2000 lira bütçe ve ekipman kararsızlığı ve Road Worn Fender

Merhaba arkadaşlar. Fena bir ekipman kararsızlığı içerisindeyim. Hangisini alsam başlıklarına yazamadım çünkü kategoriden bile emin değilim sizlerin fikirlerini almak istedim.

Şu anki ekipman
  • Epiphone Std Les Paul
  • Boss Gt10
  • Behringer Vintager Amfi

Bu 2000 lirayı sadece ekipman iyileştirme işlerim için ayırdım. Gitar ve Gt10 dan çok memnunum. Bar vs.. çok iyi idare ediyor. Açıkcası satmayı düşünmüyorum. Ancak, yeni bir gitar ya da amfi almayı düşünüyorum.

Indie Rock / Rock'n Roll / Hard Rock çalan bir gruptayım şu aralar. Clean ve Crunch tonlar, özellikle crunch tonlar önemli benim için.

1)Gitar almayı düşünüyorum çünkü Amerikan Std Strat / Tele hayalimi gerçekleştirebilmek için ilk defa bukadar para çıkartabildim. Ve gerçekten single coil manyetikleri olan bir gitarın eksikliğini hissediyorum.
2)Amfi almayı düşünüyorum çünkü tüplü amfi tadını alamadım hiç. Bir fender blues juniour , mxr phaser, boss digidelay, ts9 dan oluşan küçük bir analog setup kurabilirim.
3)Road Worn Series bir telecaster denedim ve gerçekten çok çok beğendim. Ancak Amerikan fender'e gayet yakındı fiyatı. Ona o para verilir mi sizce?
http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=8448&gid=109

Gitar Seçenekleri
1) Amerikan Fender Std Strat
2) Amerikan Fender Std Tele
3) Meksika Road Worn Series Tele
4) Meksika Road Worn Series Strat

Amfi Seçenekleri
1) Fender Blues Juniour
2) Orange Tiny Terror Combo (orange lara karşı deli bir sempatim var :D)[/url]

ne yapacağıma bir türlü karar veremedim. Ekipman değiştirmek istemiyorum artık. gerçekten uğraşmaktan çok sıkıldım. lütfen fikirlerinizi; elinden şunu çıkart şunu sat şunu al gibi önerilerinizi dile getiriniz...

çok teşekkürler
[/b]

road worn serisinin üstündeki manyetikler standard americanın üstündekilerden daha iyi.
tele yerine strat tavsiye ederim.Daha geniş bir ton yelpazen olur.
Lespaul standard denedim gayet iyi bir gitar.Cleanleri aman aman değil ama driveları lespaul ün tok soundunu bence veriyor.
Gt10 u satarsan lambalı amfi işine yarar.üste de gitar alabilirsin.
BJ da zaten fx loop yok gt10 u pek kullanamazsın.
Tiny Terrorde de yoktu sanırım(yanılıyor olabilirim)
Ama onda da kabin alıcan ekstra masraf yapıcan.
BJ+Strat+Epip.+ts9 baya mantıklı bir setup olurdu.

usa highway serisi ve ya mex. alacağına araştır ve japon al. Bulmak biraz sıkıntılı ama highway ve mex. lerden kat kat başarılıdır, verdiğin para boşa gitmez. Çaldığın tarz olarak da bence fender bi amfi düşün. Blues j. güzel bir amfidir ve ya frontman de düşünebilirsin. Zor ve kafa karıştırıcı bi iş. Hiç bir aleti denemeden ve içine sinmeden alma. Gerekirse uzun süre bekle ama zaten doğru ekipmanları bulduğun zaman onlar seni çağıracak :D kolay gelsin

• Konu Sahibi Konu Sahibi
:arrow: road worn series ile çok karşılaşıyorum bu aralar.
Üzerinde nitro cila varmş tex-mex manyetikleriyle ve eskitmeyle çok güzel bir gitar gibi geldi. Ancak hatamıdır değilmidir bilemiyorum. bu birinci seçenek.

:arrow: 2. seçenek ise srv müziğe gidip onca strat arasından road worn series fender fiyatına deneyerek bir amerikan strat almak. bu daha mantıklı geliyor.

;) Kont87 cidden kabin fiyatı benmde gözümü korkutuyor. o konuda çok haklısın. Les Paul'den ise gerçekten memnunum. ;) Belkide Les Paule p90 lar takıp, birde blues junior almalıyım? Bu nasıl olur sizce?

