Fender Saddle Zımparalamak

Merhabalar, Fender Strat'ımın üzerindeki saddle'lar eskidiği için eBay'den yeni saddle aldım, gitarıma taktım, ancak hafif geniş geldiler, yani hafif yelpaze gibi durdular. Çok ufak bir zımparalama/eğeleme ile hallolucak gibi duruyor ancak emin olamadım. Bildiğim kadarıyla bunlar krom kaplama değiller, yani direk metalden yapılıyorlar. Sizce ne yapmalıyım? Luthierlik bir iş yok gibi duruyor şimdilik, onun da önerebileceği bütün köprüyü değiştirmek, ya da zımparalamak gibi şeyler olabilir. Tavsiyelerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim. Resimdeki gitar benim değil, ama olması gerektiği gibi, ben sadece kırmızı çizgilerle kendi gitarımda yaşadığım problemi belirttim;

eğer entonasyonda sıkıntı yaşamıyorsanız boşverin derim.

ama saddle lar o şekilde duruyorsa muhtemelen tansiyon değişecek,teller çabuk deforme olacak vs vs,

bende eğe ile girişin , bi zarar gelmez, veyahut şunu sormayı daha uygun gordum eski saddle dan ne zarar gelir eskilerini neden kullanmıyorsunuz. bence bunları zımparalamaktansa , bunları kolayca elden çıkarabilirsiniz,

kendinize uygun olanını sipariş etmenizi tavsiye ederim.
stratınızın tam modelini satıcıya mail ile yollarsanız size uyup uymayacağını söyler.ben de ebayden bu şekilde alısveriş yapıyorum

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Tavsiyeniz için teşekkür ederim :) Sorun şu ki, eski saddle'lar ile problem yaşıyordum, ondan böyle bir işe giriştim. Tele hasar verecek kadar yüzeyleri deforme olmuştu. Nasıl o hale geldiğini bilmiyorum ancak 2 yıl kadar çalınmayan, case'inde kapalı tutulan bir gitardan bahsediyorum. Sanırım eğe ile girişmek şimdilik en mantıklısı duruyor, en olmadı mahvedersem bu sefer modeliyle yılına kadar belirtir alırım, o zaman sorun çıkmaz sanırım. Gerçi bu sefer de üstünden çıkanların aynısını aldığımı sanıyordum (resimdekilerden) ancak değillermiş :)

Sorunu çözdüm sanırım. Biraz araştırdım, bendeki gitar 54mm bir string spacing'e sahip. Aldığım saddle'lar ise 57mm için, yani Mexico için yapılmış olanlardan. Bu durumda 57mm'lik bir bridge işimi görecek gibi duruyor.

57mm'lik bir köprünün vida delikleri oturmadığından dolayı, saddle'larım deneyimli bir luthier tarafından zımaparalanarak tam olarak oturtulmuştur. Zaten zımparalanacak miktar çok az olduğu için Fender yazıları bile durmakta. Bilgilerinize.

üstad kasma hiçbişeycik olmaz yardır gitsin.hiçbişey değişmiyo bn denedim arakdaşımın gitarında baba gibi oldu fender den nefret duyarım ancak güzel oldu:D takma kafana yardır eğe zımpara ne varsa

Geri