15W Kafa Amfisi ve Kabin Seçimi

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda ThisIlove tarafından 10 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. Merhabalar arkadaşlar, size bir şey danışmak istedim. Elimde 15w bir kafa amfisi mevcut.. Bir süre sonra 100w lık bir kafa amfisi alacağım için kabini şimdiden almaya karar verdim.. Ve Marshall 1960a'da karar kıldım.. Neyse sormak istediğim şu ki aslında 100wlık kafa amfisi için aldığım kabini 15wlık amfimle de kullanabilir miyim? yani sormak istediğim şu ki bilirsiniz genelde 15w amfiler 1x12 hoperlörler ile kullanılırlar.. eğer ben bu ses 1960da olduğu gibi 4 hoperlöre yani büyük bir kabine aktarırsam tonda bir değişiklik olur mu? 4x12 yerine 1x12 tercih etsem daha mı sağlıklı olur?

Önemli olan 15w'dan az ses alırsın 100w gibi çıkmaz tarzı yorumlar değil benim için.. benim tek merak ettiğim bir ton kaybı olur mu 1x12 daha mı faydalı olur..

teşekkürler

2. İsterseniz 8x12de bile kullanabilirsiniz, bir problem olmaz.

3. Hatta 412 ile 112'den daha iyi verim bile alabilirsin. Her iki kabin de 15W alacak amfiden ama 412 daha fazla hava itecegi icin yayilma ve algi daha fazla olacak (her ikisin de ayni speaker'lari kullandigini farz edersek). Yani kulaga daha dolgun bir ses gelecek.

4. 15w anfide max 30w speaker kullanmanızı tavsiye ederim.

4 adet 2 seri 2 paralel 20w lık speakerde olabilir

yüksek wattlı kabin kullanırsanız boğuk ve tınısı hoş olmayan ses elde edersiniz.

Bu Sayfayı Paylaş