fantazi konfigurasyon

Gecenlerde cok karmasIk bir soru sormustum, o gunden bu yana kitap ve internet karistiriyorum. Bazi seyleri ogreniyorum bazi seylerde kafam daha cok karisiyor. Amacim eve kucuk bir kayit ortami kurmak -mumkun olan en dusuk butceyle. Album cikaracak degilim, tek derdim kafamdaki fikirleri sese dokmek. Kayitlarin kalitesi cok dert degil, mesela 16/44 ise niye 24/96 degil diye sikayet edecek durumda degilim. Yapacagim sey muzige benzeyen fakat aslinda notali muzik olmaktan ziyade ses cumbusu olan bir sey. Onem sirasina gore 4 anahtar eleman sunlar:

1. civcivli elektronik sesler, samplelanmis enstruman veya baska sesler
2. gitar
3. vokal veya alanda kaydedilmis insan/doga sesleri
4. loop veya sample uzerinden davul

Dedigim gibi kalitesi cok onemli degil, bence yaraticilik daha onemli, baska bir deyisle param yok ve henuz yeni oldugum icin alacagim aletin hakkini veremem. Manic Street Preachers The Holy Bible albumunu istedikleri rengi yakalayabilmek icin profesyonel studyo yerine demo studyosunda kaydetmisler ve iyi ki de oyle etmisler. Benim de istedigim zaten kirli bir ses, cillop gibi bir ses degil. Kayitlari bir seferde tek, en fazla iki kanal, yapacagim.
Bu durumda kisitli bir butceyle fantazi bir konfigurasyon yaparsak ne tavsiye edebilirsiniz? Tek tek parca tavsiyesinden ziyade birbirine uyumlu calisabilecek parcalar butunu tavsiye edebilirseniz sevinirim. Ben kendi ogrendiklerimle asagida kaba bir konfigurasyon yaptim. Soru yine karmasik olduysa bu kafamin karmasik olmasindandir, lutfen gereksiz yere hasin cevap vermeyin, ayrica forumdaki neredeyse butun basliklari okudum. Herkes sizin gibi bilgili degil, ogrenmeye calisiyoruz, zaman aliyor. Tesekkurler.

Benim fantazi konfigurasyonum:
PC: P4, 1 GB DDR RAM, vs.
Audio/MIDI Interface: Audiophile PCI ya da Tascam-Edirol USB (Anlamadigim sey Audio Interface olduktan sonra ayri ses kartina gerek var mi? Ayrica baktigim interfacelerde preamp var mi anlayamiyorum. Mumkunse icinde olsun, ayri para vermek istemem. Condenser mic kullanmayacagim icin phantom onemli degil.
USB Midi Controller Keyboard -elimde Midiman 61 var isimi gorur
Johnson J-Station Amp Taklitcisi ya da NI Guitar Rig, Line Pod gibi gitari devreye sokmami (amfiyi pas gecerek) saglayan bir alet
Dinamik Mikrofon -her sey bununla kayit
Sonar veya Reason -kayit, mix, master (o asamaya gelebilirsek) ve samplelanmis enstruman kullanmami saglayabilecek program. Bunlar fazla kacarsa n-Track, Adobe Audition gibi wave editleyebilecegim bir sey (bunlarla kaba bir mix de yapilir mi?), fakat hala enstruman sesi veren baska bir seye ihtiyacim olacak.

Ufak bir hatırlatma yapayım. Audiophile PCI da mikrofon için preamp bulunmuyor. Ya bir invisible mic. premaplı mixer alman lazım ya da, audiobuddy (idi sanırım) mic preamp ı alman gerekir.

Oncelikle, ses karti ve audio interface ayni sey, daha dogrusu ses karti audio interface'in bir alt kumesi. Dolayisiyla ornegin bilgisayara USB ile baglanan bir audio interface aldigin zaman ayrica ses karti almana gerek yok.

Yazdigin bilgisayar konfigurasyonu gayet iyi. Ses arabirimi olarak Tascam US 122'yi dusunebilirsin:

US122.jpg

Iki mikrofon girisi, iki line veya instrument girisi (gitar icin), MIDI arabirimi, zero latency monitoring ve kulaklik cikisi. Ustelik yaninda sample calmak icin Giga Sampler 24 ve ses kayit/MIDI sequencing icin Cubasis ile birlikte geliyor. Fiyati 200 dolar.

Butce elverdigi zaman iki programa daha ihtiyacin olacak. Bunlardan biri, bahsettigin civcivli sesleri cikarmak, sample'lar uzerinde operasyon yapmak, ve genel anlamda ses yaratip yogurmak icin kullanilacak. Secenekler:

Reason veya Project 5.

Sonra, Cubasis'ten daha genis kapsamli kayit, miksaj ve MIDI yetenekleri bulunan bir kayit programina ihtiyacin olacak. Bu alanda secenek cok ama loop'larla ilgilendigin icin aslinda yine seceneklerin ikiye iniyor:

ACID veya Sonar.

Birinci gruptan sectigin programi ikinci gruptan sectigin programin icinde Rewire client olarak acip ikisini birlikte kullanarak calisacaksin.

Benim senaryom bu.

Geri