Prosesör tercihi konusunda YARDIM

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda Apostt tarafından 14 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. Arkadaşlar merhaba. Aklıma takılan bir nokta var, şimdi çeşit çeşit prosesörler var malum, farklılıkları iyi ve kötü yanları var hepsinin. Bazılarında bunlara ek olarak kesin amfiye bağlanmalı ve kayıt için kullanılımı daha iyidir vs gibi karşılaştırmalar gördüm. Güncel pedalları bu konuda ele alabilirmiyiz acaba? Gt 8 gt10 line 6 korg ve zoom marka prosesörler için.

Acaba bunlardan hangisini alırsam amfiye ihtiyaç duymadan normal bir ses kaynağında kullanabilirim? Normal bir ses kaynağından kastım da evde güzel bir müzik seti var, beko marka 2 x 170watt rms oldukça tatminkar bir alet. Üzerinde mikrofon ve aux girişleri var ve bunlar 3.5mm değil normal gitar jackı girecek şekilde yapılmış. Malum aletin eq su falan da var, acaba ben gitar ile müzik seti arasında önereceğiniz prosesörlerden birini bağlarsam verimli bir ton alabilirmiyim? Yoksa amfi gerçekten şart mı.

Tabi üst seviye bir amfi ile daha iyi bir ton almak mümkün olabilir ama, 15 30 watt standart bir amfi alabilirim maksimum şu an için, onun yerine müzik setini kullanmak aynı kaliteye ulaştırırmı beni acaba?

Şimdiden çok teşekkürler..

2. Digitech RP 500, GNX 3000 derim. En iyisi yabancı forumları dolan , Harmony Central Reviewlerine bak. Benim topladığım izlenim şu. Sert tarzlar için Digitech'in dediğim modelleri. Daha yumuşak soundlar için Vox Tonelab LE.

3. Cevabın için sağol, bu bahsettiğin modeller acaba dediğim sisteme daha uygun olmalarıylamı öne çıkıyorlar? Yani bir gt10, bir x3 den daha iyi bbir sound alırmıyım bahsettiğim müziksetinde acaba?

4. GT 8'ler her ne kadar ülkemizde çok övülselerde müzik setinde özellikle drive tonları bence hiç iyi değil. Amfi simülasyonları berbat. Yabancı forumlarda da pek methedilmiyorlar. Ama burda seveni çok modülasyondan dolayı doğrudur ama modülasyon amfisiz o aletle işini görmez. Hele acemiysen Boss'lardan uzak dur. Şimdi birkaç GT fanatiği gelir yazdıklarımı kötüler :)

İngilizcen varsa şu başlığı oku :

http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?t=535761

Pod'lar olsun Zoom olsun Digitech olsun bunlar sana istediğini verir müzik setinde.

5. Hmm sağol link de yardımcı oldu bayağı. Aslında boss sever birinin de yorumlarını da görmek güzel olurdu burada:)

Öyle aşırı bir efekt yelpazesi beklentim yok, sadece başlıca şeyler olursa yeter bana. Zaten prosesör işini de ilerde yaratmak istediğim sound için bana hangi analog pedallar gerekli olacak bunu öğrenmek için istiyorum biraz.

Peki bu olay dışında, söylediğin 3 prosesörü birbirinden ayıran şeyler nelerdir? Ona göre seçim yapayım hafiften:)

6. Şimdi ikna Boss GT-8 aldım. Onu 1 sene programlarda kullanmış arkadaşımı çağırdım ve teybe bağladım senin gibi. Bir distorsion patch seçtik tellere vurdum aman allahım bu nasıl berbat bir sestir dedim . O input leveldandır dedi neyse uğraştı uğraştı en son abi amfi lazım dedi. Zaten bu bossların amfi sim'leri iyi değildir dedi. İyi dedim sattım hemen en güzel tarafı GT-8'in aldığın fiyata rahat gidiyor. O 4 kablo metoduyla güzel sesler alıyormuş da senin sistemde olacak şey değil bence.

Zoom için iyi yorumlar var Türk forumlarında yabancı forumlarda distorsion'ların fazla dijital olmasından şikayet var birde çabuk bozulmasıyla ilgili bir şey okudum. XT Live için de efektlerini beğenmiyorlar . Digitech'i övüyorlar ben kullandığım için yorumum kulaklığımla yaptığım patchi direk stüdyoda aynen duyabiliyorum bu bakımdan işimi görüyor.

7. arkadasim butcen ne kadar? ben de bu aralar bitane prosesor almayi dusunuyorum. 2+1 ses sistemime baglicam :D

aklimda Pocket POD (250tlye yakin fiyat, ses karti olarak kullanabilme, super portatif) ve Boss ME25 (450tlye yakin fiyat, ASIO driverlar, Expression Pedal)
    arasinda kaldim.

Kulaklik ile de kullanicam. Ayrica sana da Guitar Rig 4 ve Amlitube 3 tavsiye ederim prosesorle beraber. Ses karti gibi tanitinca gecikme sifir ve bu iki program da gayet basarili.. Kayit yapabilme yetenegi de cabasi..

