Rock Müzik ve Soğuk Savaş

'Müzik - Genel' forumunda JohnnyThunder tarafından 1 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Selam.

  Şu aralar yurtdışında yüksek lisansın bitirme tezi ile uğraşmaktayım. Genelde hem müziğe hem de politikaya eğilimli bir birey olduğumdan da konumu bu ikisinin bir kırması olarak belirledim.

  Şimdi hemen ödevimi size yaptırtıcağım intibasına kapılmayın. Benim maksadım paylaşmak ve hatta bu konuya benden daha vakıf olan kimseler varsa, öğrenmek de.

  Rock müziğin dünya üzerine etkisi hala daha bazı kesimlerce çok hafife alınıyor. Genel olarak bu müziği bir felsefe olarak değil de popüler kültür öğesi olarak gören kişiler bu hataya çok sık düşüyorlar. Halbuki rock müzik karşıtkültürünün, özellikle 60larda, oynadığı rol üzerine pek çok kaynak var. Ben, şu anki tezimden dolayı da, bu müziğin Soğuk Savaş dönemlerinde komünist ülkeler üzerindeki etkisini araştırıyorum.

  Bütün bilgileri ilk mesajdan verip konuyu kapatacak değilim; eğer katkı olursa bir açık tartışma halinde sürmesi daha iyi olur. Bu konuda bir konsensus belirlemek de zor, neticede rock müzik Soğuk Savaş boyunca her iki kutba da pek yaranamamıştır ancak, şu bir gerçektir ki, kültürel bir silah olarak rock müzik Batı tarafından Soğuk Savaş dolayısınca manipule edilmiştir.

  Burada şöyle bir çelişki ortaya çıkıyor; rock müzik gerçekten bir karşıt kültür aracı mıdır yoksa popüler kültür öğesi mi? Bunu günümüzün ticari kaygılarında olan gruplar nezdinde sormuyorum; pekala rock müzik ilk ortaya çıktığı dönemlerde -Bill Haley & His Comets olsun, Elvis Presley olsun- Batı'nın Berlin Duvarı'nın doğusuna pazarladığı bir tüketim unsuru idi. 1950lerde Almanyanın iki yakasında görülün Halbstarke olayları, Hollywood filmleri ile birlikte rock müziğin, Amerikan kültürünün gençlik üzerinde aykırılaşmaya yol açmasının en güzel örneklerindendi mesela.

  Ancak 1960ların sonunda, Vietnam Savaşı'nın da patlak vermesi ile birlikte, rock müzik bir anda politize olmaya başladı. O dönemki hippie başkaldırışının en önemli birleştirici unsurlarından biri rock müzikti. Rock müziğin "özgürlük, serbest aşk" gibi temalarla sola meyletmeye başladığı dönemlerde 60lardır zaten.

  Fakat bu dönemin iki kutupta gösterdiği etkiler her iki taraf açısından da rahatsızlık verici idi. Öncelikle 50lerde oluşturulan Batı'nın "tüketim ile gençliği depolitize etme" politikaları tersine dönmüş, rock müzik ve politika birbirleri ile içiçe geçmiş hale gelmişlerdi. Varşova Paktı ülkelerinde ise durum pek farklı değildi; rock müzik şarkılarının verdiği mesajlar komünist rejimin oluşturmak istediği tektip gençlik profiline pek de uymamaktaydı. Özellikle o dönemin en büyük ilham kaynağı Beatles'ın albümlerini Sovyet topraklarına sokmak yasaktı.

  Uzadı, sona geleyim. 1991 yılında Moskova'nın Tushino Havaalanı'nda yapılan ve Pantera, Black Crowes, Metallica ve AC/DC'nin katıldığı ve eski rejim ile yeni nesli karşı karşıya getiren Monsters of Rock Festivali, sanırım rock müziğin komünist gençliği üzerinde gösterdiği etkinin en büyük örneğidir. Konseri izlemek için: http://video.google.com/videoplay?docid=-1648306492583625113#

  Bu da Metallica'nın "Harvester of Sorrow" parçasını seslendirdiği ve olayların geliştiği video: http://video.google.com/videoplay?docid=1401206635212718453#

  Okunası güzel bir kaynak için: http://www.rockfreedom.com/

  Saygılar.
   
 2. sözlükte #1458622 numaralı entry....belki işine yarayabilir, güzel konu bu arada ;)
   

Bu Sayfayı Paylaş