Elektro Gitarı Parmaklarla Çalmak

Merhaba,

Elektro gitarı pena ile çalmak zorunlu mudur yoksa tercih meselesi midir?

Ben elektro gitarı pena ile çalamıyorum, uğraştım, uğraşmaya da devam ediyorum ama bir türlü beceremiyorum, olmuyor..

Geçenlerde beni kuzenim gördü ve güldü, elektro gitar pena ile çalınır dedi, sakın toplum için de parmaklarınla çalma dedi yoksa gülerlermiş. :)

Selim Işık'tan da dinledim, o da diyordu; akustik ve elektro gitar pena ile çalınır, klasik gitar parmaklarla çalınır..

Ama gerçekten ben pena ile çalmayı beceremiyorum. Parmaklarımı kullanıyorum, serçe parmağım hariç diğer dört parmağımı kullanabiliyorum.

Lütfen bana öneride bulununuz,
Elektro gitarı pena ile çalmak zorunluluk mudur, parmaklarımla çalmayayım mı, kendimi pena ile çalabilmeye zorlamalı mıyım?

Elektro gitarı parmaklarımla çalsam sorun olur mu ki, avantajı ve dezavantajı var mıdır? :(

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yaklaşık bir aydır elektro gitar çalıyorum. İlk defa da yaklaşık iki haftadır pena günde yarım saat kadar çalışma yapıyorum. Yıllar önce de bir süre klasik ve akustik gitar çalmıştım ve o zamanlar da hep parmaklarımla çalmıştım.
Dediğim gibi, iki haftadır günde yarım saat kadar pena ile çalışma yapıyorum.

Anladım ben de böyle tahmin etmiştim.. Yeni başlarken pena tutmak zor gelir, parmak kolay gelir neden insanlar parmakla çalmıyor diye sorgulatır insana hatta..

Sonuç olarak diyebileceğim şey şudur, elektro gitar penayla çalınır. bu yorum veya tercih meselesi değildir. İstisnalar, özel durumlar vardır, Mark Knopfler gibi, ama yanlış bir saatin günde iki defa doğruyu göstermesi gibidir o durum.

Siz penayla çalmaya devam edin, penayı üç değil iki parmağınızla tutun, youtube'da büyük gitaristlerin pena tutuşuna dikkat edin, penayla çalamıyorum demek için 2 haftalık günde yarım saat çalışma yetmez. Düzgün pena tekniğine kendinizi zorladıkça aslında parmakla çalmaktan daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Ve eklemek isterim, 2 hafta uğraşıp da yapamadığınız bir şey için hemen böyle soru işaretleri üretirseniz bu uzun yolda daha çok zorluk çekersiniz. gün gelecek senelerce uğraşıp tam yapamadığınız şeyler olacak.. Önemli olan vazgeçmeden çalışmak, çalışmak ve çalışmak:)

Başarılar.

:) Hmm, cevabınız için çok teşekkür ederim.
Şuan cevabınızı beklerden bir yandan da parmaklarımla gitar çalmaya devam ediyordum. :)

Bir şey daha diyeceğim,
pena ile sorunum penayı tutmakta değil, asıl sorunum şu: Pena ile çalarken destek almadığım sürece hangi telleri vuracağımı karıştırıyorum. Pena ile tuttuğum sağ elimle hiçbir yerden destek almadan, bakmadan çalmakta inanın çok zorlanıyorum. Bu sorun zamanla aşılır değil mi?
Ben şimdi tekrar penayı alıp parmakla çalmaya son veriyorum. :)

Zamanla aşılır tabi.
Şimdi gitarı alın, bu arada sol elinizi dinlendirmeye çekebilrsiniz:) Penayla, bir yukarı bir aşağı olmak üzere (alternate picking) çok temiz çalacak yavaşlıkta aşağıdaki egzersizi yapın.

E----------------0--------------
B-------------0-----0------------
G----------0-----------0---------
D-------0----------------0--------
A----0---------------------0------
E-0--------------------------0---

Bunu sonra her tele ikişer ikişer ve üçer üçer vurarak da tekrarlayın.
Pena sürekli olarak -tel değiştirirken de dahil olmak üzere- aşağı/yukarı hareketi yapmalıdır.

evet penayla çalmak durumundasınız . Ancak soft rock parçalarda clean arpejleri parmakla ( tırnakla ) yapan ünlü gitaristlerde yok değil . Ama dediğim gibi genel kullanım tuşe rahatlığı ve istenilen ton için penayla yapılır.

martin_06 demiş ki:
Zamanla aşılır tabi.
Şimdi gitarı alın, bu arada sol elinizi dinlendirmeye çekebilrsiniz:) Penayla, bir yukarı bir aşağı olmak üzere (alternate picking) çok temiz çalacak yavaşlıkta aşağıdaki egzersizi yapın.

E----------------0--------------
B-------------0-----0------------
G----------0-----------0---------
D-------0----------------0--------
A----0---------------------0------
E-0--------------------------0---

Bunu sonra her tele ikişer ikişer ve üçer üçer vurarak da tekrarlayın.
Pena sürekli olarak -tel değiştirirken de dahil olmak üzere- aşağı/yukarı hareketi yapmalıdır.

Destek almaksızın ve bakmaksızın mı yapacağım bu alıştırmayı? :)
Bakmadan çalamıyorum çünkü pena ile. :)

korn_u17 demiş ki:
evet penayla çalmak durumundasınız . Ancak soft rock parçalarda clean arpejleri parmakla ( tırnakla ) yapan ünlü gitaristlerde yok değil . Ama dediğim gibi genel kullanım tuşe rahatlığı ve istenilen ton için penayla yapılır.

