Mu-Tron III+ Envelope Filter

'Elektro Gitarlar' forumunda TuRa tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. Yaklaşık 1 aylık bir kullanımdan sonra, bas gitar ile Mu-Tron filter pedalından edindiğim tecrübeyi aktarmak istedim. Belki de biraz erken bir süre böyle bir pedalı anlatmak için, daha çok tecrübe sahibi oldukça elimden geldiğince aktarmaya çalışırım. HAZ Laboratories'in ülkemizde herhangi bir firma ile distribütörlük anlaşması olmadığı için yurtiçinden sıfır olarak temin etmek haliyle mümkün değil, gerçi bildiğim kadarıyla tamirat ve adaptör temini haricinde Avrupa'da da yok. Ben de Kanada'dan Türkiye'ye gelen arkadaşım vasıtasıyla edinebildim. Satın aldığım fiyat Amerika satış fiyatı olan 230 Amerikan Doları'ydı. (Bu arada Mu-Tron III Mike Beigel ile Aaron Newman'ın 1972 yılında geliştirmeye başladıkları bir pedal, daha sonra Mike Beigel'in 1995 yılından itibaren Electro Harmonix bünyesinde geliştirdiği Q-Tron filter pedalı var; bu hususlarla ilgili bildiklerimi başka bir başlık altında aktarırım)

Pedalı denerken kullandığım ekipman:
    Erkan Sızarlar 5 Telli Bas Gitar
    Aguilar TLC Compressor
    Aguilar Octamizer
    Warwick Tubepath 5.1
    Markbass STD 102 HF
    Markbass Traveler 102P

Öncelikle pedal gitar, bas, klavye ve daha bir çok enstrüman ile birlikte kullanılan bir filter, ben burada bas gitar ile edindiğim deneyimi aktaracağım. Pedal 18V'luk güç ile çalışıyor. İki adet 9 V'luk pil ile kullanılabileceği gibi yine HAZ'ın ürettiği adaptörler de mevcut. Her ne kadar ilk bir kaç gün ne nedir diyerekten pedalı kurcalamak ile geçse de bir çok pedala göre kolay çözülebilir olmadığını söylemem gerekir. Aslında bu eksi bir yön değil, pedalın fonksiyonelliğinden kaynaklanıyor. İlk bir haftada bu yabancılığı üzerinizden atıp parametrelere gayet alışıyorsunuz. Henüz tam anlamıyla çözemediğim bir volume problemim var, bu da sanırım parametrelerin hassaslığından kaynaklanıyor. Ayrıca compressor ile gerçekten mükemmel sonuçlar alabilirsiniz. Daha önce EHX Mini Q-Tron ve DOD FX25 B filter'larını kullandım, denediğim diğer filter'larda da sabit bir low pass filter'dan kaynaklanan bir gürültü vardı, sanırım herşeyden önce Mu-Tron sesteki temizlik yönüyle öne çıkıyor. Kanımca sıradan bir filter pedalında sınır pedal iken, Mu-Tron'da sınır sizsiniz. EBS Bass IQ ve MXR M-82 denemişliğim olmadığı için ne yazık ki fiyat-performans olarak karşılaştıramıyorum. Programda da kullandım, nitekim yerinde kullanılması durumunda sound olarak müthiş analog synth. sonuçları veriyor ve oktav pedalıyla bir hayli geniş bir ton yelpazesi sunuyor ama kötü kullanımda da aynı şekilde kötü sonuçlar alacağınızı düşünüyorum. Fiyat olarak biraz fazlaca görünebilir ve gerçekten edinmesi de zor (zira ne Mu-Tron ne de satım için pedalı bulunduran siteler Türkiye'ye gönderimde bulunmuyor) zira Richard Lingenberg ile bizzat yaptığım yazışmadan anladığım pedalın Amerika dışına çıkmasını pek istememeleri de bunun sebeplerinden, hala daha endüstriyel tasarım ve patent hususlarından kaynaklanan sorunlar yaşıyorlarmış. Ancak performans olarak bu meblayı fazlasıyla hakediyor. Sonuç olarak eşsiz bir pedal.

Bu Sayfayı Paylaş