Prova stüdyosu?

Arkadalar bi prova stüdyosu açmak istiyoruz çok basit bi şekilde. İki tane Ibanez TBX30R, bi tane tavsiye edeceğiniz bi bas amfisi. Davul ve yine mikrofon (sm57 hoşuma gitti) için tavsiye edeceğiniz ekipman. Mikrofon olayını hiç anlamadım açıkçası mikrofonu direkt amfiye giriyorlar normalde okulda ya da genel olarak stüdyolarda, konserlerde mixer'e. Biz neye gircez acaba :D Bi tane mic preamp almayı düşünüyorum aynı zamanda evde kaydetmek için vokal ve enstrüman. Burdan bi kabin alıp ona falan mı gircez hiç anlamadım :) Ayrıca bas amfisi kaç watt olmalı ki sesler patlamadan adam gibi çıksın.. Çok sağolun..

Hocam merhabalar. Anladıgım kadarıyla vokalde Sm57 kullanmayı düşünüyorsun? Sm57ler vokalde başarılı değil maalesef. Genelde amfi mikrofonlamak amacı ile kullanıldıgını okudum ve gördüm.

Genel olarak maddi durumun iyiyse şunlara bakabilirsin;

Mikrofon: Shure Sm58
Bass Amp: En az 35W bakmalısın bana göre. Hartke bakabilirsin.
Mikrofonu kullanabilmek için ben olsam Power Mikser ve stüdyo yapacagınız odanın boyutuna baglı gücte ve sayıda pasif kabin alırdım. Mikrofonları power miksere girer çok rahat iş görürsünüz.

Zamanında benimde ufak bi stüdyom vardı, oradan kalma birikimlerim ile cevap veriyorum. Umarım yanlıs bilgi vermemişimdir.

İyi geceler.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Cevabın içi çok sağol. Ben de çok farkı yok diye biliyorum sm57 ile sm58'in. Hocam evde pop filter ile kullanıcam zaten tek farkı da bu sm57 ile sm58'in. Enstrümanları da mikrofonlarııım işte :) Power mixer+kabin bana ne kadara mal olur? Bi de preamp'dan power mixer'e ordan kabine girccemdi mi?

Bana kalırsa fark vardır ya ama bilemiyorum :)

Bana kalırsa iyi-orta birşey istiyorsan nereden baksan 2.000 bulur.

Preampi Power Miksere gireceksin.
Power Mikser cıkıstan da kabinlere cıkacaksın :)

Kolay gelsin :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Onların ikinci elleri de 1000 liradır hocam. Stüdyonun esprisi zaten mixer olmayacak. Herkes kendi amfisiyle idare etcek gibi bieşy olcak. Acaba mikrofon için (preamp zaten alıcam) küçük bi setup nasıl kurarız diye sordum aslında ama sanırım öyle bişey yok. Ya harbi harbi preamp + power mixer + kabin ya da çoook amatör bi şekilde artık amfiye falan bağlarız anladığım kadarıyla..

Mikser olmadan çok zorlanırsınız, birkaç kanallı power mikser ya da düz birşey olan, mikserin durumuna göre en az 2 tane aktif ya da pasif kabin alın, 2 gitar amfisi bir de bass amfisi sonra..abartı bir fiyat olmaz ama 2000 e çok diyorsan saatlik 15*20 verin hazır stüdyoya gidin...

Burda hazır stüdyo olmadığı için bu işi yapmak istiyoruz zaten. İkinci el alcaz hemen hemen her şeyi ve toplamda 1500'e de hallolması lazım. Power mixer sadece 1500 lira anladım ben doğru mu?

behringer in var az kanallı mikserleri, power mikser almazsın da aktif kabin alırsın olmadı 5+1 alırsın o bile işinizi görür :) (iş görmekten kastım ses çıkartmak :) )

burck demiş ki:
Arkadalar bi prova stüdyosu açmak istiyoruz çok basit bi şekilde. İki tane Ibanez TBX30R, bi tane tavsiye edeceğiniz bi bas amfisi. Davul ve yine mikrofon (sm57 hoşuma gitti) için tavsiye edeceğiniz ekipman. Mikrofon olayını hiç anlamadım açıkçası mikrofonu direkt amfiye giriyorlar normalde okulda ya da genel olarak stüdyolarda, konserlerde mixer'e. Biz neye gircez acaba :D Bi tane mic preamp almayı düşünüyorum aynı zamanda evde kaydetmek için vokal ve enstrüman. Burdan bi kabin alıp ona falan mı gircez hiç anlamadım :) Ayrıca bas amfisi kaç watt olmalı ki sesler patlamadan adam gibi çıksın.. Çok sağolun..

slmlar bıraz yıkıcı olacak ama o paraya açman ımkansız kucukde olsa 2 cı elde olsaa kablolarına kadar ıvır zıvıra para verceksın mıxer şart ucuz olsun dersen dahılı powerlı mixerlerde war 2cı el ,monıtor yapmıcaksan yerı geldıgınde 2 mıkrofon ısteyen gruplara tek var onu kullsnın dıdeksen dprun yok :LOL: sm 57 gıtar ve perkusyon kayıtlarında klasıktır aman vokal yapma sm58 daha ıyı hatta madem para az al 2-3 carol mıc basıt olsun onuda mıxere gırıp bı kolandan vereceksın hucum kayıt alacam dıyosan seskartı lazım bılgısayar baglantını mıxerden ona yaparsın ındırırsın bı condenser mıcrofon tepeden tabı 48 volt phantom pover ıstıcek ses kartından yapıştır gıtsın :idea:

en önemlı nokta yalıtım sallamada olsa 30 wat rmslı bass amlısını çaldıgında ınler orası davuldan duyamıyoz derler açtıkça açarlar mekanın elverişli degılse olmaz atarlar 2 gunde senı

bu soyledıklerım hanı olmıcagı oldurmak gıbı bişey ya bekle para bırıktır ufak ama guzel bışey yap yada rıske gırme bence bunlar bı dsp kartına 900 yuro verıp aç gezen bı adamın tecrubelerıdır :LOL: :LOL: :LOL:

öncelikle bildiğimiz stüdyo kavramına göre bu iş yalıtımsız olmaz okhay arkadaşın dediği gibi 2 güne şutlarlar oradan :)

amfilerine gelince 30-35 wattlık gitar amfileri davulun yanında cep telefonu gibi kalır bass amfisi hissedilen sesler verdiği için belki yırtar ama gitarları duymak çok zor olucaktır kendini duysa bile ekip tamamen duyamaz bu sorunu genel kanıya göre power mikser alıp amfileri mikrofonlayıp PA sistemden ortama vererek çözebilirsin power mikser ve ortama göre 2 ya da 4 kabin alırsan sorununu çözersin eğer hala düşünüyosan özelden ulaş bana pm mail v.s. yardımcı olmaya çalışırım

Geri