GT10'u satmak hiç içimden gelmiyor ama öyle olacak sanırım... Blues J. aldıktan sonra bir phaser bir delay birde boost pedal yetecek zaten herşeyime.

Kont87: 2 başlıktır vakit ayırdığın ve yapıcı cevapların için çok çok teşekkür ederim.

:) önemli değil.
Bu konularda bana da çok yardım edilmişti.Gidip parayı yanlış gitarlarda harcamadım bu sayede.

Gt-10 denemedim.Bi aralar ben de cok istemiştim ama bana birazcık zor geliyor.Otur ton yaz uğraş kurcala.Yere düşürsen için acır.
Üstü cizilse ya satamazsam dersin.
Ben 1 tane BB-2 aldım.Amfim yok şu anda.Stüdyoda footswitch kullanıyorum.
Amfiyle anlaşamazsam(bazen ne kadar kurcalasam da istediğim tonu yakalayamıyorum) bb-2 bağlıyorum.
gt-12 cıktığı zaman ne olucak peki?:) gt10dan daha üst seviyeyse onu almak isteyeceksin.
1000liraya aldıysan 650ye zor satarsın.350 lira kayıp.
Fakat 2-3 tane analog alırsan canın sıkıldığında +20,-20 lira karla satarsın.
Yeni şeyler denersin.
Tarz olarak ne çalarsın bilemem ama dsl401 ya da 2. el jcm600 (TSL de olabilir) öneririm ben.
Evde tüpleri hafif kırarak gainle oynayarak herşeyi yapabilirsin.
Üste de sinemaya falan gidersin :)
Road Worn ü salla gitsin.Meksika üretimle amerikanlar arasında %95 ihtimalle dağlar kadar fark var.
%5 lik ihtimal de şans işi.Bazen kendini amerikan sana meksikalar cıkabiliyor :)

ugrasmasi dediginiz gibi can sikici hic zevkli bi sey degil acikcasi ama hazir patchler oluyor cok saglam, o acidan bence gt 10 satilmasa da olur. Behringer Vintager ile GT 10 uyumu nasildir bilemem fakat buyuk bir ustat GT 10'un lambali amfiler ile oldukca iyi uyum yakaladigindan bahsetmis. Bir de amfi olayina aciklik getirmek lazim, isin buyuk kismi acikcasi spikerde bitiyor. Cok uzun is tabii bu... Kullanim kolayligi olarak transistorlu amfiler daha rahat. Yuksek sesle ugrasmadan iyi soundlar yakalamak mumkun.. Laney LV100 Head + Hartke 4x12 cab dinledim mesela gecen gun, Celestion V30 spikerler kullanilmis. Son donem tanik oldugum tum lambali amplilerden daha iyi bir distortion'i vardi. Hem de kisik seste dahi..

Hocam kısık sesse 10 watt amfi + basit bir drive pedalı zaten lambalı amfi tonuna %50-60 yaklaşır.
Gain actıkça ton sıcaklaşır.Bir mesa kadar tatmin etmese de egzersiz yapmak için iyi.
p90 denemedim.Ama p90 yerine sh4 ve sh1 tavsiye edebilirim.
Gayet uyumlu oluyor.Bir kaç gitarın üstünde denemiştim bence güzellerdi.
LP nin kendi manyetikleri biraz kirli geliyor.Sololarda bir strat temizliği duyamadım(arkadaşımın gitarı icin konusuyorum)
Gt-10sa patchler mantıklı ama ne bileyim bana garip geliyor.
Ben de prosesör manyağıydım.g9 aldım yurtdışından(tabi gelmedi o ayrı mesele)
Olay amfi ve tuşede biter.Ben sadece drive kullanıyorum.Marshallardaki kötü FX katından azıcık reverb ya da delay.Tona derinlik katıp öyle çalıyorum.
Malmsteenin bir videosu var.30DFX marshall dod yjm ve boss ns2'yle o kayıtlardaki tonun aynısını alıyor.
Benim de pek inanasım gelmemişti videoyu görünce pedal pedal diye dolanmaktan vazgeçtim :)
Sana tavsiyem:
Marshall amp(BJ de güzeldir ama Fx loop yok)
Cry baby ya da morley,ts9 türevi bir drive pedalı,bb plus klonu(orjinali pahalı :D),mxr delay,
isteğe göre de compressor.
Gt10 u satıp üste az para koyup alınabilcek set up.
Satarken satması daha kolay.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ozaman değerli önerilerinide göze alarak yeni setup şudur:
Amerikan Fender Strat Std.
Epiphone Les Paul
GT10 - satılacak -
BJ + ileride alınacak pedallar...

