Klavye üzerinde noktalar yerine farklı çizgiler? Rahat mı?

Arkadaşlar sormak istediğimi aşağıda fotoğraf olarakta paylaştım.. bugüne kadar hep noktalı klavye kullandığım için böyle zigzag desenli bir klavyeye geçtiğimde sıkıntı yaşarmıyım bunu merak ediyorum..? artısı veya eksisi varmıdır ?

Edit: yani bir örnek vermem gerekirse, ben 12. perde ve 24. perde de o alt alta duran 2 noktayı görmeye alışmışım.. fakat zigzaglı desende hepsi aynı..

prestige.jpg

• Konu Sahibi Konu Sahibi
mehmet_ibz demiş ki:
inlay ler kabartılı olmadığı için çalarken hissetmiceksin bile.. bu sebepten bi sorun teşkil edeceğini sanmıyorum..

ben parmağa vereceği rahatsızlık olarak değil, görsel olarak çalarken alışma açısından sormuştum.. yani çalarken kaçıncı perde de olduğumuzu şaşırırmıyız gibisinden. alışma sorunu yaratır mı? yani örneğin ben 12. perde de ve 24. perde de o alt alta duran 2 noktayı görmeye alışmışım.. fakat zigzaglı desende hepsi aynı..

Evet, noktalı klavyelere göre yerleri biraz daha farklı ama çok çabuk alışılacağını düşünüyorum.
Yoo pardon, yerleri farklı perdelerde değil aslında; çizgili olan ek olarak birinci perdede var olmuş, geri kalanları hep belirlenen perdelerde.
Ama, yine de ben sorun olacağını sanmıyorum -ki olmamalı da.
Aslında, sürekli noktalı klavyede çalışan biri için daha hoş olur gibime geliyor çünkü o düşünce ile perdelerde notaların yerleri çok daha kolay hafızaya gelebilir hem de gerçekten çok çabuk alışılabilir.
Ben böyle düşünüyorum. :/

Şu gitar üreticileri gitar çalmaya çalışanlara ne zaman ne yapıpta yaranancak merak ediyorum :) Ne yapsalar bir sorun çıkıyor....

Noktalara bakarak klavyenin dibinde gözlerinle gitar çalınmaz. Merak ediyorum birde yani çalarken o perdelerdeki noktaları nasıl izleyebiliyorsunuz cidden zor birşey. Herşeyi geçtim sapın kenarında da noktalar var onlara bak daha kolay olur. Gitar çalarken zaten perdelerde ne var ne yok pek gözükmüyor merak edip şimdi baktım hemde... Kucağamı yatırıyorsunuz gitarları anlamıyorum ki.

smtzdmr demiş ki:
Şu gitar üreticileri gitar çalmaya çalışanlara ne zaman ne yapıpta yaranancak merak ediyorum :) Ne yapsalar bir sorun çıkıyor....

Noktalara bakarak klavyenin dibinde gözlerinle gitar çalınmaz. Merak ediyorum birde yani çalarken o perdelerdeki noktaları nasıl izleyebiliyorsunuz cidden zor birşey. Herşeyi geçtim sapın kenarında da noktalar var onlara bak daha kolay olur. Gitar çalarken zaten perdelerde ne var ne yok pek gözükmüyor merak edip şimdi baktım hemde... Kucağamı yatırıyorsunuz gitarları anlamıyorum ki.

Bence de gitar çalarken perdelere bakmak arabada vites atarken vitese bakmaya benzer, mümkün olduğunca klavyeye bakmadan çalmak lazım. Bakmak gerekince de klavyeye değil de sapın kenarındaki noktalara bakmak daha kolay olur. Zaten 12. ve 24. perdelerde çift nokta var. Benim akustik gitarımın klavyesinde noktalar vardı, elektrogitarım 2550Z ama hiç sıkıntı çekmedim. Gerektiği durumda klavyeye değil de sapın yanındaki noktalara bakıyorum, daha kolay oluyor.

Klavyedeki noktalara hiç bakmadığımı farkettim, zaten istesen de bakılmıyor, zor, onun yerine sapın üzerindekiler var onlar yeter. Onlardan da sadece 5. ve 12. perdelere bakıyorum. Bence nokta, zigzag filan hiç farketmez alışmak 5 dakika filan sürer.

Alışırsın görüntüsüne ki zaten notaların yerini belirlemede şekillerden ziyade üst tarafındaki noktaları takip etmeni öneririm

Geri