Enfold Darkness

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda Kount tarafından 12 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  Matt Brown: Lead gitar ve vokal
  James Turk: Ritm gitar ve vokal
  Justin Corser - vokal
  A.J. Lewadowski - bas
  Jack Blackburn - davul

  Enfold Darkness, Nashville Tenessee gibi normalde countrycilerin ve arada sırada crunk rapçilerin çıktığı bir noktada doğmuş bir teknik death metal grubu - fakat teknik death deyip geçmemek lazım. Zira bodoslama teknik riff'leri ard arda yığıp da bütün arz etmeden yayılan tip bir teknikaliteden bahsetmiyoruz burada - ya da hiçbir amacı ve belirlenmiş yönü olmadan sağa sola yayılan, üst üste paso riff yığan bir müzikten de.

  Enfold Darkness'ın müziğini en iyi aslında akan bir nehir olarak tanımlayabiliriz - zaman zaman coşan, zaman zaman beklenmedik şekilde sakinleşen ve dingin dingin akan, zaman zaman sınırları zorlayan ama her zaman son derece akıcı. Bu durumun genel olarak sorumlusu grubun uyumu: Matt Brown ve albümde seans müzisyeni olarak gelen Matt Low'un soloları, genel olarak ritm/elektrogitar uyumu ve Jack Blackburn'ün son derece sert ve mekanik ritmlerden canlı ve coşan ritm çıkışlarına geçebilmesi biraraya geldiğinde resmen durdurulamaz bir canavar ortaya çıkartıyor.

  Grubun tek bir albümü var.

  ''Our Cursed Rapture'' şarkı listesi

  1. The Rise of the Greatest Fornicator
  2. In the Galleries of the Utmost Evil
  3. Our Cursed Rapture
  4. The Benefits of Your Demise
  5. Exaltations (Part I)
  6. Exaltations (Part II)
  7. Dead in the Brine
  8. Altars of Perdition
  9. The Sanctuaries

  Uzun lafın kısası, sert müzik seven ve gerçek anlamda epik bir şeyler dinlemek isteyenlere tavsiyemdir. Ha, ufak bir not, yürürken ya da bir işle meşgulken çok anlamsız gelebilir: albümün havasnı yakalamak için sakin kafayla dinlemeniz tavsiye edilir - hoş, sakin kafayla death metal dinlemek nasıl bir eylemdir o ayrı bir soru.
   
 2. ''Our Cursed Rapture'' hakkında

  Her şeyden önce baş belası ''müzik etkileşimleri'' kısmından başlayalım. Şimdi teoride ''teknik death metal'' yaptığı söyleniyor bu grubun. Fakat albüme yayılmış müzik gurmesine bakarsak tek bir türe sokmanın imkansız olduğunu görürüz. Albüm trash, black, death, power metal türlerinin mükemmel bir bileşkesinden oluşuyor. Vokal olarak direkt black ve death'ten alışkın olduğumuz tiz ve tok brutal vokalden şaşılmıyor - fakat bu asla bir eksi değil. Bir başka yön, normalde black metalden alışkın olduğumuz Satanizm yüklü temalar varmış gibi göstermesi - fakat sözler ilerledikçe anlatılan hikayenin aslında çok farklı olduğu ortaya çıkıyor. Normalde buna devam ederdim, fakat kendiniz keşfetmeniz daha iyi olur - tek söyleyebileceğim şey, sözler çeşitli perspektif oyunları ile dolu ve ilk etapta göze çarpandan daha derin.

  Aslında albüm 37 dakika ile dinlediğim en kısa albümlerden birsi. Fakat bu 37 dakikaya aslında deli gibi içerik doldurmayı başarıyorlar. Albüm resmen ''niteliğim ben, niceliğimi boşver'' dercesine yarım saatte pek çok daha uzun albümden kat be kat daha fazla yaratıcılık, enerji ve coşku dolduruyorlar.

  Müzik genel olarak son derece akıcı. Evet farklı ya da aynı olduğu halde tanınmaz hale sokulmuş riff'ler (aşağıda açıklayacağım) ard arda diziliyor, o kaçınılmaz... fakat adamlar şarkıya film gibi yaklaşıyorlar. Başlıyor, coşuyor ve sonuna doğru bir kapanışa gidiyor. Gerçek anlamda ''şarkı yapısı'' diyebileceğimiz bir tek ''Dead in the Brine'' var - zira daha bir 'şarkı' gibi bir şarkı kendisi. Sadece o şarkının aynı noktaya dönüşleri olan bir başı-sonu-geçişi 'nakaratı' var.

