Hızlanmak hakkında.

Bu ara kendimi zorlayan parçalara çalışıyordum (10 aylık bi gitaristim) enter sandmanin solosoylu başladım geçdi rahatça fakat seek and destroyun solosunu 4 parça gibi sayarsak yani durup devam ediyor 1 sn ye aralıklarla son hızlı ince mi de yukarı çıkıp bendler bişeyler yapıyordu bu kadar hızlanmayı nasıl kavrayacam acaba öndeki 3 küçük licki yaptım sorun yok ama o son hızlı kısımda bişey yapamıyorum lütfen yardımcı olun bişey diyin :? :(

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Afedersin hocam yine danıştıgım biri o solo ya kasma kirk sallamış dedi yani belli bi gam mam yok gibi yani eli nereye giderse gibi olmuş benim sordugum bunlara nasıl adapte olup düzgünce calısacagım.

seek'n solosunda sallamasyon oranıo gerçekten yüksek :D orayı kitaba zor uydurusun ama uğraşırsan uydurursunda.. hem kirk sallamışsa sende biraz salla... destekli salladığın sürece uydurursun merak etme :)

martin_06 demiş ki:
svaltio demiş ki:
Parçaya göre değil de tekniğe göre gidersen hızlanırsın :p
katılıyorum, şarkı çalmak değil gitar çalmak önemli olan. ayrıca yeni bir gitarist için iyi bir çalışma solosu değil, daha komposizyon içeren sololarla başlamak doğru olacaktır.
Hocam dediğinizi anlıyorum fakat söyle bişey var tekniğim hiç yok değil azbuçuk var ama bu adam resmen sallamış ama bende söyle bi huy var başladıgım parçayı illa bitirecem yoksa uyuz oluyorum başka şarkıya geçemiyorum mesela o başkadaki 3 lick mantıklık düzgün bişey oldugu için yaptım uğraştım hızlandım ama bunda ne biliyim elim nereye gelirse hesabı olmuş.

V12 demiş ki:
martin_06 demiş ki:
svaltio demiş ki:
Parçaya göre değil de tekniğe göre gidersen hızlanırsın :p
katılıyorum, şarkı çalmak değil gitar çalmak önemli olan. ayrıca yeni bir gitarist için iyi bir çalışma solosu değil, daha komposizyon içeren sololarla başlamak doğru olacaktır.
Hocam dediğinizi anlıyorum fakat söyle bişey var tekniğim hiç yok değil azbuçuk var ama bu adam resmen sallamış ama bende söyle bi huy var başladıgım parçayı illa bitirecem yoksa uyuz oluyorum başka şarkıya geçemiyorum mesela o başkadaki 3 lick mantıklık düzgün bişey oldugu için yaptım uğraştım hızlandım ama bunda ne biliyim elim nereye gelirse hesabı olmuş.

şu da var, ben de yeni başlarken süper çalıyorum, bitirdim dediğim şarkıları yıllar sonra aslında hiç doğru dürüst çalamamış olduğumu farkettim. Sen de 4-5 yıl sonra bitirdim dediğin şarkılara aslında hiç başlamamışım bile diyebilirsin:)

Vallaha benim tam olarak bildiğim 10 şarkı oldugu için mecbur hepsini tekrar ediyorum tabi ki sizin ki 4 5 senelik birikimle çok daha fazladır fakat bu seek and destroy sorununu nasıl aşacam =)

V12 demiş ki:
Vallaha benim tam olarak bildiğim 10 şarkı oldugu için mecbur hepsini tekrar ediyorum tabi ki sizin ki 4 5 senelik birikimle çok daha fazladır fakat bu seek and destroy sorununu nasıl aşacam =)

bu seek and destroy sorununu nasıl aşacam sorusunu Kirk Hammett'a bile sorsan alacağın cevap eminim "boşver hacı, geç, uğraşma, o soloyu ben de aşamadım" olacaktır. :D

Metallica şarkıları ile çalışanları gerçekten anlayamıyorum. Aslında şarkı çalışarak çalışanları anlayamıyorum galiba.

Metronom eşliğinde parmak alıştırmaları yapmak zorundasınız. 10 aydır çalıyor olmanız henüz devede kulak olduğunuzu gösteriyor. Metronomlar giderecek hızlanıcak.

Enter Sandman, pırttır zırtman çalışarak bir yere varamazsınız

Hızlanma,sağ ve sol el kombinasyonu zamanla oturacak bişeydir,bu noktada da gitara ne kadar zaman ayırdığın önemli,ne kadar zaman harcarsan o kadar çabuk gelişir gitarist...ama illa hızlanmak adına bir metod önerecek olursam,"Guthrie Govan Creative Guitar 2" olur,diğeri de "troy stetina" bunları elde etymeye çalış,egzersizleri elinden geldiğince yapmaya uğraş bi zamandan sonra alışıcaksın ve kendi kendine bişeyler çıkacak ortaya,detaylı sorun olursa özelden mesaj atman yeterli,iyi çalışmalar..

