2000 lira bütçe ve ekipman kararsızlığı ve Road Worn Fender

Tele ile farklı tarzlarda müzik yapılır mı: Evet

Tele, Strat'tan daha esnek bir gitar mıdır: Saçmalama

Strat'ın soundu Tele'den daha mı spesifik: eahuehaea

"bir araştırıp arkadaşımıza aklı öyle verelim" yazmasaydın böyle bir cevap atmazdım ama söylediklerin zaten gülünçtü, bir de bu üslubu kullanınca oturup ciddi bir mesaj yazmaya elim gitmedi.

kesinlikle telecaster ile her türlü müziği icra edebilirsin.

şüphen olmasın.

strat ın yelpazesi daha dar bence.
ve yapısı tele kadar başarılı değil bence. çalımı da bambaska.

Lotion rica etsem bana teleyle blues ve türevlerinden başka bir tarzda link atabilirmisin?
Sana karşı bir iğnelemem yok bu cümlemde ama ben bulamadım.
En azından bir shred yapmaya calısan eleman göremedim..

obican demiş ki:

"bir araştırıp arkadaşımıza aklı öyle verelim" yazmasaydın böyle bir cevap atmazdım ama söylediklerin zaten gülünçtü, bir de bu üslubu kullanınca oturup ciddi bir mesaj yazmaya elim gitmedi.

sadece bildiğin kadarını görmen ve savunman doğal :idea:

Niye teleyle metal yapılmaz mı? Adamın ismini bilmiyorum ama RacerX (Paul Gilbert'ın önceki grubu) deki gitarist gayet tele kullanıyordu. Demek ki oluyor mu oluyor. Bulunca video linkini de eklerim.

DMAIC demiş ki:
obican demiş ki:

sadece bildiğin kadarını görmen ve savunman doğal :idea:

Araştırma değil, tecrübe.

AykanKK demiş ki:
Niye teleyle metal yapılmaz mı? Adamın ismini bilmiyorum ama RacerX (Paul Gilbert'ın önceki grubu) deki gitarist gayet tele kullanıyordu. Demek ki oluyor mu oluyor. Bulunca video linkini de eklerim.

Teleyle gayet metal yapılır, hatta köprüye çakarsın bir Duncan Distortion, EMGli Eclipseleri kıskandıracak kadar sert bir ton çıkar çünkü Tele, cidden sert ve kemikli bir gitar aslında.

Ama genel amaçlı kullanım ve esneklik konusunda bence Strat ile karşılaştırılamaz, özellikle köprü manyetiği değiştirilmiş bir strat ile.

Köprü manyetiği tavsiyen ne olurdu peki ??
Ben de düşünüyorum da..Cok yetersiz geliyor özellikle harmonicler.
Gecen gün stüdyoda modifiyeli squier strat vardı.3tane Seymour duncan takmışlar.Mesa Boogie dual rectoyla gitar uctu resmen.Benim gitarımda kulakları tırmalayan harmonicler alıyorum.Harmoniclerdeki sustain acaip kısa oluyor özellikle.Ve de cok tiz.
Squierde bu yoktu.Sap manyetiği köprüye göre daha iyi ama o da yetersiz gelmeye başladı.Eski gitarımda Emg hz ler vardı onlar yetiyordu.

Pearly Gates çok yakışıyor bence, benim DK2'nin köprüsünde var şu an. Düşük çıkışlı yumuşak falan deme, amfiden alacaksın drive'ı :) Van Halen tarzı tonlarda gayet iyi alet, rosewood tuşe bu arada gitar, maple tuşe ise Custom 5 takardım ben tahminen(Charvelimde de o var).

Takarsın, pickguard değiştirmen gerekir sadece.

Charvel San Dimas var bende de, benzer bir gitar. Custom 5 var şu an köprüde ve ölümüne memnunum :) Yarın Full Shred deneyeceğim, o da DK2'nin üzerinde şu an, o da oraya çok yakıştı. Pearly Gates ile DK2 denemiştim, Charvele de takarım yarın falan. Bence senin Strata cidden yakışabilir o. Çıkışı düşük gibi görünür, ama dediğim gibi olayın driveı amfiden almak zaten.

obican demiş ki:
AykanKK demiş ki:

Teleyle gayet metal yapılır, hatta köprüye çakarsın bir Duncan Distortion, EMGli Eclipseleri kıskandıracak kadar sert bir ton çıkar çünkü Tele, cidden sert ve kemikli bir gitar aslında.

Ama genel amaçlı kullanım ve esneklik konusunda bence Strat ile karşılaştırılamaz, özellikle köprü manyetiği değiştirilmiş bir strat ile.

Var mısın iddiaya!

:twisted:

Stairway to Heaven, tele!

Hotel California hem de daha tok ve de bağırtkan ton, tele!

Roy Buchanan Messiah mesela, tele...

Led Zeppelin (özellikle 1'dekiler) ilk dört albüm bolca tele.

Rolling Stones tele!

Strat disko gitarıdır!

Tabi bu alttaki de strat değildir:

Sen biliyorsun da, bilmeyen köprü manyetiğine biraz daha yakından baksın!

:)

Ha bu arada jazz ve blues'dan başka nerde tele sorusu komik olmuş. Countrycilerin nerdeyse tek gitarıdır. Korkmak için Jerry Donahue ve de Brent Mason'a bakmanızı tavsiye ederim. Danny Gatton'a hele hiç bakmayın korkmak istemiyorsanız...

Tele döver!

B :LOL:

Bütçe problem değilse, açıkçası PRS McCartyler (ben ötekileri o kadar tutmuyorum, yapı itibari ile özellikle) ciddi ciddi teleden bile geniş yelpazeye sahip aletler.

Tek geçerim!

B

DrB demiş ki:
Bütçe problem değilse, açıkçası PRS McCartyler (ben ötekileri o kadar tutmuyorum, yapı itibari ile özellikle) ciddi ciddi teleden bile geniş yelpazeye sahip aletler.

Tek geçerim!

B

Ya şu an değil de, geçen partide gelen bir McCarty vardı bu arada, o gitarı alamadığım için cidden üzülüyorum. Customlar, SCler falan hikaye kalmıştı yanında.

Yok yok!

Telede köprünün tonunu kıs, ve de amfiden veya pedaldan gazla! Bak LPden ayrılıyor mu kapalı göz testinde. Sonra tonu full aç, volume'ü 7.5 falan gibi kıs, bak bakalım o zaman strat ile ne kadar farklı. Zaten stratta köprü manyetiği normal düz strat manyetiği olduğu sürece, pek bir işe yaramaz. Nezle sound, ve de cılız... Ha tabi asıl olay köprü orta paralel de ve de tele köprü ile ortaya takılan bir strat manyetiği bunu aslında (tizlerin hatta daha sağlam olmasından dolayı) daha da iyi yapıyor.

:LOL:

Tele sapları hiç sevmem. Onlar yerine bilimum sap manyetiği (strat sap, HB, mini HB (littlelar değil, gerçek miniler), p90 neyse işte...) bence çok daha iyidir.

B

Strat köprü manyetiği konusunda kesinlikle katılıyorum, direk değiştirilmeli. Ama bence yeterince kurcalanmış bir Strat ile dünyayı bile kurtarabiliriz :)

Geri