El yapımı gitar yapıyoruz, önerilerinize ihtiyacımız var.

Merhabalar, 2 arkadaşımla birlikte kibrit çöpü yada dondurma çubuğu kullanarak gitar yapımına
karar verdik. Şuanda yaşadığımız sorunları sizlerle paylaşarak yardımlarınızı bekliyoruz. Maddeler
halinde listeliyorum;

-Piyasada ki standart kibritlerle işimizin zorlaşacağını düşünüyoruz,zaman ve emek olarak. Bu
yüzden son seçeneğimiz olacaklar. Asıl aradıklarımız dondurma çubukları( max çubuğu) ve büyük boy
kibritler. Malesef araştırmalarımızdan sonuç alamadık, bu malzemelerin temini için görüş ve önerilerinizi
bekliyoruz.

-Yapıştırıcı olarak japon benzeri piyasada 502 adıyla satılan ürünü kullanmayı düşünüyoruz. Yapı itibariyle
kuvvetli ve hızlı sertleşip-kuruyan bir yapıştırıcı. Gitar ustalarınında tamirlerinde tercih ettiği bir ürün
olmasıyla bunda karar kıldık ama tabiki görüş ve önerilerinizle; varsa en iyiyi bulabiliriz.

İlla biz kibritin çöpüyle uğraşacağız diyorsanız.Buyrun seçenekler;

1) Dondurma çubuğu benzeri parçayı bulacağınız yerler: Hobi malzemeleri satan yerler, medikalciler(doktorlar AAAaaaa dedirtirler hani)

2) Kibrit çöpleri: Mangal vs. benzeri şeyleri yakmak için uzun kibrit çöpleri var, Çöp şiş için kullanılan ahşap çubuklar var, Yine hobi malzemeleri satan yerlerde küçük boyutlarda çıtalar var

Seçenekler çoğaltılabilir.

NOT: Tavsiyem çöple möple uğraşmayın oturun adam gibi ağaç kullanarak keyifle çalacağınız gitar yapın.

Kolay gelsin.

Forumun ne kadar eskilerini didik didik ettiyseniz 6 senelik başlığı hortlatmışsınız :D

Herif zaten 2010'da bi trolleyip kaçmış. Hani trollemediyse bile şimdiye bitirmiştir kibrit çöpünden gitarını ve çalıyodur.

O değil de o kadar maks çubuğu biriktirip gitar yapmayı düşünüyorsa arkadaşlar bedava çubukları biriktirerek bedavalarını da bakkala satsalar seri imalat bir gitar sahibi olabilirler ya da promosyonunu yiyerek artan çubuğu bedava çubuğun yerine koyarak hem karınlarını doyurup hem de çubuktan zarar etmeden çubuk biriktirebilirler.Eğer arkadaş bir aldım bedava çıktı bir aldım bedava çıktı bir aldım bedava... derse yapacak bir şey yok olası sonuçları düşünmek bile istemiyorum.Bakkal tarafından katledilen ilk müzisyen olmanız işten bile değil.Hayır sever ise bakkal oğlum uğraşma boş boş al şu parayı diline de yazık sana da yazık git bir gitar al diyerek müziğe yeni bir isim de kazandırabilir ama üniversitede matematiği beşinci sınıfta geçmiş bir adem evladı olarak ihtimal hesabını çözemiyorum ama almış olduğum bir kaç kredilik ekonomi derslerine binaen dondurma çubuğu kullanmanın kibrit çöpü kullanmaktan daha ekonomik olduğunu söylebilirim.

Yalnız vasati kırk çöp çeken kibritlerin sayısına bakarak metreküp hesabı yaparak benim tezimi geçersiz kılmaya çalışacak arkadaşlar olabilir.Dondurmanın pahalı kibritin ucuz olduğu savıyla da tezimi çürütmek isteyebilirsiniz.Ben de derim ki bana bedavası olan bir kibrit gösterin hem yerden kibrit çöpü toplamaya kalksanız yarısı yanmış olacak iş değil yani.

Neticede çok çetrefilli işler.Bir de bunun magnum çubuğu hesabı var.Ben onun altından kalkamam arkadaşım.Yok lamborgini yok porşe.Onun çubuğu daha büyük daha pahalı ama hediyesi çok büyük.Neyse onu da başkası hesaplasın.

Bu şekilde gitar yapmayı düşünen olursa, alacağı ton kurumuş japon yapıştırısı ağırlıklı olacaktır. O kadar küçük parçaları birleştirirken kullanağınız yapıştırıcı ile anca japon yapıştırıcısından gitar yaptım adlı proje olur. Ekmek arası köfte değil de köfte arası ekmek gibi olur.

Dean_Fraser_from_C_2900372a.jpg

SUNNEWS_SWNS_GUITA_2900539a.jpg

SUNNEWS_SWNS_GUITA_2900541a.jpg

Jimi Hendsticks: Ex-soldier makes a guitar out of 40,000 matches in epic project he started 18 years ago

Şu garaj kültürüne hastayım, adamların envai çeşit meşgalesi ve imkanı oluyor haliyle.
Gitarın yapımı da 18 yıl sürmüş yalnız, adamda evliya sabrı varmış :LOL:

Geri