Gitarın ton düğmesi gevşedi, Yardım!

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda botturgec tarafından 11 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar gitarımın ton düğmesi gevşedi. Çeviriyorum bir yerden sonra sağa sola böyle sallanıyor. Arka kapağı açtığımda ton kısmı havada duruyor gibi bir yere sabit değil sağa sola oynuyor dönüyor vs. Bunu nasıl düzeltebilirim yapıştırmalı mıyım yoksa bir şeyle mi sabitlemeliyim ? Şimdiden teşekkür ederim.
   
 2. Gitarınız ne acaba?
   
 3. Ibanez Rg 370b. Dün gece çalarken böyle bir problem yoktu şuan farkettim. Ayrıca mekanik bir problem de yok sorunsuz çalışıyor ancak arka tarafından gevşemiş.
   
 4. Ö.m attım ilgilenin ;)
   
 5. Pot vidalarını içten dıştan dıştan sıktın mı?
   
 6. Cevaplar icin tesekkur ederim. Suan okuldaym eve gectigimde soyledklerinizi uygulayacagim. Sunu sorayim, Pot vidalari tam olarak nerde?
   
 7. Çevirdiğin düğmeyi çıkart göreceksin. Bir de o poun altında (strat ise üstteki plastik kab çıkacak) plastik ya da metal kapağı çıkart içinde aynı potun iç tarafında da var olabilir. ama genelde dıştaki potun düğmesinin altındaki vidayı sıkmak yeter.
   
 8. Daha once gitarla boyle sokup takma isine girmedim, gitar da yeni gecti elime.. Kusura bakmazsanız son bir sey soracagim: Pot dugmesini nasil sokmeliyim? Cekince gelir mi, cevirmeli miyim? Arka kapagi actim bekliyorum..
   
 9. üstteki potun yanında delik yoksa çek bişey olmaz. delik varsa alyandır ya da düz minik tornavidayla çevir vidasını 2 tur yeter. çok basit bişey bozmazsın.

  kolay gelsin
   
 10. Örnek:

  [​IMG]
  Üsttekinde vida deliği var. minik tornavida lazım

  [​IMG]

  üstteki alyanlı 6 köşeli ince alyan lazım

  [​IMG]
  [​IMG]

  bunun gibilere asılıp çekiceksin yukarı...
   
 11. Hocam oldukça kuvvetli çekiyorum ama gelmiyor yukarı doğru. Alyan ya da vida girişi de yok düz model. Şimdi kendi gitarımın görüntülerini koyayım bir de öyle yardımcı olmaya çalışırsanız sevinirim.

  http://img213.imageshack.us/slideshow/webplayer.php?id=grnt0189.jpg

  Bu linke 3 fotoyu koydum, sonuncusu da arka kapağın altındaki kısım, sağdaki bölme oynuyor sabit değil.
   
 12. resim iyi değil ama düğmeler metale benziyor ve yanda bir delik olmalı. Genelde bu modellerde olur ama sen yok diyorsan öyledir. Gücün yetmedi demek ki illa ki çekeceksin. bir bez sar düğmenin etrafına ve penseyle yukarı çek. ya da yapabilene ver çeksin. :p kolay gelsin.
   
 13. Sağolasın abim sonunda başarabildim. Oldukça kuvvetlice çektiğimde geldi. Tekrar tekrar teşekkür ederim.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş