The Constant Gardener (Arka Bahçe)

'Forum Meydanı' forumunda republica tarafından 13 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. [​IMG]

Malesef 2005 yapımı bu filmi çok geç izleyebilmiş olsamda Lord Of War (Savaş tanrısı) filminden sonra izlediğim en etkileyici politik filmlerden birisiydi.Henüz izlemeyenler varsa mutlaka izlemelerini öneriyorum. Burda adına bir sayfa açıldığını göremeyince şaşırdım açıkçası :evil: :evil:

Filme gelicek olursak kısaca Afrika'nın, nasıl bütün insanlığın günah kıtası haline geldiği çok çarpıcı örneklerle önümüze sunuluyor.İzledikten sonra insanda derin bir suçluluk duygusu bırakıp, vicdanlarıda bir güzel sızlatıyor film..

Yıllardır baştan ayağa zenginlik abidesi haline gelmiş fakat buna rağmen kendilerini daha fazla paranın içine gömmek isteyip bunu yaparken de kanlı ve adil olmayan bir mücadele içine atan ve bu insanların adi kazanımları dahilinde telef olan asıl ihtiyaç sahibi onca insanın dramı aktarılmış bu filmle beyaz perdeye.Sınıf farklılıklarını,imkan uçurumlarını ve hayat tiyatrosunun üst düzey rollerinde yer alan bir takım insanların riyakar repliklerini açıkça görebiliyoruz filmde.Bunun yanında bir kaç doymak bilmeyen insanın çıkar mücadelelerinin altında kalan onca ezilmiş insanın ve bunlarla aynı dünyada lakin farklı statüde yaşayan menfaat mensubu kişilerin aynı dünyada yaşamasını ve bu insanları keskin bir çizgiyle (Menfaatçi olup hükmetmek-Adaleti savunup telef olmak) birbirlerinden ayıran acıklı ironiyi farkediyoruz.Bu şekilde insanlığın yıllardır kanayan yarası olmuş bu sorunu bir çok filmde ele alındığı gibi ezilen insanların tarafından değil, bilakis riyakar insanların tarafından ele almış film.Böylece hem dönen dolapları,ezenleri ezilenleri,üste çıkıp altta kalanları,üstteyken dışlananları ve adaleti isteyip yok olanları rahatça görebiliyoruz.Bunun yanında karakter özelliklerini de irdeleyecek olursak idealleri uğruna(daha çok adaleti sağlamak amaçlı) ihaneti bile göze alabilecek bir zihniyetin, çıkarları uğruna herşeyinden vazgeçebilen bir zihniyetle çatışmasını farkediyoruz.Filmi yaptığı için ve tabii bir de atfettiği insanlık adına Fernando Meirelles'i takdir etmek lazım.

Konu yoğun olarak işlendiği için izleyicinin konudan kopması bazı şeyleri farkedememesi(isimler,sıfatlar,meslekler v.s) gayet tabiidir ki zaten ben size en az iki kere izlemenizi tavsiye ediyorum :!: :!:

( Not: Filmin soundtrack müzikleri şiddetle tavsiyedir )