  Diğer şarkılar imkansız bir sürükleyicik ile akıyor - grup rahatça daha yavaş ve sakin yerlerden daha sert yerlere geçebiliyor ve riff grupları arasındaki geçiş (misal Into Eternity denen tren kazasının tersine) o kadar pürüssüz, o kadar rahat ki, fark etmiyorsunuz bile çoğu zaman. Hani birden ''lan ben ne dinliyorum, az önceki süper rifflere nooldu, bu ne lan'' demiyorsunuz asla; grup sizi kendisiyle birlikte o kadar güzel sürüklüyor ki, sorgulamadan riff'lerin ''evrimini'' dinliyorsunuz.

  Albüm tam anlamıyla ''epik'' ve imkansız bir tür ''güç eğrisi''ne sahip - zaten boyun kıracak hızda başlayıp, her şarkıda bir öncekinin üstüne çıkıyor ve kat-i suretle bir kırılma noktasına gelmiyor. Tam ''abi bundan daha iyisini yapamazlar herhalde'' dediğinizde birden ''ondan daha iyisi'' ile karşınıza çıkıyorlar. Ki bu konuda, zaten yeterince kafanızda oturttuğunuz son derece gaz ve efsanevi bir riff ya da tarama varsa, aynı şarkının ilerleyen noktalarında daha yavaş, daha hızlı ya da tanınmayacak hale sokulmuş halde karşınıza çıkma olasılığı hep var, zira dediğim gibi grup ritm ve hız geçişlerinde son derece rahat ve buz üstünde kayarcasına akıcı.

  Özellikle spoiler verecek bir nokta var. Albüm soloları çok güzel kullanıyor. Armonik gitar numaraları ve çift gitar giden danslar, birbirine doğru eriyen farklı sololar derken kendinizi dişlerinizi sıkmış hasta olduğunuza aldırmadan handbang yapar buluyorsunuz (ben buldum mesela). Bu gitar cambazlığının sırf ''teknik olsun'' diye yapılmadığını sanırım bu ana kadar anlatmayı başarmış olmakla birlikte, spoiler kısmına gelmek istiyorum mesajın. Aşağı yazacağım şey, albümün inlay card'ından alıntıdır. ''Dead in the Brine'' şarkısında şöyle bir geçiş var:

  (Solo - Matt Brown) (Solo - Matt Brown) (Solo - Mike Low) (Solo - Matt Brown) (Solo - Mile Row)

  Ve bunlar şarkının bütününe yayılmış değil - şarkı birden coşuyor ve siz neye uğradığınızı şaşırmışken solo üzerine solo ekliyor ve asla, asla, teknik numaralarla şov yapmak için uzatılmış hissi vermiyor.

  Ki albümün en büyük güzelliği bu belki de. Az ama son derece, hatta imkansız derecede öz. Ömrümde ''mükemmel'' sıfatını bir albüme vermem için pek çok kriterin biraraya gelmesi gerekli: vokalin tonu güzel olacak, teknik açıdan zengin olacak ama teknik olacağız diye baymayacak, akıcı olacak, atmosfer sahibi olacak, yeterince sert olacak (ne aşırı sert ne aşırı yumuşak), şarkılar birbirine doğru rahtça gidecek, bitirdiğimde bir kez daha dinlemek istetecek bana....

  ...ve Enfold Darkness'ın ''Our Cursed Rapture''u tek kelimeyle MÜKEMMEL bir albüm. Tek saniyesi boşa harcanmamış, 10/10'luk bir albüm.
   
 3. Bir süredir dinlediğim bir grup öyle fazla sevdiğimi söyleyemem ama müzikleri güzel, bir çok tarzı harmanlamışlar, hakikaten album dinlerken hiç sıkmıyor, bu tarz gruplar günümüzde epey çoğaldı aslında soundları modern black metal daha çok..black metal ile kendi tarzlarını harmanlayan çok grup var şu sıralar.. zevklere göre değişir ama tavsiye edebilirim bu tarzlarda dinleyenlere.. bu arada basscılarının youtube da güzel videoları var izleyin! :)
   
 4. senfonik black metale de kayıyor.
   
Benzer Konular
 1. mystery_
  Yanıt:
  1
  Gösterim:
  493
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş