Ses kartı mı? Prosesör mü.

Bi süredir para biriktiriyordum Line6 Gx için fakat o ürünün bu ay do-re müziğe gelmediğini öğrendim.UX1 gelmişdi 2 haftada tekrar biriktirdim eksik kısmı onu alacakdım onlarda satılmış açıkcası sıkıldım pc'nin onboard ses kartıyla, forumdan bi abimiz gayet iyi sonuclar alabileceğimi söylediği için ve netteki videolardaki ses kayıtları beni fazlasıyla etkilediği için istiyordum fakat suan istanbulda bulamıyorum =).Aklıma pod 2.0 gibi o civarlarda bişey almak geldi fakat kararsızım çünkü yaz sonuna doğru sağlam bi prosesör almayı düşünüyordum bi danışayım fikir alayım dedim.Bu arada istanbulda başka line6 ürünleri satan yerde işime cok yarayabilir simdide cevaplar için tşkler.

on board ses kartıyla güzel kayıtlar alamazsın genelde kaydederken gecikme sorunu olur onboard ses kartlarıyla bide genelde mikrofon veya gitar sokmak için girişleri uygun olmaz

eğer sadece procesorle kayıt almak istiyosan
usb baglantısı olan bi procesor alman daha faydalı olur
boss gt-10 , pod xt veya x3 , zoom g7.1ut ,zoom g9.2tt bu modellere bi bak
bu tip yeni nesil usb girişi olan procesorleri pc ye takıp driverlarını yükleyince ses kartı işlevi görüyolar

pod 2.0 boss gt8 gibi eski modelleri bu şekilde kullanamazsın o yuzden alıcagın alette usb aracılıgı ile kayıt yapılıp yapılmadıgını araştır öyle al alırken

• Konu Sahibi Konu Sahibi
alperrrr demiş ki:
on board ses kartıyla güzel kayıtlar alamazsın genelde kaydederken gecikme sorunu olur onboard ses kartlarıyla bide genelde mikrofon veya gitar sokmak için girişleri uygun olmaz

eğer sadece procesorle kayıt almak istiyosan
usb baglantısı olan bi procesor alman daha faydalı olur
boss gt-10 , pod xt veya x3 , zoom g7.1ut ,zoom g9.2tt bu modellere bi bak
bu tip yeni nesil usb girişi olan procesorleri pc ye takıp driverlarını yükleyince ses kartı işlevi görüyolar

pod 2.0 boss gt8 gibi eski modelleri bu şekilde kullanamazsın o yuzden alıcagın alette usb aracılıgı ile kayıt yapılıp yapılmadıgını araştır öyle al alırken
Hocam sorun o işte o tarz aletleri yaz sonu gibi alacağım.Yani sonucda aralarında benim gözüme kestirdiklerimin en ucuzu bile 650 gibi bi rakam acıkcası internette podfarm kullanarak cok güzel alınan kayıtlar var ama niyeyse bulamıyorum line6'in o seskartlarını.

Zoom G2.1u
Digitech rp155,255 bunlar biraz daha ucuz ve usbyle kayıt konusunda işini görebilir

ama podfarmla alınan kayıtlar kadar güzel tonlar alınabilirmi bunlardan onu bilmiyorum

Cok detayla ilgilenmiyorsan arkadasin bahsettigi G2.1u vs. tavsiye ederim. Ama tube Preamp olsun dersen G7.1ut al iyi cihaz baya. Bagla amfiye gumbur gumbur cal oldukca da heavy soundu var yeni nesil Zoomlarin.

24-bit usb kaydi yapabilen processorler bunlar ve Pod X3 serisi.

Pod Farm ile kayit icin de Line 6 UX2 gibi ses kartlarina yonelebilirsin. Bir arkadasin dedigine gore Dual tone bile destekliyormus. Ama barda orada burada rahat etmek icin processor bence.. Yok laptop tasirim ve iyi laptopum var dersen karar senin. Processor daha rahat bence..

En onemli soru ; Butcen ne kadar ?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
progressiva demiş ki:
Cok detayla ilgilenmiyorsan arkadasin bahsettigi G2.1u vs. tavsiye ederim. Ama tube Preamp olsun dersen G7.1ut al iyi cihaz baya. Bagla amfiye gumbur gumbur cal oldukca da heavy soundu var yeni nesil Zoomlarin.

