Rack pre-amp ve Kafa amfiler

Selamlar,
Marshall JPM-1 gibi rack preamplar ile kafa amfilerin farkları nelerdir? Kafa amfi de bir preamp mıdır, ikisi de direk ses kartına ya da miksere girilebilir mi gibi sorulara cevap arıyorum, bilgili insnalardan yardım bekliyorum:)

Kafa amfilerin ayni zamanda, tonun cok onemli bir parcasi olan power tube'lari iceren, power amp denen power kati da mevcuttur, ki tonun bana gore %40'ini falan olusturur, bu power tube'lar volume acilarak zorlandiginda (devreye ve kullanilan lambalara gore degisir) cok daha organik bir drive tonu elde ettirir.

Line out cikisi varsa, XLR kablo falan kullanarak miydi neydi galiba ses kartina baglanabiliyordu, balanced hale getirilip, sacmaliyor da olabilirim, direkt dar aciyla mikrofonlayarak kayit yaptigimdan dolayi line girisleri hakkinda hicbir fikrim yok o yuzden, simdiden ozur dileyeyim ne olur ne olmaz.

martin_06 demiş ki:
Selamlar,
Marshall JPM-1 gibi rack preamplar ile kafa amfilerin farkları nelerdir? Kafa amfi de bir preamp mıdır, ikisi de direk ses kartına ya da miksere girilebilir mi gibi sorulara cevap arıyorum, bilgili insnalardan yardım bekliyorum:)
Kendin diyorsun ya işte preamp yani sadece preamp... Sen gitarı preamp a girersin fakat birde poweramp lazım ki bunu kabine bağladığında ses alasın. Kafa amfilerde içinde preamp ve poweramp olarak birlikte bulunmaktadır.

Direk ses kartına girme gibi bir olayı yok bahsettiğin sistemlerin. Mantık analog olduğu için burada kabininde tona muazzam etkisi olacağından mikrofonlayarak kayıt yapabilirsin... Onu anca rack prosesörlerde yada normal usb girişi olan prosesörlerde bilgisayara giriş yapabilirsin.

İlla rack olmasına gerek yok preampler ses kartına girilerek kullanılabilir, fakat arada kabin modellemesi olmadan hiçbirşeye benzemez. :)

rack preampın avantajı kendi isteğine göre sayısızca poweramp seçeneği kullanabilme imkanı. ister mesa al ister marshall hangi poweramp kullanmak istiyorsan. yalnız şöyle bir durum var poweramplarlar preamptan oldukça pahalılar.yani 600-800 arası tube preamp alırsın ama tubepoweramp biraz zor.

evet yok aslında tam anlamıyla preamp bile değil analog sinyalle preamp simulasyonu yapan bir alet. ama çoğu tech 21 ürünü gibi doğrudan sistem için tasarlanmış ve bu konuda oldukça başarılı. şuda değişmez bir gerçek hiçbir zaman simulasyonu aslı gibi olmaz.fiyat kazanç oranını kendin yapman lazım.

kardeş fark şu rack system tüm efektleri içinde bulunduran yaylı bir kasa şeklinde bir sistemdir. pahalıdır ama güzel ton verir mesela marshall jmp1 le angus young (ac/dc) tonlarını veya classic rock tonlarını havada karada alırısın ;)

kafa ise bir hoparlörün (kabin) üstüne gelerek sesi işleyen parçadır. şunu unutma her kombo amfinin bir de kafa versiyonu vardır. Ben genelde kafa kullanırım.(marshall jtm 45 ve mesa boogie triple retlifcier kullanırım )

kardeş fark şu rack system tüm efektleri içinde bulunduran yaylı bir kasa şeklinde bir sistemdir. pahalıdır ama güzel ton verir mesela marshall jmp1 le angus young (ac/dc) tonlarını veya classic rock tonlarını havada karada alırısın ;)

kafa ise bir hoparlörün (kabin) üstüne gelerek sesi işleyen parçadır. şunu unutma her kombo amfinin bir de kafa versiyonu vardır. Ben genelde kafa kullanırım.(marshall jtm 45 ve mesa boogie triple retlifcier kullanırım )
Foruma hizli giris yapan genc arkadaslardan biri daha, hos geldin diyerek baslayalim. Senin hitap seklinle konusursak kardes israrla triple rectifier'i; triple retlifcier diye yaziyorsun oneri vermeden once sunu bir duzelt. Ama mesajinda asil kafa karisikligi ile yikilan kisim su: bir rack unitesinin rack unitesi olarak adlandirilmasi icin ozel olarak hic birsey barindirmasina gerek yok, ismi uzerinde rack raf demek, dolayli veya dolaysiz olarak efektle bir alakasi yok.

