İnceleme Aguilar Tlc Compressor

Aguilar TLC Compressor, ülkemizde obp-3 ile bas gitaristler arasında bir hayli ün yapmış olan Aguilar firmasının 2009'da piyasaya sürdüğü bir compressor pedalı. Gerçi Aguilar gibi bir firmayı sadece on board preamp'leri ile hatırlamak haksızlık olacak ama obp-3 ticari olarak tartışılmayacak kadar başarılı. Aguilar'ın Türkiye'de distribütörlüğü olmadığı için yurtiçinden temini mümkün değil. Amerika satış fiyatı ise 200 Amerikan Doları. Tabi kargolama bedeli ve gümrük vergisiyle birlikte bu miktarın 250 Doları geçeceğini tahmin ediyorum.

Pedalı denerken kullandığım ekipman:
Erkan Sızarlar 5 Telli Bas Gitar
Aguilar Octamizer
Mu-Tron III+ Envelope Filter
Warwick Tubepath 5.1
Markbass STD 102 HF
Markbass Traveler 102P

Öncelikle pedal 9V DC güç ile çalışıyor, pil ile kullanabileceğiniz gibi adaptör ile de kullanabilirsiniz. Ancak pil kullanımı çok uzun ömürlü olmuyor. Batarya haznesi metal aksamdan bir mil üzerinden kolayca çıkartılıp takılabiliyor, tasarımında diğer pedallar gibi pil kapağı yada vidalama yönteminin kullanılmaması pil ile kullanacaklar için büyük bir avantaj. Üzerinde Level, Attack, Threshold ve Slope olmak üzere dört parametre bulunuyor. Çoğu compressor pedalındakine ilave olarak Slope knob'u sese istediğiniz gibi müdahele etmek imkanı verdiği ve çıkışta sesi toparlamanıza bir hayli yardımcı olduğu için Aguilar'ı çoğu compressor pedalından bir adım öne çıkarıyor. İlaveten parametrelerin hassaslığı şahsi fikrimce olması gerektiği gibi ve bu da kullanım kolaylığına epey katkı sağlıyor. 1 ay gibi bir süre Mu-tron III Envelope Filter ile de kullanma imkanım oldu, epey başarılıydı. Aguilar gürültü konusunda gerçekten çok iyi iş çıkarmış ama kullandığım/denediğim en sessiz pedal değil bunu belirtmem gerekiyor, bunlar içinde Markbass Compressore en sessiziydi sanırım. Fiyat olarak aynılar, ancak Markbass Zuhal Distribütörlüğü'nde olduğu için edinmesi haliyle daha kolay ama onların da stokta bulundurduklarını zannetmiyorum. Benim Markbass'ı çok uzun boylu deneme imkanım olmadı, her ikisinin de birbirine nazaran artısı eksisi vardır. Pedalı 3 aydır kullanıyorum bu sebeple dayanıklılık konusunda uzun vadeye dayanan bir yorumda bulunmam mümkün değil ancak pedalın dış kaplamasının tamamen metal malzemeden olması güven veriyor, zira pil hariç 1 kilograma yakın bir ağırlığı var. Ancak dikkatli kullanılması gerek, kolayca çizilebilceği düşüncesindeyim. Pedal hakkındaki olumsuz tek yorumum L ara kabloları bağlamada sorun yaşıyor olmam, bunu buradan nasıl ifade ederim bilemiyorum ama pedalın işlevselliğine hiçbir katkısı olmayan garip bir uzantıdan dolayı L ara kablolar (Boss pedal ara kablolarından kullanıyorum) havada kalıyor ve yuvaya oturmuyor. Bu sebeple en yakın zamanda düz bir ara kablo alacağım.

Geri