İstediğim tonu alamıyorum

chester1 demiş ki:
edizkralll demiş ki:
nerede aradın da alamadın ? Neyle neyi almaya çalışıyorsun ? anti-soad.org vardı onlar söyler sana ;)

Müzikle politikayı birbirine karıştıran dengesizlerden nefret ederim :)

Forum kurallarını okumadan, 5 tane ilanı bir götüren, açıklama yapmayıp, Slash olamıyorum, Satriani' nin tonuna erişemiyorum, S.O.A.D.' un "Holly Mountain" adlı şarkısında Türk' leri yerip, buna "müthiş, hastayım" diyen ve kendini Türk sanan insanlardan bu forum nefret ediyor.

Bunları biliyor muydunuz? köşesi...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
semizotu25 demiş ki:
chester1 demiş ki:
edizkralll demiş ki:
nerede aradın da alamadın ? Neyle neyi almaya çalışıyorsun ? anti-soad.org vardı onlar söyler sana ;)

Müzikle politikayı birbirine karıştıran dengesizlerden nefret ederim :)

Forum Kurallarını okumadan, 5 tane ilanı bir götüren, açıklama yapmayıp, Slash olamıyorum, Satriani' nin tonuna erişemiyorum, S.O.A.D.' un "Holly Mountain" adlı şarkısında Türk' leri yerip, buna "müthiş, hastayım" diyen ve kendini Türk sanan insanlardan bu forum nefret ediyor.

Bunları biliyor muydunuz? köşesi...

Dediklerinizin hiç bir anlamının olmadığını düşünüyorum siz ermeni olsanız ne düşünürdünüz acaba? biz TÜRK olduğumuz için kendimiz haklıyız kendimizden başka adam yok zaten dünyada e be abi bu dünyada tek biz yaşamıyoruz birazda onların yerine kendinizi koyun ne diycektiniz "Türkleri çok seviyoruz hatta beraber yaşamalıyız" gibi cümleler mi kurcaktınız çok merak ediyorum

Ayrıca Satriani,Slash tonlarına erişebilme gibi bir isteğim yok kendi düşüncelerinizi kendinize saklayınız.. konuyla alakasız cümlelerle ne yapmaya çalışıyorsunuz

Konuya siyaset bulaştırmayın, bunun sonu gelmez. Başlık kilitlenir böyle giderse, olacağı budur.

Ancak gerçekten ton konusunda yardım almak isteyen arkadaşlar da set-up konusunda detaylı bilgi vermeli ciddiye alınmak istiyorlarsa. Aksi takdirde böyle isteklerin ardında art niyetler aranabilir. Şu an itibariyle verilen bilgi çok yetersiz. Kullanılan gitar ne, manyetikler ne, preamfi-prosesör ne, tam olarak ne anlamda "o ton" alınamıyor ? Bu bilgilerin verilmesi durumunda yardımcı olmaya niyetli daha çok arkadaş çıkacaktır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
barrios demiş ki:
Konuya siyaset bulaştırmayın, bunun sonu gelmez. Başlık kilitlenir böyle giderse, olacağı budur.

Ancak gerçekten ton konusunda yardım almak isteyen arkadaşlar da set-up konusunda detaylı bilgi vermeli ciddiye alınmak istiyorlarsa. Aksi takdirde böyle isteklerin ardında art niyetler aranabilir. Şu an itibariyle verilen bilgi çok yetersiz. Kullanılan gitar ne, manyetikler ne, preamfi-prosesör ne, tam olarak ne anlamda "o ton" alınamıyor ? Bu bilgilerin verilmesi durumunda yardımcı olmaya niyetli daha çok arkadaş çıkacaktır.

Gitarımın kırıldığından dolayı şuan eski gitarım olan x2 yi kullanıyorum başlangıç gitarımdı (3 yıl önce almıştım) amfisiz çalıyorum ton'lara ulaşıyorum fakat tam olarak değil özellikle chop suey ile aldığım ton aynı değil

Eğer tonlara yaklaşabiliyorsan bu da yeterli sayılır. Profesyonel bir kayıtta mastering sürecinin büyük bir etkisi vardır; albüm kayıdındaki tınılara sadece gitar ve efekt ile ulaşılamaz, hele de farklı bir gitar-manyetik kombinasyonu kullanılıyorsa... Böyle bir durumda ancak EQ ve drive karakterine yaklaşmayı umabilirsin. X2 gibi bir gitar ile de daha fazlasını beklemek doğru olmaz zaten.
Eğer herhangi bir kayıt programı kullanıyorsan gitar kaydı yapıp üzerinden deneme-yanılma yoluyla giderek farklı EQ ayarlarının ton üzerindeki etkisini deneyebilirsin. Kolay olmayacaktır, ama EQ ayarları ile gitar tonunda ne gibi değişiklikler yapılabileceğini anlamak ve ileride daha iyi soundlar çıkartmak için iyi bir hazırlık olur. Tabi aynı şeyi bir 10 bant EQ pedalı ile de deneyebilrsin ama dijital ortamda uğraşmak daha masrafsız bir alternatif olacaktır.

