz hep masraf desenize :)

  buarada ucuz ve sağlam bir luthier varmı bildiğiniz kaça patlar acaba elixir taktirsam.
   
 9. İstanbuldamısın?
   
 10. evet dostum istanbuldayım.
   
 11. Şimdi okudum istanbuldaymışsın :) Fatih ustaya git kesinlikle. Vigilante nicki öm at sana yerini çok güzel açıklar ama yok uğraşamam dersen bende biliyorum fakat sokak ismi filan bilmediğimden öyle git böyle git anlatırım ;)
   
 12. hocam profilde Vigilante arattım ama çıkmıyor :) profil adresi varmı snede. bu arada ilgin için çok saol.
   
 13. fatih ustaya gitmeni tavsiye ederim sana bende geçenlerde gitarımı bıraktım aynı sorun bendede vardı fretlerinin tesfiyelenmesi lazım dicem ama bukadar kısa surede fretler fazla hasar gormez sen yınede arkadasların dedıgı gıbı kopruyu yukselt bence yada git fatıh ustaya 40 ytl ye 0 tel takıyor sap entonasyon tuse bakımı yapıo bı gıdıp gorunebılırsın saygılarlaa...
   
 14. çok saolun arkadaşlar. dediğiniz gibi fatih ustaya götürücem teşekkürler.
   
 15. fatih usta işinin ehlidir. tavsiye eerim bende
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş