Fender American Special Stratlar Yardım!

Arkadaşlar,bu dönem içinde kendime ikinci el bir fender american strat edinmek istiyorum ingiltereden,ebay.co.uk adresinden fiyatları bir süredir takip ediyorum fakat garip bir gözlemim oldu,2008 2009 yapımı fender special stratlar çok daha uyguna gidiyor,hem special hem standard fiyatlarına baktım fender.comdan birbirlerine yakındılar, fakat fender "standard" strat gitarlarının 2.elleri fender special ların 2.ellerinden çok daha pahalı.bu farkın sebebini bulabildiğim tek Türkçe kaynaktan araştırdım orda söylenene göre son dönemde üretilen fender gitarların,işçilikte sorunları oluyormuş bunun sebebinide yazıyı yazan arkadaş Leo Fender'in fabrikayı devir etmesinden kaynaklandığını iddaa etmiş.Burda sormak istediğim gerçektende 2 modelin 2.e lfiyatlarındaki farkın nedeni fender kalitesinin düştüğünden mi kaynaklanıyor?Sizin görüşleriniz çok önemli benim için,bana yeni üretilmiş special serisi strat mı önerirsiniz yoksa 1975-2001 arası eski bir standard mı bakmalıyım?Ayrıca temel olarak special ve standardı birbirinden ayıran özellikleri söylerseniz sevinirim,bu konuya hakim olamadım malesef.Teşekkürler

Yanında case yok.
Texas speacialler var bu baya büyük bir artı bana göre.
Bence alınabilir.
Ama american standarddan yana secimimi yapardım.
Fakat şunu unutma tamamen loto gibi birşey bu.
Adamlar tokmakla ağacın rezonansını ölcmüyor.Şekile göre deluxe ya da standard yapıyorlar.
Vintagelerin iyi çıkma ihtimali cok cok daha yüksek.
Ama kötü cıkan/meksika stratların dövdüğü signature gitarlar da varmış(DrB'nun yazılarından alıntıdır.)
Standardlarda gitar yanar dönerli olmadığı icin(tabiki damarlıdır ama fazla şekil bulamazsın)
Ağac rezonansına bakılmaz.Adam vintage icin ağac secerken şekilsizleri kenara bırakır.(bildiğim kadarıyla böyle.Tanıtım videolarında da vintagelerin tokmakla secildiği,damarlı yapıdaki gövdeleri kullandıklarını duydum)
Kenara koyulan şekilsiz ağacların meksika strat ve american standard strat oldukları aşikar.
Bu kalan 2türde nadir olaraktan iyi gitarlar cıkar.
cok kötüleri de var baya baya iyileri de var.
Ben denk geldiğimden bu yorumu yapıyorum.
Meksika kullandım.Tele kullandım(deluxe teleydi)
American standard kullanıyorum.Denediğim tüm gitarlardan daha üstün bir ağac titreşimine sahip.Sap titreşimi gözle görülebilcek durumda.
Bunları göz önünde bulundurarak gitar alırsan ömürlük gitar alabilirsin.
Tek kötü tarafı nitro cila yok.
Deforme olması 20-30 yılı bulabiliyor.
Kimi icin iyi kimi icin kötü..
Seçim senin :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkür ederim yardım için ama fender american standard aldığımda gitarın büyük olasılık kötü çıkacağı mı? Kafam daha çok bulandı şimdi :( Yoksa senin bu söylediklerin Leo fender bıraktıktan sonra üretilen gitarlar içinmi geçerli?"Fakat şunu unutma tamamen loto gibi birşey bu.
Adamlar tokmakla ağacın rezonansını ölcmüyor.Şekile göre deluxe ya da standard yapıyorlar.
Vintagelerin iyi çıkma ihtimali cok cok daha yüksek.
Ama kötü cıkan/meksika stratların dövdüğü signature gitarlar da varmış." bu sürekli mi böyleydi yoksa yeni üretimler içinmi söyledin demek istiyorum yani? :)

Dostum fender 2000lerin başından itibaren yeniden yapılanmaya gecti.
2000öncesi fenderlerde poplar ağaclar kullanıldı.
Gitarın boyasını kazıyınca cıkan sonuclar felaket.
Gitarpedal forumlarında bu seriyle ilgili detaylı acıklama mevcut.
Fakat sana kendi gözlemlerimi söylersem kötü fender yok.İyinin kötüsü var.(amerikanlar icin konusuyorum)
Hele 2005 sonrası cok zor.Alacağın fender zaten iyi olacak.Ama en iyisini almak da senin elinde;sana bunu anlatmak istedim.
Arkadaşımda cort Kx5 var(ne alaka diyebilirsin) aletin köprüsünü ters takmışlardı.
Luthier ayar yaptı tutmadı şüphelendi,
Köprüyü incelemesi üzerine ters taktığını gördü.
Fret işciliği kötü.Avucunun ici yanıyor slide yaparken,pozisyon değiştirirken.
Bende de cort evlx4 vardı.2 si de endonezya malı işcilik aynı(sanardım)
Fakat benim gitarımda fret işciliği daha üst seviyedeydi.Elimdeki Fender kadar rahat fretleri vardı.
Şans işi bu dediğim gibi.
Kıvılcıma git dene 1-2 tane.
İstanbuldaysan SRV de dene(o gitarlar genelde iyi oluyor,özlem hanım da yardımcı olur diyorlar)
SRV den iyi bir tane cıkar zaten.
Bulabilirsen de 2008 almaya calıs.Hem fretleri temiz olur hem de 2005 sonrası üretim.
Alabileceğin en temiz cleanler bu gitardadır sanırım(butik ürünler icin konusmuyorum :) custom shop denemedim)
Deluxe serisinde de dip gürültüsü yok.Gürültüsüz strat olmaz,benim düşüncem bu.
Gürültüsüz olsun dersen strat değil ibanez,jackson,LTD,ESP bakmalısın;)

