Bildiğiniz Akor Sayısı Kaç?

Merhaba, standart E akortta bile teorik olarak hepsini ezberleyemeyeceğimiz kadar akor var.
obican'ın da olayı biraz yanlış anlamışsın diyerek kasttettiği bu sanırım.
Yani Tek tek şu akoru bu akoru biliyorum demektense olaya teorik yaklaşıp önce akor nedir, nasıl ve neye göre kurulur onu öğrenmek, daha sonra tek tek şu akor bu akor şeklinde değil de mesela akora ses(ler) ekleyip çıkararak veya akoru oluşturan seslerle oynayarak akor elde etmeyi öğrenebilirsiniz.

edit: yazım hatası :D

Akor kurulumu bence ezberlemekden cok daha kolay tabi kurmak için bazı ana pozisyonları bilmek gerekiyor ben 1 ay kadar önce öğrendim biraz biraz yani şuan biri bi akoru söylediği zaman çeşitli yerlerden çıkarabiliyorum.

Akor kurulumu bence ezberlemekden cok daha kolay tabi kurmak için bazı ana pozisyonları bilmek gerekiyor ben 1 ay kadar önce öğrendim biraz biraz yani şuan biri bi akoru söylediği zaman çeşitli yerlerden çıkarabiliyorum.

arkadaşa ,yeni başlayan birine -teorik bilgisinin çok az olduğunu düşünerekten- cevap verecek olursak ,ben şahsen 30 tane akor biliyorum derim.
büyük ihtimal arkadaşımız misal A,B,C,D,E,F,G akorlarını bir akor olarak sayıyor ,değişik pozisyonlardaki aynı akorları ikinci bir akor olarak düşünmüyor olabilir.
ben kendi kendime gitar öğrenme sürecimi hatırlıyorum.çevremde gitar bilen kimse yoktu ,internette yoktu(sene 1989).ortaokul gitar dersi kitabını açmış tek tek akorlara basmayı öğrenmiştim.2 ayda 8-9 akoru ve akorlar arası seri geçişleri anca ezberlemiştim.
hatta Fa'da bare basana kadar bayağı kastırmıştım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle yorum yazan herkese çok teşekkür ediyorum. Yorumlarınızdan yeni şeyler öğreniyorum.

Buried,
Evet, gerçekten o kadar çok akor var ki. Ne kadarını öğrensek o kadar iyi olacaktır ve ben de hergün birer tane öğrenmeye karar verdim. Ve tektek şu akoru bu akoru bilmek demektense sayı olarak ifade ettim.
Zaten yüz akor biliyorum demek dururken -ki konumuz da bu- bir de bilinen yüz akoru yazmak pek doğru olmaz diye düşündüm.
Çok mantıklı bir yorum yapmışsınız, ben de o yüzden aşağıdaki tablodaki akorlardan başladım ve ilk sıradaki majör akorları bitirdim. :)

V12,
Gam'lardan mı bahsediyorsunuz akor kurulumu için?
Bana da bilinmesi, dikkat edilmesi, ana hususları bildirirseniz süper olur. Buna ihtiyacım var.

Devrimk,
Siz de çok doğru yazmışsınız, bir kez daha teşekkürler.
Fakat A, B, C, D, E, F, G harflerinden kastınız benim akor anlayışımsa, LA, Sİ, DO, RE, Mİ, FA, SOL'u akor olarak değil, notanın evrensel harfleri olarak isimlendiriyorum. Aslında ben tam olarak konuyu açmadım. :)

Gerçekten o kadar çok akor var ki,
acaba siz deneyimli gitarcılar ne kadar akor bilmektesiniz, minimum ne kadar akor bilmek gerek birçok şarkıyı çalabilmek için vs. vs.?

Öğrenmekte olduğum tablo aşağıdadır;

metalhammerfa7.png
[/quote]

Akor basmaktan şarkı çalmaktan ibaret değil olay, bunu öğrenebilirsin mesela. Kaç akor biliyorsunuz, ben bu liseden akorları öğreniyorum türü cümleler kuruyorsan tahminen bir yanlışlık vardır bir yerlerde.

