normalizasyon sorunu

selamlar.

yaptığım bazı kayıtlarda şöyle bir sorunla karşılaşıyorum ve sebebinin ne olabileceğini merak ediyorum:

parçanın miksi dahil her şeyi bittikten sonra aldığım wav çıktısını soundforge da açıyorum mesela. her şey olmasını istediğim gibi, bir technics sa-ex700 receiver üzerinden dinliyorum, sesini açıyorum, her şey normal, kendime göre dengeli. canlı bir şey kaydetmemiş olduğumu varsayın, sinyale karışacak ekstrem bir dip gürültüsü yok.

sonra bu parçayı "maximize peak value" seçeneği ile normalize ediyorum. ben işin mantığını yanlış biliyor olabilirim, ama normalizasyon sonucunde düşük volümde bile ses "çamurlanıyor" gerçekten özellikle tiz frekanslarda, herhangi bir digital distortion olmamasına rağmen aldığım ses sınırlarını zorluyormuş gibi duyuluyor, ve çamurlu geliyor. normalizasyon öncesinde ise her şey normal.

sesin sınırlarını zorluyormuş gibi duyulması normal geliyor çünkü imaja baktığımda yüksek peak noktaları görmüyorum, "compressed" bir görüntü var soundforge da. tamam compression ile ilgili bir sorun olabileceğini düşünüyorum kafamda, ancak normalizasyon öncesinde çok temiz bir ses alırken normalizasyon sonrasında sorun yaşamamın sebebini merak ediyorum.

yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Normalizasyon esnasında, çok düşük atack ve release valuler kullanırsan, nefes bırakmazsın, wave formda peak göremezsin, tıkış tıkış olur herşey.Ama Average RMS artar

Speaker in kaldırabileceği bir RMS power vardır. Peak lere kısa süreli olarak çıkabilir ama sürekli olarak belli bir RMS ye katlanamaz. Bu normalizasyon sonrası senin kayıtlarını muddy olmasına sebebiyet veriyor olabilir.

Multi-band compression ile kaydını tame etmeyi dene. Bir real time freq. analyser ile incele, vuran peak lerin frekansını not al, oraları çek aşağı, nekadar yükseltmek istiyorsan kaydı. Böylece tizlerinde arada kaybolmasından kurtulursun. Bir kick peak verdiği zaman, alet bütün materyali kısıyor, dolayısı ile o sırada kick le alakası olmayan, treble/presence area içinde olan zil gibi enstrumanlar bile kısılıyor. Sonuçta o kick in geldiği yerde en çok duyulan yine kick kalıyor... Multi-band compression senin ilacın :) Mastering bunun için zor, bunun için okuyacaz batu :)

Bunu daha önce detayıyla anlatmıştım ama nerede şimdi hatırlayamıyorum. Normalizasyon Mastering aşaması dışında kullanılmaması gereken bir özelliktir, şunu unutmayın: Programınızın menüzünde görünüyor diye herşeyi kullanmanız gerekmiyor. Normalizasyon sadece "kazanç yükseltmek" demektir, amplifikatörün volüm düğmesini açmak gibi, ama asla müziğinizi daha dolgunlaştırmaz, "loud" yapmaz. Tam aksine sinyalin maksimumunu 0dBFS'e çekmekle hatalı çevirimlerde veya tavan boşluğu yetersiz analog çıkış devrelerinde sinyali distorsiyona girme tehlikesi ile karşı karşıya bırakırsınız.

Ayrıca dijital ses bilgisinin en tepesini 0dBFS (decibel full scale) değerine çekmek hata oranı yüksek ucuz DA konvertörlerde yanlış bir çevirim anında sesin distorsiyona girmesine yol açar. eğer bir müzik doğru bir mastering'den geçmişse en yüksek seviyesi -10dBFS'de de olsa "loud" tınlar, eğer yanlış mastering uygulanmışsa 0DBFS'de de olsa kötü tınlar.

Sizlere tavsiyem "Normalizasyon" denen işlemden müzik yapımının her aşamasında uzak durun ve müziğinizi Full Scale üzerinden -5 -6 dB'yi geçmeyecek şekilde miksleyin. O fonksiyon sadece ne yaptığını bilen Mastering mühendisleri içindir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
bir dakika normalizasyon dediğim şeyin atağı releasei falan yok, kaydın peak noktasını alıyor, onunla 16bit eşiği arasındaki farkı alıp sadece volume arttırıyor... bu yüzden zaten sorun çıkması garibime gitmekte. ses üzerinde hepsini mass güçlendirmesi dışında bir etkisi yok bahsettiğim normalizasyonun. yani bu nane mp3 encoderlarda bile var, sesi yükseltmek için sadece... yanılmıyorum umarım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
aynı anda yazdık sanırım, çok teşekkürler mahcem abi sana da. ben bütün parça bittikten sonra geleneksel olarak sesin üst peak noktasının 16 bit sınırına çekildiğini sadece sesinin açıldığını düşünmekteydim. yoksa normalizasyon öncesi sesimden çok memnunum. bunu yapmak zorunda değilsem sorun yok o zaman. aldığım ses yeterince loud benim için çünkü.

Benim dediğim peak level a göre değil Average RMS ye göre normalizasyondu. Orda karşına çıkıyor atack ve release time lar.

Ordada karşına seçenekler çıkıyor : if clipping occours : apply compression, ignore saturate fln gibilerden

Mahcem abi, kişisel deneyimlerim sonucu şunu fark ettim, bilgisayardaki bir 16bit 44.1 wave dosyasının tavanı, red book audiodan 1-2 db daha yukarıda. Tavana aşırı yakın kayıtlarımı cdye çektiğim zaman çok hafif clipping seziyorum . Bu bilgiler ışığında bunun formattan değilde cd romun DA sından kaynaklandığından şüpheleniyorum. Bu yüzdenmi hi-fi ci amcalar deli gibi paraları cd transportlara veriyorlar ? :)

Geri