Shred teknikleriyle hızlanmak için 4 lük notaları 160-180 BPM le calman gerekir.
Bunu da gamlar üstünde değişik kombinasyonlarla yaparsan (pentatonic gam kullanmanı tavsiye ederim başlangıç için) metallica sololarını atarsın ama aynı tuşe kesinlikle olmaz.
5-10 yıl sonra yaklaşacağından eminim ama.Gamlara kulağın alıştıktan sonra "ulan şurda şöyle olmuş gitar pro da yanlış yazmışlar" diyebilirsin.

10 aydir gitar caliyorsunuz ve neden calamiyorum diyorsunuz gercekten biraz zaman gectikten sonra siz de guleceksiniz bu soruya.Calismak nasil onemli ise sabir da bir o kadar onemli muzikte de.

Calisma onerileri veren arkadaslarin yontemleri benim ve cogu kisinin de destekledigi sekilde.Sarki calismak yerine backing track uzerine jam girin hem daha keyifli hem neler cikarabildiginizi gorur hem de daha uzun calisirsiniz ve kendi lickleriniz olusmaya baslarken spesifik bolumlerde cok yuksek hiz kazanirsiniz.Teknik calisin ihtiyaciniz olacagini dusunuyorsaniz kesinlikle zarari yoktur.

Seek and destroy solosuna gelince sallama falan degildir yine pentatonik bazli denebilir Hammett in butun sololarinda kullandigi lickleri barindirir(no remorse - fade to black ...........).Sadece solo girisinde album kayidinda bulunan hatali bir bend vardir ki bunun bir hata oldugunu Hammett kendi soylemistir.Onun disinda bir problem yok.Baslangicta bence calinabilecek sololardan seek and destroy ama gunu gunune calismiyorsaniz 10 ay biraz erken bence hocam...

AtAvratStrat demiş ki:
10 aydir gitar caliyorsunuz ve neden calamiyorum diyorsunuz gercekten biraz zaman gectikten sonra siz de guleceksiniz bu soruya.Calismak nasil onemli ise sabir da bir o kadar onemli muzikte de.

Calisma onerileri veren arkadaslarin yontemleri benim ve cogu kisinin de destekledigi sekilde.Sarki calismak yerine backing track uzerine jam girin hem daha keyifli hem neler cikarabildiginizi gorur hem de daha uzun calisirsiniz ve kendi lickleriniz olusmaya baslarken spesifik bolumlerde cok yuksek hiz kazanirsiniz.Teknik calisin ihtiyaciniz olacagini dusunuyorsaniz kesinlikle zarari yoktur.

Seek and destroy solosuna gelince sallama falan degildir yine pentatonik bazli denebilir Hammett in butun sololarinda kullandigi lickleri barindirir(no remorse - fade to black ...........).Sadece solo girisinde album kayidinda bulunan hatali bir bend vardir ki bunun bir hata oldugunu Hammett kendi soylemistir.Onun disinda bir problem yok.Baslangicta bence calinabilecek sololardan seek and destroy ama gunu gunune calismiyorsaniz 10 ay biraz erken bence hocam...
Öncelikle herkese yorumları ve yardımları için teşekkürler gitarımı temmuz sonunda aldım geçen sene ve ağustos 22de dershanem başladı + teknik lise oldugumuz için hergün akşama kadar okulum vardı abanacak vakit yokdu anca şu 22 hazirandan sonra cidden çalışmaya başladım işte o andan sonrada pentagramda 2 3 şarkı, entersandman, so what gibi şarkıların tamamını öğrendim sonra sizin gibi benden üstün olan bi abim kill em all albümünü bitirirsem tamamen düzgünce gayet ilerleyeceğimi ve gelişeceğimi söyledi seek and destroydan girdim ritm bölümleri felan 3 4 saatte ezberledim 2. günün akşamında riffler karışmadan rahatça çalabildim o solonun hızlı kısmı başlamadan önceki 3 küçük lick de bitti fakat o kısım cidden hızlı ve daha önece bu hızda solo çalmadığım için adapte olamadım.

ya yok abi abartma hemen :D güzel "Ultimate Guitar Techniques" adı altında, teknik dvdleri var sweep, speed solo vb gibi bi dolu bölüm bölüm ayrılmış. ayrıca yok satriani vai hammett gibi gitaristlere özel tarzları gibi eğitim dvdleri var gayet iyi tavsiye ederim pişman olmazsın. 2-3 alıştırmayı tam yaptınmı bi bakmışsın solo kendiliğinden cıkmış. hic kafana takmazsın tabı falan

Geri