Gitarda Teller Nasıl Yumuşar?(Bend Hadisesi)

Soru konu başlığında gayet net aslında, elektro gitarda hangi tel kalınlığı, alaşımı, şekli daha yumuşaktır bendler açısından; başka ne yapılabilir köprü - eşik olarak vs vs. Gitarda bend leri kolaylaştırmak için tellerin yumuşatılması ne gibi şartlarla mümkündür?Bildiğim birkaç bişey var ama doğruluğundan emin değilim ya da deneyip yararını göremedim bu sebeple başlık açmayı uygun gördüm.

Teşekkürler Herkese.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Akort olarak genelde Standart E kullanıyorum, nadiren Drop yapıyorum başka bi sistem ekstrem bi durum olmadıkça kullanmıyorum, bu sebeple kalın tel almak daha da artırabilir diye düşünüyorum.8lik tel de kullandım ama o da hem çok cılız kalıyor, hem de değmiyor cidden. Steve Vai ile çalan sarışın hatun işaret parmağıyla 3+ bend yapıyor ben o hatunun gitarının sapı kadar parmakla zor yapıyorum.Olay bu yani :)

O zaman senin sorunun tel ile ilgili değil alışmak ile ilgili. Bend yapmaya kendini alıştırmadıysan biran önce bol bol bend çalış, kendine ufak bend li sololar yaz, ki zaten parmakları güçsüz olanlar yani taze gitaristler bend yapmakta çok zorlanırlar ve zamanla çalışarak parmaklarını güçlendirerek bend e başlarlar.

Bu arada bend yapamamanın sebebi olan parmaklarındaki güçsüzlük bildiği kas gücü olayıyla ilgisi yok. Yani 1 ton bile kaldıracak kadar güçlü parmakların olsa bend yapmakta yine zorlanırsın. Amaç sol el bilek ve parmak hareketlerinin senkronizasyonu ve kalibrasyonunu sağlamak. İşin içinde iş var. En iyisi fazla düşünmeden çalışmak vallahi yapacak başka hiçbirşey yok :)

En iyi bend 9 numara Fender olmayan marka tel ( fender çok sert), 24 fret gitar ve çift kilitsiz olandır. Ancak bend dedin mi çift kilit şart. Bir de alışmak meselesi. Bendlerde en iyi dayanıklılığı elixir, daddario ve ernie ball veriyor. diğer markalardan çok emin değilim, kullamışlığım vardır ama beğenmemişimdir.

aahh ulan be şu forumdaki bilgili kişilerden 1-2siyle kanka olsaydım keşke günün 24 saatinin 25 saatini gitar calarak gecirirdik ne güzel ya =))

Parmaklarını güçlendir, çalış, gitara sert davran. Elini korkak alıştırma. Yalnız, çalışırken parmak kaslarının geriliminin avucuna ve bileğine yayılmasına izin verme. İşin püf noktası o kasların stresini kontrol altına alabilmek.

gitarın ayarlarıylada ilgili ben kendim yapıyorum her zıkkımını arkadaşlar yumuşat diye bana giitarını getiren çok oluyo... ama en iyisi çalışıp parmak kaslarını güçlendirmek...

bend olayı alışmakla ilgili olsada tel kalınlığıylada ilgili. gitarımın birinde 1,0 elixir var kedi ölüsü gibi teller :D parmaklara kas yaptırıyor. daha ince tellerin bend ve tapping olayı daha rahat fekat gel gelelim 10 takım telli stratın yanında bağlama gibi ses veriyor :D

Atalay demiş ki:
En iyi bend 9 numara Fender olmayan marka tel ( fender çok sert), 24 fret gitar ve çift kilitsiz olandır. Ancak bend dedin mi çift kilit şart. Bir de alışmak meselesi. Bendlerde en iyi dayanıklılığı elixir, daddario ve ernie ball veriyor. diğer markalardan çok emin değilim, kullamışlığım vardır ama beğenmemişimdir.

Bende Ernie Ball 10 numara kullanıyorum.E de çalıyorum ve kasmıyo o kadar rahat yani tavsiye ederim.D'darrio tellerdende daha dayanıklılar.

PhoibosApollon demiş ki:
Parmaklarını güçlendir, çalış, gitara sert davran. Elini korkak alıştırma. Yalnız, çalışırken parmak kaslarının geriliminin avucuna ve bileğine yayılmasına izin verme. İşin püf noktası o kasların stresini kontrol altına alabilmek.

14-15 yıldır elimde telli enstrümanlarla geziyorum, birçok deneyim oldu, olay benimle değil teller ve gitarla alakalı yani, bakımlarını her bir ayarını kendim yapıyorum gitar hemen hemen dokunmatik durumda, teller 0.9 luk, 22fret (les paul) sabit köprü. Buna rağmen tellerde çok olmasa da rahatsız edici bir sertlik var ve aşılabilir diye düşünüyorum.Hangi marka teller daha rahattır, bu gitarda kullanmadığım birtek elixir kaldı sanırım, diğer tüm markaları denedim fender, gibson, dadario, dean markley vs vs, 0.8 lik de denedim onun da ömrü az oluyor.Sap uzunluğunun olması muhakkak etkiliyordur ama dediğim gibi bir hatun bile işaret parmağıyla 3+ bend yapıyorsa hiç kasmadan ben dilimle yapabilirim kanımca, yapıyorum da ama her zaman %100 kontrollü olmuyor.
(vai nin yanındaki sarışın olan hatırlayamadım adını şimdi margarin tarzı birşeydi kanımca)

Hatunun adı Orianthi :p
Perde sayısı etkilemez, scale length etkiler. Les Paul'ler kısa, haliyle teller daha yumuşak olur.
Elixirler normalden daha sert oluyor.
İnce tel kullanmaktan başka çaren yok gibi, sorunun gitardan olduğunu söylüyorsan.
Bend'leri telleri sadece parmağınla ittirmekten ziyade bileğini de işin içine katmaya çalış. Bend yaparken avucunu döndür. Paul Gilbert'in bend ve vibratolarına bakabilirsin bir kaç vidyodan

obican demiş ki:
Atalay demiş ki:
obican demiş ki:
fret sayısı tel yumuşaklığını etkilemez.

Fret sayısı tel yumuşaklığını değilse de bend oranını artırır.

Klavyede mesafe uzadıkça tel uzunluğu artar ve bend oranı yükselir.

22'den 24'e geçerken eklenen perde sap boyunu etkilemiyor, sap manyetiğini aşağıya kaydırarak ekliyorlar o perdeleri.

fret01.jpg

biri 22 biri 24 fret ve aynı noktadan başlıyorlar.

fret02.jpg

ancak nutlar farklı yükseklikte. Yani klavye daha uzun.

Ayrıca gövdedeki tremololar da aynı mesafede duruyorlar. Sadece klavye uzun.

Cetvel alıp sapın toplam boyunu ölçmeni tavsiye ederim. Gitarların özellikleri yazılırken perde sayısı ve skala uzunluğu boşuna ayrı ayrı verilmiyor.

İki gitarı üstüste koysan da olur.

Geri