8. Bütçe konusu biraz esnek açıkcası. Alabildiğim fiyattan satabileceğim çok uçuk olmayan herşey olabilir..

Programlar konusunda da, ses kartı gibi prosesörü mü tanıtacağız? Bilgisayarımdaki ses kartı pek bu işler için uygun değil, xtreme music var. Ama eğer prosesör ile birlikte sıfır gecikme ile çalışıyorsa o programlar gerçekten hoştu, asio4all ile bir dönem kullanmıştım. Ton tabi tatmin etmiyor da çeşitlilik güzeldi.

9. Pod x3 live yada vox tonelab...

10. Bahsi geçen prosesörler preamp lı olduğundan dolayımı acaba müzik seti gibi bir alette verimli kullanım sağlıyor? Ayrıca birde zoom hakkında görüşlerinizi öğrenebilirmiyim?

11. Ses Krati ozelligi tasiyan prosesorleri ciddi ciddi dusuk latencyli olarak bahsi gecen programlarla kullanilalbiliyor.. Ben amfi alana kadar idare etsin diye ucuz yollu ama isimi gorecek bisi ariyorum, butcem el verirse me25 alicam, alinca isterseniz yazarim buraya, sorulariniz varsa sorarsiniz..

12. Prosesorlerin muzik setleri ile (yada PA ve keyboard amfileri vs ile) iyi calismalarinin sebebi her ikisinin de Hi-Fi olmasidir (tam frekans). Gitar amfileri de Lo-Fi'dir (yuksek frekanslari iyi uretmezler). Bu yuzden MultiFX ve gitar amfileri cok iyi anlasamazlar birlikte (4-cable haric).

Ben bircok multiFX'in kayitlarini vs dinledim ama sadece Digitech RP serisini kullandim. Su anda digitech'in sayfasinda olan herhangi bir MultiFX isini fazlasiyle gorecektir.

Ben de RP350'yi ilk aldigimda uzun sure muzik seti amfisine baglayip kullandim, simdi monitor ile (Roland CM30) kullaniyorum. Kulakliktan ne duyuyorsam, monitorden de onu aliyorum. USB sayesinde de PC'den kayit ve ayarlari degistirme cok kolay.

13. Digitech ve Line6 made in USA. Diğerleri uzakdoğunun çeşitli köşelerine dağılıyor :D

14. Multi Fx prosesörden daha başka birşey mi=) Yoksa prosesörün kapsadığı birşey mi tam anlayamadım. Tonelab ve x3 bu alana girmiyorlar mı?

15. Ikisi de ayni sey :) MultiFX yazmak daha kisa ve yanlis yapmak zor, ondan :)

Eger low-gain istiyorsan tonelab'lar bayaa iyi o konuda. high gain de istiyorsan digitech'lere bak.

16. İlk mesajından sanki başka birşeymiş gibi anladım, her ne kadar bende iksinin aynı şey olduğunu düşünsem de=) O zaman dediğine göre her prosesör ya da multifx de işimi görmüş olacak sanırım? Preamp olaya dahil değil yani?

Bu arada c1 classic takaslık olurmu acaba benim dk2skulls ile? Bir ara forumda mavi bi tane vardı kaçırınca üzülmüştüm, gerçekten hoş gitar:)

17. Schecter C-1 Classic'in uretimini durdurdu. O yuzden elimden uzun sure cikartmam sanirim. :)

18. Zoom G9.2tt bence harika bir cihaz. Gayet te analoga yakın ve amfi simleri çok iyi. Peavey'e hasta oluyorum mesela.

Bİr de Line6 M13 Stompbox modeler var. Gerçek stomplardan bir farkı yok, ancak amfi simi yok. Direkt amfiye takman gerekiyor. Stereo olarak kullanınca (2 amfiye takınca... sağlı sollu) akla zarar efektleri ve 28 saniye loop var, üstüste kayıt yapabiliyorsun.

Fiyat olarak dertli değilsen Roland V99 var, ancak yarısından fazlasını kullanmayacağın kadar çok özelliği var ve bunu kullanmak için bir de gitara aparat takman lazım ki hiç hoş görünmüyor, pek keyifli bir cihaz değil.

19. Anladığım kadarıyla şu andan itibaren zoom ya da vox dan uygun fiyata bulduğumu alabilirim. Sonra da gayet keyifli bir şekilde çalarım sanırım, streo olarak 2x170 watt müzik setinde=)

20. Genelde müzik setlerinde (hangi processor kullanılırsa kullanılsın) durum vahim oluyor.
    Müzik setleri sesi gereksiz yere renklendiriyor; özellikle bass güçlendirme etkileri işi berbat ediyor.

Boss GT6, Pod X3live, Zoom G2.1u gibi processorleri uzun soluklu kullandım; Vox Tonelab SE'yi kısa süre denedim...
    Pod ve Vox PA sistemlerde ampli ve kabin simülasyonlarında çok başarılılar.
    Buna rağmen müzik seti ile sonuç benim için tahammül edilemez oldu.
    Bu cihazlarla en doğal sesi de studio monitörü kullanarak alıyorum.

Müzik setine bel bağlamak yerine orta karar bir kulaklık ile daha başarılı netice elde edersin.

Bu Sayfayı Paylaş