Cevaplar için gerçekten teşekkür ederim şuan daha net birşeyler var kafamda,ama benim durumum farklı,ben ingiltereden getirticem akrabam ile birde ebayden alıcam benim deneme imkanım olmayacak,aslında bu hoş bir durumdeğil ama imkanlar izin vermiyor malesef gidip burdan fender almaya.Tekrardan teşekkür ederim arkadaşım bu arada senin bu yorumunuda bir yerden hatırladım mydukkanda okumuştum sanırım dip gürütüsüz strat olmaz diye :) Ama zaten imzamdada gördüğün gibi ibanezim var oldukçada memnumum herşeyinden fakat kulağıma artık fender çok çok daha iyi geliyor ve o sesi almak istiyor ;) Son olarakta TIR ile ingiltereden lambalı peavey classic 30 getirticem gitarla birlikte ama kimse önermiyor birşey olur diye,ama nedir sorun olan tamam 4+3 lambası var ama koruması var üzerinde ekstradan kutulanıcak 2 metreden düşmedikte ne olabilirki kargoda? Sana soruyorum kusura bakma dostum bilgin vardır diye bu konuda :)))

Lambaları cıkartsın.
Bir kutuya icine pamuk tıkarak koysun(tahta hediyelik eşya kutusu olabilir.Ağzı acılmadıktan sonra sorun olmaz)
Ama üstüne yazmak gerek V1 V2 diye.Doğru lambaları takmak önemli.
Peavey güzel tercih.1-2 de drive pedalıyla her yola geliyor.
Ben fender ve marshall kombinasyonunu seviyorum.
Hot rod deluxeler de güzel araştırdığım kadarıyla.
Ama baştan belirteyim rg320FM manyetiksiz american strattan daha sağlam drive tonu verir.
Benim 450 liralık cort'um fenderi acı bir şekilde dövmüştü:D
Tabi metal calmaya calısırsan dövmüştü.
Cleanlerde tek'tir fender.Ben seviyorum fakat manyetikleri yetersiz bunu da belirtiyim.
Ben de değiştircem de ne zaman bakalım..

Aynen şuan üzerinde standart manyetikleriyle Ibanez distortionda fender ile pek karşılaştırmamak gerek,sonuçta 3 single a karşı 2 çift humbucker var,ama bende fenderi peaveyin o karakteristik sıcak tonu ile kombine edildiğinde bitiyorum,o parlak ve karakteristik sesi değişmem ama tabiki fenderinde smooth cleanlerininde eline su dökemez peavey:D

Peavey c30 un drivelerı pek beğenilmez.
Pedal bağlar coğu c30 kullanıcısı.
Pedalsız kullanım icin peavey 6505 gibi bir amp lazım :D
ts9 la güzel işler cıkarır,
şimdiden hayırlı olsun :)

Yani TS9 bende düşünüyorum ama ben çok sert bir ton istemiyorum videolardan dinlediğim kadarıyla tonu benim çok hoşuma gitti ayrıca duman grubunda gitaristi peavey classic kullanıyor amfi olarak pedalda var ama boost olarak eğer o tonda olursa benim için fazla bile ben az bir drive istiyorum,en kötü elden çıkartırım dostum :)
Bu arada amfinin lambaları nasıl çıkartılıyor çevirerek mi yoksa mandallı gibimi?Elinde kalmasın çıkartırkende :DBirde mesela power lambalarını kendi yerlerine ama farklı sırayla takarsan sorun olur mu?

Power lambalarında sorun olacaktır.
Yeni bir konu açarsan c30 un lambalarını cıkarmak diye eminim kullanan birisi yardımcı olur.
Henüz alltube amfiyi açıp kurcalama şansım olmadı.

Benim usa std Tele'mi alırken, bizim vokal'e de fender special strat almıştık (apple red idi galiba rengi öyle birşeydi). Alırken usa standart strat ile karşılaştırma imkanım oldu. Special strat manyetiklerinden olsa gerek, daha temiz, amfi od olduğunda daha berrak bir ton alırken. Standart strat kesinlikle özellikle middle - neck arası manyetik pozisyonunda daha etli / dolgun, daha sustainli ve titreşimi daha iyi bir gitardı. Od olduğunda daha kontrolsüz daha çatlak bir ton alıyordun, special'a göre. Bizim eleman terchini special'dan yiana yapmıştı ama ben kesinlikle standarttan yana yapardım. Bu arada kesinlikle güzel gitarlar special 'lar tavsiye ederim. Meksika falan ama Road Worn'ların da tonu hakkaten çok çok güzel bu arada...

Geri