Standard olarak bilgisayarlar icin de kullanilan 19 inch genisliginde (artik iflas edeli cok olan WE'nin 23 inchlik raf standardini saymazsak) ve yukseklik olarak 1.75 inch ve katlari olup raflara takilan hersey rack unitesidir, yikadigin camasir bile olsa, ustelik rack uniteleri gitaristler daha amplifikatoru duymamisken, transistor icad olunup John Bardeen ilk nobel odulunu bile kazanmamisken, ve hatta daha 2. dunya savasi olmadan bile yaygin sekilde mevcuttu, ne cikisi ne de yaygin kullanilisinda gitaristlerin gozle gorulur bir katkisi yoktur yani.

Gitarist icin bu rack unitesi denilen sey sey power conditioner olabilir, power-amp olabilir, wireless system olabilir, EQ olabilir, preamp olabilir, tek basina noise gate olabilir vs vs. Bunlarin hepsi ayri ayri rack unitesidir, AC-DC tonu almakla da bir alakasi yoktur. Rack sistemlerin pahali olmasi gibi bir on kabul de yanlis. Alesis'in efekt prosesorleri ornegin son derece ucuzdur, baska tonla markanin EQ lari falan da (ornegin Phonic). Rafa takiliyor diye birseyin daha iyi oldugunu dusunmek ancak Turkiye'de genc olmakla mumkun herhalde. Hadi foruma hosgeldin tekrar.

Kısa bir özet: Her gitar amplifikatörü üzerinde, combo veya kafa kabin olsun 1-Preamfi katı 2-Güç katı bulunur, (power amp da burasıdır). Preamfi katında ton kontrolleri bulunur, power amp ise hoparlörü sürer. Gitar preamfileri kumaşçıdaki renk ve doku çeşitliliği kadar farklılık gösterir. Bu yüzden çok çeşitli preamfiler bulunur. Gitarın üstündeki aktif manyetik devresi de bir preamfidir, 19" ENGL e530 da.
Preamfiler GENELLİKLE hoparlörleri çalıştıramaz, fakat çıkış seviyeleri ses kartlarına mikserlere girmek için idealdir. Combo amfi üzerindeki veya kafa üzerindeki line out çıkışı, preamfi çıkışıdır.
Power amfi çıkışı ise (eğer amfide bu çıkış yoksai hoparlör kablolarını sökerseniz, olur size power çıkışı) kesinlikle ses kartlarına ve mikserlere bağlanmamalıdır. Çıkış seviyeleri çok yüksektir.
Preamfilerin ses kartı bağlantısı, amfi kabininden duyduğunuz sesi ses kartına GENELLİKLE iletemezler, "bu ne ya?" dedirten tuhaf bir ses verirler. Bunun için kabin simülatörleri veya kabin simülasyon özelliği olan PREAMFİ kullanmanız gerekir.
@Sinan Güngörer 'in hazırladığı videolara göz atıp yorumları da okursanız daha çok aydınlatıcı olacaktır.

...bir rack unitesinin rack unitesi olarak adlandirilmasi icin ozel olarak hic birsey barindirmasina gerek yok, ismi uzerinde rack raf demek, dolayli veya dolaysiz olarak efektle bir alakasi yok.

Gitaristlerin çoğu erkek malum, o nedenle de erkek egemen dille konuşuyoruz. Siz anlamını açıklayınca aklıma geldi, "rack" sözcüğü Amerikan argosunda başka bir anlamda daha kullanılıyor. Aşağıdaki siteyi açan hınzır ve muzip tayfa da bunu düşünerek yapmış sanırım:
http://www.hugeracksinc.com/forum/

Sitenin ismi ("devasa raflar") Nadide Sultan tarzı hatunların fotolarını göreceğiniz hissini uyandırıyor, Amerikan argosunda "devasa çuçular" olarak da anlaşılabiliyor çünkü:) Oltaya gelip girenler bir bakıyor ki gitaristlerin ekipman sitesi:) Bilmeyenlere tavsiye ederim forumu:)

Rack sistemlere güzel orneklerden biri.
media_preview.php.jpg

Geri