Yurtdışı Alış-veriş

Merhaba,

Yakin bir zamanda Amerika'ya gidecegim. Bir gitar almayi dusunuyorum. Lufthansa ile gidip gelecegim. Ancak lufthansa'yi aradigimda gitari kabine alamayacaklarini, bagaja vermemin de riskli oldugunu soylediler..

daha once lufthansa ile seyahat edip gitar getiren var mi acaba? Kabine sokmayi basarabildiniz mi.. Yoksa hardcase ile bagaja mi verdiniz?

Veya gitari sapini ayirtip bavulla mi getirdiniz?

Bir de getirirken vergi vs. gibi bir problem oluyor mu bilen var mi acaba?

Tesekkur ederim.

bildiğim kadarıyla vergi işinin bi sınrı war tam bilmom wrok n trewol mıydı neydi tam bilmiomda amerikaya eğitim için gidiolar falan bi yerlerde çalışıolar çart curt olayı war ya onun gidip gelen bi arkadaş getirmişti bi esp ama hiç bi sorun çıkmadı hard case ile zaten 2. kattan atsan gene bişi olmaz gitara ptt nin kötü kargosu bile sapa sağlam getirio hiç bişi olmaz ama sapını ayırıp koyma en mantıklısı

Ben Lufthansayla seyahat ettim amerikadan almanya aktarmalı ve gitarımı da uçak içine en arka koltuğun arkasına koydular. ilginç bir durum. ama kurallar her an değişebiir. ben amerikadan ayrıca kargoyla 5 gitar getirttim, tek bir çizik bile yoktu. o yüzden gitar için bir hardcase veya flightcase alıp, üzerine fragile yazan etiketi koydun mu o gitar uçak bagajında da gelir. çok dert ediyorsan UPS, FEDEX gibi firmalara oradan Türkiye'ye ev edresini yazarak ta göndertebilirsin. tabi vergisi de girecek işin içine...

Konusu geçmişken sorayım, gümrük vergisi hadisesi yurtdışından gelen birisinin yanında 10.000$ lık alet de gelse geçerli değil mi acaba ? Risk var mı bu bağlamda ?

Kargo ile gelirse 100$ ya da 100€ gibi bir sınır var diye biliyorum, diğer türlü baya vergi ödeniyor diye biliyorum ancak bagajda gelince nasıl oluyor bilmiyorum. Atalay abi görünce yazar kanımca :)

Son durum olarak 150 Euroya kadar mal gümrüksüzdür.
Yılbaşı bir ay öncesi ve sonrası mallar gümrüksüz ama kaç euroya kadar bilmiyorum. Hediye diye belirtilmesi gerekiyormuş.
Kargosuna göre gitarlar UPS FEDEX gibi şirketlerle 120-240 dolar arasında. Vergisi genellikle 179.98 dolar.
Yurtdışında 2 yıldan fazla kalıp geri dönenler için gümrük alınmıyor. 2000 yılında 580 kg mal ile döndüm, ev eşyaları, elektronik cihazlar, gitarlar, halı, vs. vs... gümrük ödemedim hiçbirine. Kargo masrafıyla dünya turuna çıkılırdı o başka :p

@Atalay;
Usta dogru mu anladim simdi bi tekrar teyid edin lutfen.Amerikadan gitari aldim.5000 dolarlik bir alet.Ucakta yanimda getirdim el cantasi gibi surekli yanimda tasidim.Ondan gumruk aliyorlar mi?Laptop telefon getirenler var karismiyorlar diye duydum ama kafam karisti simdi...

Gümrükteki "amcalar" görüp te sorarsa o zaman ödeme yapman gerekecek tabi. Tam anlamıyla şansa kalmış bir durum. İkiz kulelerde sonra havaalanlarındaki kural değişimlerini bilmiyorum ancak şu kesin ki 2 yıl yurtdışında kalmadıysan ve kesin dönüş yapmıyorsan iki yol var:
1. Ya geri döneceğin günü belirtip ona göre vizene o aletle ilgili damga yiyorsun,
2 Ya da o malı ülkeye temelli sokacaksan ve gümrük kapısında elinden alıp kontrol ederlerse gümrük ödüyorsun. Biraz şansa kalıyor yani. Çok çetrefilli bir milyon değişkeni var bu işin.

Şimdilerle illa ki gitarı uçak içine almıyorlarsa ki minnacık bıçak ve yarım litre suyla bile giremiyorsun, o zaman illa ki bir gümrük olayı çıkcaktır.

