Önlüğe son

İLLİ Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) öğretmen, öğrenci ve veliler arasında yaptığı “Okul kıyafetleri serbest olsun mu?” anketine göre “Önlük kalksın, serbest kıyafet gelsin” diyenlerin sayısı “Önlük uygulaması devam etsin” diyenlerin önüne geçti.

Esra YAZDIÇ / GAZETE HABERTÜRK

Gelecek öğretim yılından itibaren öğrenciler okula mavi önlük ya da okulların belirlediği formaları giymeden gidecek. İşte yeni öğretim yılında okullarda geçerli olacak kıyafet:

-Kışın pamuklu yazın keten pantolon giyilecek.
-Kota izin yok.
-Şort ve askılı giymek yasak.
-Kızlarda etek giyme. zorunluluğu yok. Etek boyu dizin hemen altında olacak.
-Erkek öğrenciler kışın renk şartı olmaksızın gömlek ve ceket giyecek yazın tişört serbest.
-Erkek öğrencilerde tek renk kravat zorunluluğu kaldırıldı.
-Kıyafetler dini, etnik, ideolojik sembol ve renkleri taşımayacak.
-Başörtüsü, türbana izin yok.
-Sandalet ve terlik gibi ayağı açıkta bırakan ayakkabılar giyilemeyecek.

‘SİYAH’ YASADAN DA ÇIKACAK

MEB, “Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık Kıyafetlerine İlişkin Yönetmelik”te de değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Yasada hâlâ ilköğretim ve or ta öğ re - tim okullarında okuyan çocukların “siyah” önlük giymesine yönelik kural var. MEB’in daha önce düzenlediği çalıştayda kıyafetlere serbestlik getirilmesi önerisi yer almıştı.

Poverty's No Crime diye güzel bir progresif metal grubu var. Grubun isminden hareketle, fakirlerin fakirliklerini gizlemek zorunda olmalarından, annelerinden babalarından utanmalarına neden olan sağlıksız toplum yapısından hoşlanmıyorum. Keşke fakirlik diye birşey olmasa, ama varsa da bunu gizlemenin sağlıklı bir tarafı yok bence.

Selam,

Kesinlikle Önlük ve Üniforma kaldırılmalı...
Çağdışı uygulama bitmeli...
Bırakalım bu zengin fakir edebiyatını...
Kolejlerde fakir...fakir okullarda zengin olmaz...
önlük değil çocuğun elinde i-phone olsun...
onada mı uygulama getirilmesi gerek..
Hiçbirşey olmaz arkadaşlar...

hoşçakalın

-Anne, X'te converse var, bende istiyorum!
-Baba, Y'de nike var alır mısın?

Muhtemelen lise de çok muhabbet döner böyle. Madem yurtdışında ki gibi serbest olacak, koridorda öpüşmekte serbest olmalı. Hani Amerikan gençlik dizi/filmlerinde koridor da kimseyi umursamaz bir şekilde bir birlerini yiyorlar ya... Ne müdür, ne de hoca "olm ne yapıyorsunuz" da demiyor.

çok saçma...
sadece okulda mı oluyor bu özenti durumları...
dışarda hiç buluştuğu görüştüğü arkadaşı olmuyor mu...
onlardan özenmiyormu...
birde bu kıyafete marka olayı bitti artık...
şimdi cep telefonu...oyun konsolları daha ilgi çekici...
dizi-film başka...gerçek hayat başka...
herkeste bayılmıyor aman öpüşsek sevişsek diye...

sınıf ayrımcılığı ilk okula kadar zaten inmiş durumda önlük en azından ailelerin sosyo eknomik farklarının üstüne azda olsa örtü örtüyor ve öğrencilerin ezilmesini engelliyor bence bu değişiklik yanlış diye düşünüyorum...

Hiç serbest bırakılırmı? Aklınız mantığınız alıyormu? Kıyafet firmaları nereden ekmek yiyecek? Fakir ailelere her yıl 200er liralık forma satıp nasıl zengin olacak?

Bizim ülkemizde kalkarmı? Kalk-maz...

sevgili actarus;kolejde fakir,fakie okulda zengin olmaz diosun.

ne yani? bütün zenginler koleje,diğerleri de hep devlet okuluna mı gidiyor? bu iki sınıfın birarada eğitim aldıkları hiçbir okul yok mu?

senin çevrende nasıl bilmiorum ama bu birçok devlet okulunda böyle oluyor.

statü farkı kabak gibi ortaya dökülecek,çok boktan bi uygulama.