Yerinde olsam sifir standard strat alacagima 2. el deluxe strat ya da custom deluxe tercih ederdim.. Gerisini bilemem. Guzel modern gain ve vintage tonlar istiyorsan da spiker modifiyesi yap. Bu Celestion V30'lar bende takinti haline geldi. Vintage 30 derim baska da bi sey demem.

Progressivanın v30 tavsiyesi cok yerinde olmuş bende katılıyorum.
Ama normal bir blues junior zaten cok cok iyi.
fakat Std yerine deluxe olayına katılmıyorum.
Deluxelerde noiseless set vardır.Bunlar cok kaliteli manyetikler değil.
Neden dersen gercek strat tonunu birebir vermez.Farklı bir moda girer strat.
Ama standard alıp 1 tane hot rails 2 tane de lace sensor yeterli olur.
Fenderlerde tonu etkileyen ağaçtır.
Maple sap büyük önem taşır.Kalan ise gövdeden gelir.
gitarı yere koyduğunda tellere boş vurursun.Gövdedeki iletim sapı titreştirir.sapı tutarsın eğer titreşim iyiyse kenara koyarsın.Böyle böyle 12-13 gitardan 2-3 e düşürürsün.Sonrasında denersin.
Standardlar rezil olabileceği gibi deluxelerden ve vintagelerden iyi cıkma ihtimali var.
Aynı ihtimal meksikada da var ama daha düşük.
Şimdi işi matematiğe vuralım:
Kilitli kulakçıklar:80 dolar
Potanslar:10 dolar
s1 switch:5dolar
şekilli ağac:Bunu özellikle secerler.3tone sunburst gitarlarda damarlı olması önemlidir.(bence tını daha önemli)
Noiseless set:Standard setle arasında 60-70 dolar fark olması lazım yurtdışında(emin değilim ve bence standard manyetikler daha gerçekci)
Şimdi durum böyleyken standard almak daha mantıklı.Benim RI alma imkanım varken 2008 model 0 aldım.
Standard iyidir.Satarken deluxe e oranla daha kolay satarsın.İyi gitar çıkarsa bir de satmana gerek kalmaz.
İstanbuldaysan TNT müziğe de bir bak.
Özgür yurtdışından sipariş verir.Ondan güzelce alırsın.
Ya da bazen yurtdışına cıkıyor.Eğer böyle bir zamana denk getirirsen deneyerek alıyor.Coğu gitarı eleyerek alıyor.Kötü gitar almaz yani..

progressiva demiş ki:
Yerinde olsam sifir standard strat alacagima 2. el deluxe strat ya da custom deluxe tercih ederdim.. Gerisini bilemem. Guzel modern gain ve vintage tonlar istiyorsan da spiker modifiyesi yap. Bu Celestion V30'lar bende takinti haline geldi. Vintage 30 derim baska da bi sey demem.

vintage 30lara katılıyorum.Deluxe 2. el bulabılırsın ama tavsıye etmem zate mevcut butceyle 2 cı elı bulunmayan bır custom deluxe alman ımkansız standart işini görür ama onuda sıfır alma temız forumda bırçok arkdaşda var deneyerek alabılırsın bence hatta lonestarlarada bakabılırsın yerı geldıgınde 1 humbucker ihtiyacı duyabılırsın alternatıflı bır çözüm olur sana

Özgürden 1500dolara 0 olarak aldım.
Burda 1750 lira.
500lira daha verir el değmemiş gitar alırım.
(1750 ye satılanlarda 2004 model falan)

istediğin müzik ve ton işin içinde ise

Meksika Road Worn Series Tele
Blues JR almalısın,

strat her yola gelmez,
ama tele ile çok farklı tarzda ve türde müzik yapılabiliyor.

başka hiçbirşeye ihtiyacın yok. işini görecektir.

Strat nasıl her yola gelmiyor?
Manyetik takılarak heavy metal yapan da var blues yapan da.
Tele bu kadar geniş değil diye biliyorum.(fazla kullanmadım)

arkadaşlar siz robben ford, mike stern vs dinlemediniz heralde.

telenin,
rock, blues, jazz, grunge dan tutun çok daha sert müziğe kadar kullananı var.

stratın soundu spesifiktir. bir araştırıp arkadaşımıza aklı öyle verelim.

Dedim acaba yanılıyormuyum diye baya bir video araştırdım,tele kullanan herkesin blues ve jazz caldığını gördüm.
Robben Ford ve Mike Stern dahil.
Ben hala strat diyorum

Geri