Ds1 Ve Dip Gürültüsü Sorunu

Ustalar ve arkadaşlar DS1'de neden bu kadar dip gürültüsü var hatta Ts9'da da ona keza öyle gürültülü e ikisi birlikte boost yapılınca daha da bi artıyo gürültü her sus ta pedalları kapatmakmı gerekir öyle bi imkan zaten söz konusu olmaz ama neden böyledir elbet tabi gitarım kaliteli değil ama daha inputlarına herhangi bir jack takılmadan dahi gürültü yapıyorlar kaldıki daha güçlü ve iyi gitarla denemeye kalktığımda daha kötü oluyo. Bunun bir çözümü varmıdır bilen birileri anlatabilirmi.

Amfini bağladığın prizin topraklaması olmayabilir. Farklı prizlerde önce bir topraklama sorununun olup olmadığını kontrol et.

Eğer hala bu problem varsa gitarın devrelerinde bir sorun olabilir. Köprüye topraklamanın yapılıp yapılmadığını kontrol et. Eğer bilgisayar önü gibi bir yerde çalıyorsan manyetiklerin gürültü alıyor olabilir, bunu da göz önünde bulundurabilirsin.

Eğer bunları denedikten sonrada sorun devam ediyorsa gitarın ve pedalları bir ustaya götür ve orada da dene. Sorun varsa pedallara bir baktırırsın sorun yoksa evdeki problemine çare ararsın.

:)

genelde topraklamalarını çok iyi yapmıyorlar pedalların özelliklikle boss ve ibanezin bu modellerinde (bende de aynısı var) .. benim crybabyide aynı sorun vardı hatta baya bir fazlaydı yani cleande wah kullanmak ölümdü neredeyse :) içini açtım ve pedalların içindeki potlarda topraklama sorunu yaptıgını gördüm..yani topraklamayı pota baglanan kablolardan birinin ucunu potun üzerine lehimliyorlar ve buda cok saglıklı olmuyor,hatta potu değiştirirken üzerine lehimlemek için iki kez falan potu değiştirdim yani potlar lehimi çok sevmezmiş yanarmıs hemen o yuzden..herneyse sonrada topraklama için gelen kabloyu potun üzerine lehimlemek yerine kasaya lehimledim..sonra ise hiçbir dip gürültüsü yok eger üşenmezsem bi gün ds1 ve ibanezide aynı şekilde yapıcam..

potun üzerine lehimleme dedğim açtıgınızda görürsünüz potun üzerindeki yuvarlak boş yer..kanımca kasaya lehimlemenin hiçbir zararı olmaz diye düşünüyorum..:)

espvin demiş ki:
Ustalar ve arkadaşlar DS1'de neden bu kadar dip gürültüsü var hatta Ts9'da da ona keza öyle gürültülü e ikisi birlikte boost yapılınca daha da bi artıyo gürültü her sus ta pedalları kapatmakmı gerekir öyle bi imkan zaten söz konusu olmaz ama neden böyledir elbet tabi gitarım kaliteli değil ama daha inputlarına herhangi bir jack takılmadan dahi gürültü yapıyorlar kaldıki daha güçlü ve iyi gitarla denemeye kalktığımda daha kötü oluyo. Bunun bir çözümü varmıdır bilen birileri anlatabilirmi.

probleminiz gain ile alakalı.

oncelikle single manyetik dip ses yapar.bundan kaçış yok.
ancak siz ds 1 i bosst layınca dediğiniz zaman ne demek istediğinizi anladım.

iki pedalın drive ını da bi miktar kısın.
hatta baya kısın. problem onla alakalı.
her sus ta eğer 2 pedalı boost etmek amacıyla kullanıyorsanız gainleri fazla ise ancak rahatsızlık verir. yoksa kapatmanıza gerek yok.

kaldıkı sahnede vs o dipses duyulmayacak, ama 2 pedalın da drive ını kokler çalmaya çalısırsanız imkansız olur her sus da viyak viyak seslere maruz kalırsınız :)

kısacası önerim drive ları kısmanız. pedallarda bi arıza olduğunu sanmıyorum

Malzeme kaliteleri çok yüksek olmadığından bir dip ses oluyor zaten bide boost amacı ile kullanıyorsan o ses katlanıp dayanılmaz hal alıyor.Eğer boost olarak kullanıyorsan yalnızca ses sinyalini biraz yükselmek amacıyla yaklaşmalısın olaya bu pedallarda yani gaini 2 3 lerde gezdirceksin.Gain potunu çok açarsan yarıiletken elemanlar doyuma girecektir ve clipping arttıkça dip ses üretecektir kısacası gaini kısmalısın.

Tahminimce arkadaşın gitarı single manyetiklere sahip, normal dist da zaten fazlasıyla dip gürültüsü yapar üzerine od pedalı ile bostluyor, dip ses çok daha fazla artıyordur. Tavsiyem ya humbucker manyetikli bir gitar alman yada manyetiklerini değiştirmen. çift sarımlı single lar var dip ses yapmaz yada single görünümlü humb. mayetikler var tercih senin dost kolay gelsin.

Geri