Selamlar,

birTürk olayın iç yüzünü açıkladı...bu bir sektör nasıl dersaneler var...
her okulun anlaştığı firmalar var oradan almak gerekiyor...
işte paran yoksa...başka üniforma alarak kara ördek gibi ortaya çıkıveriyorsun...
Sevgili marzakela, ilköğretimde sınav yok...
isteyen istediği okula verebiliyor...
Önce önlük için o yaşlarda marka, ne giyeceğine çocuk pek farkında değildir...
Üniforma için ergenlik çağlarıdır...
Farklılık her şekilde belli oluyor...arkadaş grupları olmuyormu?
işte okul mu? askeri eğitim mi?
birde sanki hala 1960-70 'lerdeğiz...yıl 2010...
Yurtdışında nerdeyse her yerde serbest...
Aslında bu iş milli eğitimle alakası yok...
okul yönetimi karar alır ben serbest kıyafette eğitim vericeğim der olur biter...
Robert kolej de serbest kıyafet...milli eğitime bağlı değil..

hoşçakalın

actarus demiş ki:
Selamlar,

isteyen istediği okula veremez kardeşim... Eğer devlet okullarına veriyorsa okulun interlant alanları vardır. yani örneğin bir mahalle yada bir caddeye kadar sınırlı o caddeden sonrası yada mahalleden sonrası kayıt almaz. Özel okullarda dediğin gibi durum zaten. Ayrıca ilkokulda öğrencilerin marka peşinde koşmadıklarını sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz arkadaşlar.

tamam işte devlet okullarına ne tür öğrenciler gidiyor...
maddi durumu iyi olmayanlar...
maddi durumu iyi olanlar iyi semtte oturur...
7-12 yaşındaki birinin markayla ne alakası olur...
pokemon t-shirt spiderman t-shirt tü, şu bu peşindedir...
abartmayalım arkadaşlar...

actarus genel olarak sana katılıyorum ama küçük yaştaki çocuklarda marka takıntısı oldukça fazla. Tabii bunun önüne zorunlu kıyafetle geçilemez.

21. yy da Türkiye gibi bir devlette zorunlu kıyafet olmasının tek sebebi birilerinin karnını doyurmaktır...

İşin can noktası sen söyledin...
birtakım şeylerin değişmemesinin sebebi bu...
okul yöneticileri kim bilir nasıl anlaşıyorlar bu tekstil firmalarıyla...
sevil diye bir yerden alıyorduk üniformaları...
adamların yeri nişantaşında bir ev-atöliye gibi çalışıyorlardı...
şimdi kozmetik devi oldular...nerden nereye...
Çocukta o kadar kalite beğenisi nasıl oluşuyor...
kaldı ki giyim, tekstil, yabancı markada olsa öyle zor bulunan, pahalı olan şeyler değil...eskisi gibi değilki...
abartmayalım arkadaşlar :)

korn_u17 demiş ki:
actarus demiş ki:
Selamlar,

isteyen istediği okula veremez kardeşim... Eğer devlet okullarına veriyorsa okulun interlant alanları vardır. yani örneğin bir mahalle yada bir caddeye kadar sınırlı o caddeden sonrası yada mahalleden sonrası kayıt almaz. Özel okullarda dediğin gibi durum zaten. Ayrıca ilkokulda öğrencilerin marka peşinde koşmadıklarını sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz arkadaşlar.

parayı basınca o interlantlar nasıl açılıyor sen biliyon mu :) burası türkiye, paran olduğu kadar varsın, o kadar yaşarsın.
eşitsizlik her yerde, daha çocuk dünyaya ilk gözlerini açtığında eşitsizlik ilkesiyle donatılmış bir yere adım atıyor. okullardaki eğitim fırsat eşitsizliğini, cartı curtu ayrıa belirtmeye hiç gerek yok.
okul üniformasının kaldırılması elbet eşitsizliğe yol açar, haa diyeceksiniz şu anda mevcut sistemde tek tip kıyafet var çok mu hakça birşey uygulanmış oluyor, tabii ki asla.
sadece parası olanın eğitim-öğretim görebildiği bir ortamda tek tip kıyafetten önce çözülmesi gereken milyon tane sorun var. eğer gerçekten fırsat eştliğinden ve sosyal eğitimden yanaysanız, irdelemeniz, düşünmeniz gereken onlarca çarpıklık var.

Geri