Hocam ben Air france ile Amerikadan Alexi 200 getirdim. Bende aynı kaygıları yaşadım. Bu arada Air france in Lufthansa dan çok daha cins bir firma olduğunun garantisini verebilirim sana. Lufthansa çok daha anlayışlı bir firma ancak gitarı kabine sokmana izin vermezler büyüklüğünden değil güvenlikten ötürü diyorlar. Bende bagaja verdim üzerine kırılacak yazısı yazdırdım, bagaja verirken özellikle belirttim değerli olduğunu ayrıca sağlam bir şekilde sarıp öyle verdim hiçbir şey olmadı gönül rahatlığıyla getirebilirsin. Gümrük konusuna gelince belli bir limite kadar vergi almadıklarını biliyorum. Ayrıca aynı üründen birden fazla olduğunda vergi ödeniyor diye biliyorum. Şahsen ben herhangi bir vergi ödemedim.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

AtAvratStrat demiş ki:
@Atalay;
Usta dogru mu anladim simdi bi tekrar teyid edin lutfen.Amerikadan gitari aldim.5000 dolarlik bir alet.Ucakta yanimda getirdim el cantasi gibi surekli yanimda tasidim.Ondan gumruk aliyorlar mi?Laptop telefon getirenler var karismiyorlar diye duydum ama kafam karisti simdi...
"Kendi gitarım" dersen hiçbir sorun çıkmaz. Sonuçta elinde bir tane gitar var, ticaret amacıyla getirmediğin belli. En son THY ile İngiltere'den elimde 2 adet gitar ile girdim, bir tanesi gigbag içinde sırtımda, bir tanesi taşıma arabasında kocaman Dean hardcase içindeydi. Sordular, gitarlar benim dedim, hiçbir sorun çıkmadı. Soran olursa "ticaret amacıyla getirmediğini" ve "kendi gitarın olduğunu" söylersen hiçbir sorun çıkacağını sanmıyorum.

Bir de sürekli gidip gelen arkadaşların sorun çıkmasın diye yaptığı birşey var, gitarlar bolt-on-neck ise yani sap vidalı ise, sapı gövdeden ayırıp farklı yere koyuyorlar. Bu durumda zaten kimse birşey sormuyor, soran olursa da cevap belli : "arızalı gitar" veya "eski gitar", vs. Tabi bu ticaret amacıyla getirilmeyen gitarlar için geçerli.

Ben şimdiye dek sorunla karşılaşmadım ama sanırım bu durumlar biraz da o anki koşullara bağlı. Gümrük kontrolü yapan görevlinin orda olup olmamasına (ki bazen hiç ortada olmuyorlar), o günkü psikolojisine, vs. bir sürü olaya bağlı yani :)

hmm.. tekrar cok tesekkur ederim yanitlar icin yalniz bazi kisimlar tam aklima oturmadi..

simdi ben gitari getirirken, bu benim gitarim diycem.. amerikadan kendime aldigimi belirtecek miyim yani? yoksa zaten yanimda getirmistim mi diycem? tam anlayamadim onu..

100 dolar ustune vergi diyorsunuz bir de.. o vergi ne kadar oluyor ki? yani gitari kaca aldigimi nerden bilecekler? fatura mi isteyecekler benden?

ayni zamanda bir de pod xt live almak istiyorum.. onda nasil peki durum? normal bavuluma atsam getirsem herhalde bir sıkıntı olmaz degil mi onda?

bir de bu yilbasi bir ay oncesi konusu guzelmis.. yani bu durumda ne bileyim, arkadasima hediye getirdim mi diycem?

veya baska bir alternatif olarak.. ek bi bagaja elekronun govdesini ve sapini ayirip koysam.. yanina da pod xt live'i koysam.. daha mi mantikli olur ki?

the_asphalt_world demiş ki:
hmm.. tekrar cok tesekkur ederim yanitlar icin yalniz bazi kisimlar tam aklima oturmadi..

simdi ben gitari getirirken, bu benim gitarim diycem.. amerikadan kendime aldigimi belirtecek miyim yani? yoksa zaten yanimda getirmistim mi diycem? tam anlayamadim onu..

100 dolar ustune vergi diyorsunuz bir de.. o vergi ne kadar oluyor ki? yani gitari kaca aldigimi nerden bilecekler? fatura mi isteyecekler benden?

ayni zamanda bir de pod xt live almak istiyorum.. onda nasil peki durum? normal bavuluma atsam getirsem herhalde bir sıkıntı olmaz degil mi onda?

bir de bu yilbasi bir ay oncesi konusu guzelmis.. yani bu durumda ne bileyim, arkadasima hediye getirdim mi diycem?

veya baska bir alternatif olarak.. ek bi bagaja elekronun govdesini ve sapini ayirip koysam.. yanina da pod xt live'i koysam.. daha mi mantikli olur ki?

Usta ben 1000 dolarlık koca alexi 200 getirdim. Bir kuruş vergi ödemedim ayrıca kimsede hop birader ne bu demedi. Elimi kolumu sallayarak geçtim. Ama sen tedbir olarak elinde faturanı bulundur derim ben.

Gitarınızı sırtınıza asacaksınız. Şahsi malımdır diyeceksiniz, kabine almıyoruz bagaja vericeksiniz derlerse terslenip yaygara yapıcaksınız ve zorla içeri aldırıcaksınız. Tüm mesele bu.

