Ayakta Çalarken Gitarın Klavyesi Oynuyor

Gitarı otururken çalarken avuç içimizi klavyeye deydirmiyoruz ve parmakları dik basıyoruz ya perdelere, bunu rahatlıkla yapıyorum ama gitarı ayakta çalarken klavyeye pek hakim olamıyorum aynı şekilde. Hakim olabilmek için avucumun içi ile destek alıyorum. Acaba ben mi gitarı ayakta ile yanlış tutuyorum?
Elektro gitarı ayakta çalarken nelere dikkat etmeliyiz?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Otururken her şey doğal ve doğru ama aynı işlemi ayakta yaparken klavye ileri geri doğru oynuyor ve pek iyi çalamıyorum. Bunun için baş parmağımı klavyenin arkasına dik değil de, klavyenin üst kısmına kadar getiriyorum klavye dengesini korumak için.

Önerilerinizi değerlendireceğim.

Daha önce de pena ile ilgili konu açmıştım ama bikaç gün çalışarak sağ elimle hiçbir destek almadan penayı rahatlıkla kullanabiliyorum artık.

Dün gitar askısı satın aldım ve gitarı ayakta çalışmaya başladım. İşte, bu kez de klavye kontorl sorunu çıktı karşıma. :)

Gitaristlerden örnek vermek gerekirse Slash gitarı aşağıda tutar.
Zakk Wylde da böyledir.Fakat bu adamlar gitarla yıllarını geçirdiklerinden amuda kalkarak çalabilirler :p
Kol uzunluğu ve parmak uzunluğunla da alakalı.Örneğin Steve Vai'nin parmakları çok uzundur.Zorlanmadan ayakta çalar.
Sana tavsiyem karın seviyesinde çalman.
Slash aşırı hızlı çalmadığından karın seviyesi pek önemli değil.Ama bir malmsteen ya da M.Angelo Batio karın seviyesinden pek inmezler.Kontrol zorlaşır bilekler ağrır.
Tabi bunlar sadece tavsiye.En iyisini kendin bulmalısın.Çatır çatır sweep yapıcam diyosan önce sweep i yalayıp yutmalı,sonra askıyı ayarlamalısın.Yoksa seni ileriye değil çok daha geriye götürecek bir hadisedir.
Not:Bu konuyu baya araştırdım,2-3 hafta deneyerek en rahatının kendime göre karın seviyesi olduğunu buldum.

Blues basçıları da karın ve yukarısında çalarlar çünkü çok hızlı ve kompleks gamlarla takılırlar. Göze ve parmak açısı itibaiyle rahat olan yakın çalım bu yüzden en ideal çalma biçimidir, sadece rockçılara biraz komik görünebilir.

Gitari asagida tutma kompleksi nedir anlamis degilim.Petrucci ornegin yukarda tutar bu Petrucciden birsey goturmusmudur?Hayir.Benim soyleyecegim sey gitari tutabildigin kadar yukarda tut bende sahsen evde calisirken bile ayakta calarim aliskanlik ve askim neredeyse kapalidir gogus hizasina yakindir gitar.Rahatligi tartisilmaz.Ayriyeten asagida tutmaya da alisabilirsin ama bunlar artizlikten baska birsey degildir ki asagida tutup hareket yapani da Buckethead disinda goremedim.
Asagida tutarsan bu tirt arkadasimiz gibi olursun bak :)
http://www.youtube.com/watch?v=2fBpqnytNO8

AtAvratStrat demiş ki:
Gitari asagida tutma kompleksi nedir anlamis degilim.Petrucci ornegin yukarda tutar bu Petrucciden birsey goturmusmudur?Hayir.Benim soyleyecegim sey gitari tutabildigin kadar yukarda tut bende sahsen evde calisirken bile ayakta calarim aliskanlik ve askim neredeyse kapalidir gogus hizasina yakindir gitar.Rahatligi tartisilmaz.Ayriyeten asagida tutmaya da alisabilirsin ama bunlar artizlikten baska birsey degildir ki asagida tutup hareket yapani da Buckethead disinda goremedim.
Asagida tutarsan bu tirt arkadasimiz gibi olursun bak :)
http://www.youtube.com/watch?v=2fBpqnytNO8

Haha bana böyle bişey yapsam ki asla yapmam öyle bişey olduğu an calmayı bırakıp headstock a felan bakarım xD

:D Video fenaymış cidden :D gitarı aşağıda tutmak biraz artizlik işi cidden de, ben her türlü göbeğe yaslayıp çalıyorum fazla kilolu olanlar için ideal bir yöntem :D ama hızlı ya da komplesk çalacaksan gitarı üstte tutabilirsin, suyunu çıkarmadığın sürece en rahatı bu olacaktır. oturarak çalarken de gitar pozisyonunu ayaktaki gibi ayarlarsan daha iyi olur...

Woww, :)
Yorumlar mükemmel. :)
Gitarı karnımla göğsüm arasında artık tutuyorum ve hiçbir sorun kalmadı. :) Oldukça rahat ve tüm perdelere yetişebiliyorum. :) Ben zannediyordum ki, gitar bu kadar yukarıda tutulmaz, çünkü pek görmüyordum ve çok komik duracağından, yani göze hitap etmeyeceğinden dolayı tercih edilmiyor ama yanılmışım. :) :)

Bu site sağ elimle destek almadan pena kullanmama ve ayakta gitar çalarken uygun pozisyonda olmama vesile oldu. :)

Herkese çok teşekkürler. :) :)

Son bir oneri.Gitarda kafanda tabular olusmasin.Belli kurallar disinda kendi dogrularini ciz eger ki kaliplasmis seyler degilse nasil rahat ediyorsan o sekilde alismaya bak.Bu adamlar niye boyle yapiyor diye dusunme.Gorselligi de 2. plana at.Vidyodaki arkadasimiz da bayagi gorsel olmaya calismis olmamis.Tut ki becerdi her dakika ceviriyor gitari shred yapiyor.Bence bunlardan once once yaptigi berbat muzigi duzeltmesi gerekiyor.Saygi duyarim seveni vardir orasi ayri...

AtAvratStrat demiş ki:
Son bir oneri.Gitarda kafanda tabular olusmasin.Belli kurallar disinda kendi dogrularini ciz eger ki kaliplasmis seyler degilse nasil rahat ediyorsan o sekilde alismaya bak.Bu adamlar niye boyle yapiyor diye dusunme.Gorselligi de 2. plana at.Vidyodaki arkadasimiz da bayagi gorsel olmaya calismis olmamis.Tut ki becerdi her dakika ceviriyor gitari shred yapiyor.Bence bunlardan once once yaptigi berbat muzigi duzeltmesi gerekiyor.Saygi duyarim seveni vardir orasi ayri...

çok tartışmak gibi olmasın ama, alexi amca müzik konusunda berbat değildir, aksine çok yaratıcı ve iyi bir insan yavrusudur, gereksiz imaj kaygısı yüzünden rezil etmiş kendini ama müzikal olarak alexi yi çok kötüleyemeyiz.Tarzın olmayabilir ama saygı duyulmalı berbat denmemeli bence.

Herkezin kendine has bir tarzından bahsedip ve tabuları yık kendine uyanı bul derken gitar yukarıda tutulur aşağıda tutan artisttir demek bir konuşma tarzı sizce nasıldır? Kendi ile çelişen bir konuşma tarzı değil midir?

Arkadaşım örnek olarak ben, çok aşağıda olmasada aşağıda tutarım gitarı ve bu benim benimsediğim kendime yakıştırdığım tarzım. Şimdi artistlik mi yapmış oluyorum?

edizkral ın bahsettiği konuya çok fazla değinmek bile istemiyorum çünkü emeklerken koşanlara laf atmak kendini bişe sanmaktır. Hayır üstüne alınan alınsın yalan yok... Adam sahne şovu yaparken talihsiz bir olayla karşılaşmış ve hiçbişey olmamaış gibi davranarak bunun altından kalkabilmiş bir insandır. Bu alexi nin tarzıdır, sen veya biz nasıl gitar çalarken yanlış bir notaya basabiliyorsak bu amcamda şov esnasında gitarı yere vurdu oldu bitti. Yani makara yapılır tamam espri patlatırsın fakat böyle "Asagida tutarsan bu tirt arkadasimiz gibi olursun bak :D" dersen....

Bu arkadaş tırtsa sen nasılsın diye sorarlar adama ve cevapta beklerler... Merak konusu olur bir anda.

insan nasıl rahat ediyosa öyle calmalı asagıda tutarsan söyle yukarıda tutarsan böyle olur yorumlarına bende pek katılmıyorum acıkcası.petrucci cok yukarıda tutar mesela gitarı ancak bkz: joe satriani karın hizasının bile altında tutar ve gayette calıyor yani ona göre öylesi rahatsa tercihide o şekilde olur şahsen ben göbek hizasında kullanıyorum aşağıya aldığımda hız konusunda daha fazla zorlanıyorum yukarı alıncada sağ elimi daha rahat kullanamıyorum tamamen rahatlık ve tercih meselesi gitarını boyun hizandan bacaklarına kadar her noktada dene nerede rahat edersen senin için doğru pozisyon odur bence :)

Su yazilarin tamamimini okusaniz keske diyorum kendi kendime...

@edizkralll&smtzdmr
Adama benim yaptigim kotulemek degildir arkadaslar.Kendi gorusumce begenmiyorum berbat buluyorum buna itiraziniz varsa bu cok ayri bir boyuta girer.Saygi duydugumu soyledim yanlis anlasilma olmasin diye tabi okumamissiniz anladigim kadariyla.Tekrar soyluyorum saygim sonsuz ama sahsi kanaatime gore guzel muzik yapmiyor, tirt.Malmsteen e bile bu kadar bok atilirken benim bu adama soyledigim 1 cumleye bukadar takmaniz bence yersiz oldu kiyas yapmak gerekirse sayet.

@smtzdmr
Artizlik derken yanlis anlamayin kastettigim sudur daha havali daha cool olma durumu.Gorsellige giren birsey oldugu icin artiz lafini kullandim yanlis anlasildiysa kusura bakmayiniz ki kotu bir laf degil artiz benim lugatimda.Gitari bogazina kadar cekmekle belde calmak arasinda estetik farki oldugunu kabul ediyorum ama arkadasi yonlendirmek icin onceligi rahatliga vermesi gerektigini soyledim ki yukarida daha rahattir yine tamamen kendi fikrimce.

Uslubumdan midir bilmem ama bilmislik tasladigimi soylediniz.Amacim bu degil inanin sadece yardimci olmak istedim.Onerilerimi takip takmamak kisiye kalmis neticede ben bir virtuoz veya otorite degilim ve emeklemedimden de emin olabilirsiniz diyerek ortaya birakilmis lafi da istendigi icin cevaplamak isterim.

Tekrardan yanlis anlasildiysam kusura bakmayin.Bu arkadasin yaptigi muzigi begenmiyorum ama bu arkadasa ve gitari asagida tutanlara da saygim sonsuz umarim yeterince acik olmustur bu sefer...

Geri