Obican' a katılmamak elde değil. Akor basmak değildir gitar çalmak. He diyorsanız ben sadece ritm çalacağım, ölene kadar evde akor çalışınız, böylece yaklaşık 300 akor ezberinizde olacaktır.

:) Hehh, ben de işte bunun için forumdayım ve bunun için konular açarak sizlerden yardım istiyorum, sizlere danışıyorum. :)

Öğrenciyim ve yapmakta olduğum işlerden dolayı kursa gidecek zamanım var ne de param.

Kendim internettin vesilesiyle öğrenebildiğim kadar öğreneceğim. Sizler de biliyorsunuz ki, kendi başına öğrenen dünyaca ünlü gitaristler var ve ben bunu bu forumda okumuştum. :)

Üstelik bu açmış olduğum konunun sayesinde bile yeni şeyler öğrendim vesilenizle. :)

Ve yalnızca akor basmayı öğrenmiyorum ki. Eski bir elektro gitarımın yanına
bir de arkdaşımdan klasik gitar aldım, portreden klasiklerden de çalmaya çalışıyorum.

Azmim olmasaydı, çoktan kaybedenlerden, başlamadan bırakanlardan olurdum. :)

semizotu25 demiş ki:
Yok yanlış anlamayın, mevzu yardım etmemek değil elimziden geldiği kadar yardım ederiz de sadece kursun daha faydalı olacağını savundum ;)

:) Yok yok, asla yanlış anlamadım. Hem forumda fazlasıyla yarım yapıyorsunuz ve önceki konularıma sizin yapmış olduğunuz yorumlarınızı da biliyorum. :)

Ben, sizler yanlış anlamayın diye açıklama yapma gereği duyuyorum. :)
Yorumlar için herkese bir kez daha teşekkür ediyorum. ;)

Akor kurulum mantığını anlarsan her gün bir akor değil, bir anda yüzlerce akor öğrenebilirsin. Akor gitar üzerinde rasgele parmağımızı koyduğumuz pozisyonlar değil ki, günde bir tane diye ilaç alır gibi öğrenelim.

martin_06 demiş ki:
Akor kurulum mantığını anlarsan her gün bir akor değil, bir anda yüzlerce akor öğrenebilirsin. Akor gitar üzerinde rasgele parmağımızı koyduğumuz pozisyonlar değil ki, günde bir tane diye ilaç alır gibi öğrenelim.

:D Çok haklısın dostum. :) Peki akor kurulum mantığı nasıldır? İnternet üzerinden öğrenebileceğim yerler nerelerdir?
Bu bilgi benim çok işime yarayacak.

Gerçekten o kadar çok akor var ki,
acaba siz deneyimli gitarcılar ne kadar akor bilmektesiniz, minimum ne kadar akor bilmek gerek birçok şarkıyı çalabilmek için vs. vs.?

bu tablodan 30-40 akor ezberlesen ritm gitarist olarak yüzlerce şarkı çalabilirsin hatta basit armonili binlerce şarkı .
temel 20 akor öğren tüm manowar şarkılarının ritm gitar partisyonlarını çalarsın bence))).(20 bile fazla belkide)
"ben ritm ile yetinemiyorum" dediğin anda zaten işin teorik kısmına ince ince geçeceksin.
yok "ben sadece ritm çalarak mutluyum" dersen ,allah mesut etsin derim.

Pardon da şarkılar o akorlardan mı oluşuyor sadece sanıyorsunuz? O zaman bir klavye alalım her tuşa bir akor yükleyelim çalsın tüm şarkıları nasıl olur?

obican'a katılıyorum, üstelik bu "akor bilme" olayını da anlamış değilim. ya mesela bir tane bareli akor öğrenirsin, sonra aynı pozisyonu klavyede birer birer perdelerde ilerleyerek çalarsın al sana 12 tane akor öğrenmiş oldun:) sonra o posizyondan bi parmağını çek, al 12 akor daha. etti 24, böyle böyle sonu yok bu işin..

Geri