Hmm,
Demek oluyor ki, pena ile çalmayı öğrenmek şart.
O halde sıkı bir çalışma ile aşacağım bu sorunu.

Cevap verenlere bir kez daha teşekkürlerimi sunuyourm. ;)

Bak abicim bak, gitara gömül hatta :)) Pür dikkat ve net çalmak için bu sıkıcı şeyi defalarca yapman lazım. Zamanla elin otomatiğe bağlayacak o zaman bakmayı bırakacaksın..

:) :) Şuan aynen pena ile öyle yapıyorum. :) :)
Birkaç hafta sonra bu konu altına sonuçları yazacağım. :)
Ayrıca bu açtığım konu benim gibi penaya acemi olanlar için de hırs yaratabilir.

Cevaplar için tekrar teşekkürler.. ;)

rica ederim yardımcı olabildiysek ne güzel ;)

arkadaşın verdiği egzersizlerle birlikte bu egzersizi tam olarak yaptığına inandığın zaman netten araştırırsan ' alternate picking ' denilen bir teknik var kardeşim, pena kullanma tekniği, hani pena sürekli aşağı doğru vurulmuyor tele. Dinlediğin çoğu power solo da dediğim tekniği kullanır gitaristler ki en babaları da john petrucci ve paul gilbert tir onların videolarını da izleyerek demek istediğim tekniğin ne olduğunu anlarsın ...

Pena problemine istinaden tüm teknik sorunlar için bu durumlar geçerlidir. Anatomik bir problem yoksa, sizin ve Joe Satriani'nin elleri, kemik ve kas yapıları aynı.. Kimsede ekstra pena tutma kası ya da legato playing lifleri filan yok. Yapamıyorum diye bir şey yok, sadece çalışmıyorum diye bir şey var. Müzikal yaratıcılık konusunda bunu diyemem ama teknik konular böyledir. Bütün teknik egzersizler en temiz ve tamamen doğru çalınabilen yavaşlıkta, ve sabırla uygulanmalı.

Destek alacaksın, ki zaten alıyorsundur farketmeden. Sağ el ayasının serçe parmak tarafındaki kenarını köprüye yaslayacaksın. Bu destek noktası pena hareketlerinde sana referans noktası olması için yeterlidir.

Bunun dışında serçe parmağını gitar gövdesine yaslayanlar da vardır ama tavsiye edilmez. Parmakların kapalı olması en uygunudur.

Ders almanı tavsiye ederim, en azından bazı temel teknikler konusunda. Hatalı uygulanan bir tekniği düzeltmek, baştan öğrenmekten zordur.

:) Pena ile çalarken parmaklarımın arası açık, aşağı ve yukarı çalmakta da sorun yaşamıyorum, tutuşum da gayet yerinde. İşte, dediğim gibi, sorun bakmadan ve elimde destek almadan çalmakta zorlandığımdı. Şimdi ise bunun üzerine çalışıyorum. :)
Zamanla desteksiz ve bakmaksızın çalmayı öğrenmiş olurum artık. :)

Yazdığımı okudun mu acaba? ;)

Penayı nasıl tutuyorsun, ya da elini nasıl konumlandırıyorsun bilemiyorum, ama elinin dış kenarını köprüye yaslayacaksın zaten. Hem pena vuruşlarında referans olması için, hem de gerektiğinde telleri susturabilmen için. Elin havada serbest olmayacak yani.

Bunun haricinde parmaklarını(orta yüzük ve serçe) içeri doğru kapalı tut. Açık olmasın. Serçe parmağını da gövdeye falan dokundurma.

PhoibosApollon demiş ki:
Yazdığımı okudun mu acaba? ;)

Penayı nasıl tutuyorsun, ya da elini nasıl konumlandırıyorsun bilemiyorum, ama elinin dış kenarını köprüye yaslayacaksın zaten. Hem pena vuruşlarında referans olması için, hem de gerektiğinde telleri susturabilmen için. Elin havada serbest olmayacak yani.

Bunun haricinde parmaklarını(orta yüzük ve serçe) içeri doğru kapalı tut. Açık olmasın. Serçe parmağını da gövdeye falan dokundurma.

Evet, okudum şimdi. :)

Benim bir soruma cevap verilmedi tam olarak,
Elektro gitar parmaklarla çalınsa ne gibi dezavantajı olur ki?
Ben akor, arpej ve solo olarak yani yepsini elektro gitar da çalamaz mıyım parmaklarla?
Klasik gitar çalar gibi çalınmaz mı, çalınırsa ne gibi sorunlar olur?

Atalay demiş ki:
Parmakla çalarsan sesler boğuk çıkar.
Power chordlarda zorluk çekersin, ve hızlı soloları atamazsın.

Yani çok kabaca bir sorun olmaz değil mi?

Parmaktan kastım pena kullanmamak ve yeteri kadar tırnak ile çalmak.
P, İ, M ve A parmaklarımı kullanıyorum pena yerine.

Ben yoğun olarak elektro gitarda böyle çalışıyorum.

:) Hani konumda da yazdığım durumlardan dolayı sizlere bi danışayım dedim. :)
Eğer büyük bir sorun olmuyorsa ben aynen böyle devam etmeye karar alacağım. :)

Geri