24-bit usb kaydi yapabilen processorler bunlar ve Pod X3 serisi.

Pod Farm ile kayit icin de Line 6 UX2 gibi ses kartlarina yonelebilirsin. Bir arkadasin dedigine gore Dual tone bile destekliyormus. Ama barda orada burada rahat etmek icin processor bence.. Yok laptop tasirim ve iyi laptopum var dersen karar senin. Processor daha rahat bence..

En onemli soru ; Butcen ne kadar ?
Hocam bende prosesör taraftarıyım fakat alana kadar ses kartıyla idare etmek istiyorum.Yaz sonu gibi g9 2tt gt10 felan düşünüyorum.dorede olsaydı gx yada ux1 şimdiye almışdım fakat ordada olmayıncabaşka şeylere yönelmek zorunda kaldım.
Bütcemde 250 gibi elime harcamadığımı kenara koyorum zaten gx için 170 yapdım bakdım gelmemiş 240yapdım ux1 için oda yok gidiyor bakalım öyle bişey alana kadar.

o zaman prosesör alma sadece ses kartı al. Guitar rig 4 veya amplitube artık denersin hangisi hoşuna giderse onu kullanırsın. Tavsiye ederim guitar rig 4 çok iyi olmuş. Biraz sistemde düzen bilmen gerek işte, ne nereye konmalı gibi...

Onboard ses kartıyla yaptığım kayıtlarda kullandım ve fena memnun olmuştum o halde bile. Şans işte onboard olmasına rağmen gecikme yoktu bende.

smtzdmr demiş ki:
o zaman prosesör alma sadece ses kartı al. Guitar rig 4 veya amplitube artık denersin hangisi hoşuna giderse onu kullanırsın. Tavsiye ederim guitar rig 4 çok iyi olmuş. Biraz sistemde düzen bilmen gerek işte, ne nereye konmalı gibi...

Onboard ses kartıyla yaptığım kayıtlarda kullandım ve fena memnun olmuştum o halde bile. Şans işte onboard olmasına rağmen gecikme yoktu bende.
Benimde onboardda olsa kötü degil gecikme olayı fark edilecek seviyede degil fakat mesela clean tonlarda cızırtı sıfır hiç yok mükemmel ama işin içine pedaller efektler girmeye başladığında kaldıramıyor kart xD

Ses kartında ziyade hoparlörleride değiştir. 2+1 güzel denebilcek hoparlörlerden al. Maddi olarak imkanın varsa tabiki transparan yapıda ve kayıtlar için yapılan referans hoparlörleri bu işin piridir.

dostum , şu linkteki rehberi iyi incele cok eski olmasına rağmen cok faydalı. mikrofon girişinden alma sesi direk fark etti. ben uzun süre guitar rig kullandım hic memnun deilim falan diye geziniyodum mikrofon girişiyle kullanırdım. line-in girişinden bağlayınca bile cok fark var. amplitube 2 kullanıyorum su an cokta iyi yapmış adamlar.

link : http://forum.donanimhaber.com/m_17614771/tm.htm

Ben amplitube kullanıyorum lakin bu tür programlardan sound yazmak biraz zaman gerektirir ve kesinlikle onboard ses kartıyla olacak iş değildir.Zamanla öğrenirim diyorsan iyi bir kart al m-audio fireware solo veya line 6 ux serileri gibi öyle gayet işini fazlasıyla görür evde.

ikinci pcime takılı olarak ux2 kullanıyorum.ki pcimin kongügürasyonu 512 sd ram celeron işlemci onboard ses kartı.kaydederken ve çalarken 0 gecikme var.o yüzden denemek lazım derim ben.alete hakimseniz şayet.amplitube lar yada guitar rig çok gereksiz geliyor bi yere kadar.guitar rig tamamen gereksiz de.amlitube lere herzaman ihtiyaç var :)

Sanırım Gx + metalshop ve fx junkie alacam.Sonucda ux2 veya ux1 in farkı sadece giriş ve cıkıslarmış 2.1 ses sistemi kullanıyorum ve stereo cıkış yeterli olacak mikrofonada ihtiyacım yok zaten. =)

Geri