Şu paraya aldım bilmemne tarzında kimseye hesap vermek durumunda değilsiniz

Nocure'un soylediklerine ek olarak:

1 - THY'nin yardim sayfalarinda muzik aletleri kismi var, Lufthansa'nin sitesini iyice gozden gecir, eger izin veriyorsa o sayfalari yazdir, adamin gozune sokarsin check-in'de sorun cikartirsa.

2 - TSA kurallari geregi muzik aletleri guvenlikten sorunsuz gecebilir. Yani check-in'deki adam "ben izin versem bile zaten guvenlik seni iceri sokmaz" falan derse inanma.

3 - Explorer, RR gibi hayvani gitarlar getirmemeye calis :) Cunku gitari buyuk ihtimalle koltugun uzerine sigdiramayacaksin, arkalardaki dolaplara koyacaklar, dolaba sigmazsa bozuk atabilirler (ama bu sirada zaten kabin icine girmis oldugundan bir sekilde ayarlarlar, disari cikartmazlar herhalde ama yine de bas agrisi olabilir).

4 - eger asagi vereceksen "air travel approved" tarzi metal cantalardan almaya calis.

5 - TR'de gumrukcunun onunden gecerken adamin suratina bakma, kendi halinde yuru :) Arkandan seslenirse o zaman bakarsin :)

6 - Digerlerinin de dedigi gibi, o senin kendi malin, gumruk vermek zorunda degilsin. Fatura gostermek zorunda da degilsin, cunku elinde zaten 1 tane olacak. (fatura yakininda dursun yine de, ama hemen cikarip verme).

7 - MultiFX getireceksen bavula da koyabilirsin, yanina da alabilirsin (ama gitar olunca bir de multiFX'le girmeye calisirsan "OHA artik" derler :) ) Ben koca RP1000'i kutulu vaziyette bir posetin icine koydum ve geldim bu yaz.

8 - Amfi'yi iceri almazlar herhangi bir dolaba sigmayacagi icin, asagi vermen lazim, o da sakat. Kucuk bir head'i yanina alabilir yada bavula koyabilirsin etrafini guzelce destekleyip (gerekirse lambalari sok), 2 de speaker'i bavuluna koy, TR'de sadece kabin yaptirma derdin olur.

Musical Instruments
Traveling with a musical instrument? Musical instruments and/or equipment are accepted as checked baggage, carry-on baggage, or cabin-seat baggage depending on the size and shape. Please help us to keep your instrument safe by bringing it in a hard-shell case.
What Musical Instruments Can Be Checked?
Musical instruments or equipment can be checked if the total linear dimension (length+width+height) does not exceed 120 inches (305 cm) and provided the weight, including the case, does not exceed 100 lbs. (45 kg).

Standard rules and fees for overweight and oversized baggage
What Musical Instruments Can Be Carried On?
Guitars and other smaller musical instruments, such as violins, will be accepted as your free carry-on baggage item on Delta operated flights1. These items must easily fit in the overhead bin or other approved storage location in the cabin, based on available space at the time of boarding. If adequate space is not available, then the item must be checked and fees will apply.
What Musical Instrument Might Need A Seat Of Its Own?
You may purchase a full fare ticket for an item that you feel is too fragile to be handled as checked baggage. You may stow the baggage in any passenger seat with a bulkhead or divider in front of the compartment. The following restrictions apply. The item:
Must not exceed 100 lbs. (45 kg)
Must be packaged or covered in a way to avoid injury to other passengers
Must be properly secured by a seatbelt to avoid shifting during flight
Must not restrict access to, or use of, any required emergency or regular exits or aisle of the cabin
Must not obscure any passenger's view of seatbelt, no smoking, or exit signs
Must not contain dangerous goods
Must be secured in a seat in the same cabin as the owner and preferably next to the owner

Bu Delta isimli ucus firmasinin bilgilendirmesi.305 santim en boy yukseklik toplami ve 45 kilo limiti var yaniniza almanin.Ben de simdi okudum ilk defa ve her turlu gitar bu kosula uyar gibime geliyor.Koltukta 18 saat bacak arasi tasimak var tabi ama deger bence :).

Su kabin olayini bilen varsa aciklayabilir mi?Ucakta erisilebilir bir bolgedemi bu kabinler?Bagaj gibi atilirsa bir manasi yok cunku.

Birde gitar case icine arkadaslarim icin alacagim manyetikleri koysam mesela sikinti yaratirmi sizce?Tel takim falan ufak aksesuar tarzi esyalar getirmeyi de dusunuyorum.Yada bir iki tane pedal?

O parçaları gitar kabına koyarsın, yanına ekstra parça dersi nsoranlara, bedavadan yanında oluyor öyle zaten normal dersiniz olur biter. Ben resmen uçağın en arka koltuğunun arkasındaki ara boşluğa bıraktım gitarı, yani hostesler orada rahat olur dediler. Pek şekerdiler maaşallah :p

Geri