Ben politika bulaştırmak için demedim onu, soad sever sayar dinlerim, adamlar müziklerini yaparak düşüncelerini özgürce dile getirebilirler, doğrusu yanlışı konu müzik iken bu konuya dahil değildir. Hangi enstrümanla bu tonu aradığını bile yazmamışken bu kadar saçma bir soruya böyle saçma bir oluşumdan cevap bulabilirsin kanısındaydım, o sebeple yazdım. Soad öyle çok ekstrem soundlar isteyen bir grup da değil, akordu biraz düşürüp, higain bir amfide ya da köşeli bir distortion pedalı+eq kombinasyonunda bulabilirsin aradığını.

sonuçta o adamların albüm kaydında yada konserinde kullandıgı ekipmanlar ve aletler milyarlık aletler
zaten şarkıyı kaydederken amfi ayrı - kayıt processorleri ayrı - mix mastering bir çok aşamadan geçiyor o yüzden hani 3-5 pedal orta sınıf bir amfi alıp o tonları yakalamayı bekleme bu sadece soad için değil bir çok grup için geçerli
haa ama araştırma yaparsın iyi pedal takviyeleri ve güzel bir amfi ( tabi bunda gitar kalitesininde önemi var ) uğraşır kurcalarsın hiç olmazsa seni tatmin edecek kadar istediğini elde edebilirsin

neden kendine ait birkaç ton oluşturup onları kullanmıyorsun (aradığın tonla birebir aynı olmasa da, ki bu mümkün değil)? a marka gitarla b marka manyetikle x mikrofonla y farklı konumda kusursuz (veya kusursuza yakın) akustiği olan bir ortamda senin bilgi birikiminden belki 10 kat fazla bilgi birikimi olan ses mühendislerinin yardımıyla alınan kaydı uyduruk bir amfi simülasyonu (en iyisi bile uyduruk, emin ol) veya soad'ın kullandığı ekipmanın kalitesine yaraşamayacak analog ekipmanlarla almaya çalışmak ne kadar mantıklı? kimlerle yarıştığının farkında mısın? elimizde olan aletler ile (kusurlarıyla birlikte düşünürsek) işe yarar ton almanın bile zor olduğu sınırlarımızda 'A' grubunun tonunu birebir almak istiyorum demek saçmalıktan öte değil, kusura bakma kardeşim. kendin olursan, kendi birkaç tonun olursa, o tonlardan 'A' grubuna en yakın olan tonla 'A' grubunun parçalarını rahatlıkla çalabilirsin. bu zihniyetle devam edersen uğraştığın her akşamın sonunda 'bu akşam da gitar tekniğime hiçbir şey katmadım ve bu akşam da o grubun tonunu alamadım' demeye mahkumsun. fazla kasmaya gerek yok....

selamlar. gitarım squier bullet strat sss ve amfi olarak da fender frontman 10g kullanıyorum. tellerim de rev willy's mexican lottery brand strings (10-46). fakat bir türlü istediğim tonu yakalayamıyorum. videolarda izlediklerimle benim gitarımdan çıkan ses arasında dağlar kadar fark var. adamlar maneskin, franz ferdinand, nirvana vs. çalıyor aynı ekipmanlarla. sorun amfide mi yoksa benim tellerde mi çözemedim. kalın mi telinden resmen bas gitar sesi geliyor mesela. elde edebildiğim tek ton aşırı kalın ve boğuk. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

selamlar. gitarım squier bullet strat sss ve amfi olarak da fender frontman 10g kullanıyorum. tellerim de rev willy's mexican lottery brand strings (10-46). fakat bir türlü istediğim tonu yakalayamıyorum. videolarda izlediklerimle benim gitarımdan çıkan ses arasında dağlar kadar fark var. adamlar maneskin, franz ferdinand, nirvana vs. çalıyor aynı ekipmanlarla. sorun amfide mi yoksa benim tellerde mi çözemedim. kalın mi telinden resmen bas gitar sesi geliyor mesela. elde edebildiğim tek ton aşırı kalın ve boğuk. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Gitarin ustundeki potansiyometreler sonuna kadar acik mi?

squier bullet strat sss ve amfi olarak da fender frontman 10g

videolarda izlediklerimle benim gitarımdan çıkan ses arasında dağlar kadar fark var.

Bu ekipmanla ancak gitar çalma sesine benzer ses alırsın, elbette video'larda seyrettiğin, albümlerde dinlediğin ses çok daha iyi ekipman ve bir sürü prodüksiyon sayesinde öyle oluyor. Ekipman mütevazi bile olsa kayıt almak için başka bir sürü faktör var o ses sana ulaşana kadar. Yani sorunun cevabı yok, o ekipmanla ulaşamazsın.

kalın mi telinden resmen bas gitar sesi geliyor
E telini bir oktav aşağıda (gevşek) akortlamadığına emin misin? Bass sesi ile kastettiğin ne? Ya akort yanlış dediğim gibi ya da o cılız amfide gain'i max, tone (varsa) min filan yaptın herhalde ki ses çamurlaştı?

Zaman kaybını önlemek için bu tip sorulara ses örneği ile yorum yapmayı öneriyorum. Genç arkadaşlarımız tecrübesizlik nedeniyle pek çok şeyi yanlış yorumlayabiliyor ve dolayısıyla da yanlış aktarabiliyorlar. Higaindeki normal dip gürültüsünü kontrol edememekten tutun da, Fender frontman 10g'den bir Katana çeşitliliği beklemeye kadar uzanabiliyor durum. O yüzden....

Geri